זוגיות

התפקיד שלה קשה יותר משלך

חנה דיין

חנה דיין

טיפול זוגי ופרטני

״כלום לא מספק אותה, היא כל הזמן עצובה וממורמרת. ניסיתי לעשות כבר כל מה שהיא אמרה לי, אני מיואש! היא כל הזמן באה אלי בטענות שאני לא מספיק גבר. אני מתחיל לחשוב שאולי היא צודקת״׳ התלונן איתמר״.
״אני לא מאמינה שאני שומעת את זה. גבר זה מי שעושה דברים שגבר אמור לעשות לאישה שלו. אני מרגישה שהוא לא מחזר אחריי, לא לוקח את ההנהגה של הבית, לא מתנהג כמו ג׳נטלמן ואני מוצאת את עצמי הרבה פעמים עושה דברים במקומו״, התעצבנה דליה.
״מי אמר שאני זה שצריך לחזר אחרי אשתי ולקבוע לנו בילויים ולמצוא רעיונות? למה אני צריך להנהיג את הבית? למה זה לא יכול להיות פעם אני ופעם היא? למה לא יכול להיות פה שוויון?״ התעצבן איתמר.
״שוויון הוא דבר חשוב, אבל צריך לשים לב שהרצון לשוויון לא מטשטש את ההבדל בין גברים לנשים כי אז הדבר גורם למשברים קשים בקשר הזוגי. כדי לעשות סדר בתפקידי האיש והאישה, צריך להתבונן במאמרי חז״ל ולהבין את המבנה והחוקיות ותכונות הנפש של האיש והאישה. אמרו חז״ל: ׳ואוהבה כגופו׳ – גבר, כשאשתו סובלת, צריך להרגיש את זה בכל גופו כאילו זה הסבל שלו. ׳ומכבדה יותר מגופו׳ – הגבר צריך לכבד את אשתו יותר מאת עצמו. איתמר, אם אתה חושב שהעניינים שלך קודמים לדליה והיא רק מצטרפת לחייך או תפקידה למלא את צרכיך – זו טעות יסודית בתפיסה שלך. ׳גבר דרכו לכבוש׳ – כיבוש היא סלילת דרך חדשה. גבר לא יכול להיות ספונטני, חשוב שתהיה לו דרך עם מסלול מתוכנן. כשאין לך דרך ואתה לא המנהיג של הבית לדליה קשה מאוד להתמסר אליך. נניח ואתם רוצים להחליף דירה, לא הגיוני שתוציא את הכסף הזה על תחביבים יקרים שלא רלוונטים ליעד שלכם. גבר מלשון מתגבר על תאוות, מכשולים וחשקים.
ההתפתחות של הגבר צריכה להיות שהוא הופך להיות משפיע.
״אתה יודע מה המדד הכי גדול שלך להבין אם אתה באמת עברת תהליך של התבגרות או שיש בך חלקים שנשארו תקועים בילדות?״.
״מה?״, שאל.
״כשאתה עדיין מקבל את הערך שלך מבחוץ ולא מתוך עצמך זה אומר שאתה עדיין לא התפתחת נפשית״.
״אבל לא הבנתי למה עדיין אני צריך לחזר אחרי דליה והיא לא יכולה לחזר אחרי? אני מאוד אוהב שמחזרים אחריי כל אחד – גבר או אישה – אוהבים להרגיש מחוזרים״, שאל בחוסר סבלנות.
״׳גבר דרכו לחזר׳ – הגבר מחזר אחרי אבדתו. במובן הרוחני הוא מחפש את הדבר שחסר בו אצל אשתו. לאחר הנישואין, הגבר מרגיש שנמצאה האבדה ואילו האישה צריכה להרגיש את החיפוש הזה. מאחר ואשתך מרגישה שיש לה גבר שמתנהג כמו ילד, היא לא מרגישה את התוקף שלה כאישה בתוך המערכת הזוגית שלכם. היא צריכה להרגיש שאתה מחזר אחריה״.
״אני לא עושה את זה? בשביל מי אני עובד כל כך קשה? אני אוהב אותך למה כל הזמן אני צריך להראות לך את זה?״ פנה ושאל את דליה.
״כן, אתה עושה את זה רק כשיש לך איזה אינטרס לקבל משהו. אני לא מרגישה את זה ביום יום״, ענתה.
״תנועת השפעה היא תנועת נתינה מלאה בלי רצון בקבלה בתמורה. כשאתה מצפה לקבל בתמורה, זה כבר נתינה לצורך קבלה וזה כבר לא השפעה״, אמרתי.
״אז זה כל התפקידים שלנו? אני צריך כל הזמן לתת והיא כל הזמן לוקחת? איך את אומרת שאת מאמינה בשוויון? זה מרגיש שאני פה הפראייר ורק היא נהנית מהקשר״, התרעם איתמר.
״התפקיד של האישה בקשר הזוגי הוא אפילו קשה יותר מהתפקיד של הגבר. ״אישה עזר כנגדו״ – היא עומדת כנגדו בזווית שהגבר לא רואה ומראה לו את הדרך הנכונה. האשה לא נגדו, יש לה אחריות גדולה לכוון ולפתח את האיש שלה ואת כל התא המשפחתי.
״זה לא נשמע קשה״, התלונן.
״אסביר דרך דוגמא: שים לב כשאתה משקיע בחינוך הילדים שלך, מראה להם את הדרך הנכונה והם מתנגדים ועושים מה שהם רוצים, זו עבודה קלה?״, שאלתי. ״דליה חייבת למצוא כוחות לעמוד בתוקף מול כל ההתנגדויות וחוסר ההסכמה שלך, מול חוסר האמון שלך בזה שהיא רואה בצורה יותר נכונה ומדויקת את הכיוון שאליו אתה צריך לכוון את הכוחות שלך . זה קשה אפילו יותר מלכוון ילדים כי אתה לא תחת חסותה.
״איזוהי אשה כשרה שעושה רצון בעלה״.
״איך אני שונאת את המשפט הזה, כל הזמן הוא מנופף בו, מה אני שפוטה שלו?״, התרעמה דליה וקטעה אותי.
״יש כמה פרושים למשפט הזה ונתמקד בשניים: פירוש ראשון – האישה מפתחת את רצון בעלה לדברים העיקריים והחשובים בחייו – המשפחה, הילדים והקשר הזוגי. איתמר יכול לחיות את חייו בלימודים, קריירה ותחביבים בלי להבין בכלל שלהפוך להיות בעל דורשת הקרבה שתייצר קירבה. דליה, את צריכה להראות לו את הכיוון והוא צריך לתת בך אמון מלא.
פרשנות נוספת היא שאיתמר סולל את הדרך ומנהיג את הבית ואת צריכה ללכת (אחרי הסכמות ותיקונים שלך) בדרך הזו ולהוליך בה את הילדים ואת הבית גם כשהוא לא נמצא״.
״היא לא עושה את זה ואני יכול להוכיח לך את זה״, התפרץ איתמר.
״אתה לא צריך להוכיח לי את זה, היא לא נתנה את ההסכמות המלאות שלה על הדרך ושם אתה נתקל בכל ההתנגדויות. אחרי שהיא תסכים היא צריכה להמשיך את הדרך הזו שאתה מביא גם כשאתה לא נמצא וזה באמת יאפשר לך להתפתח כגבר. ״אישה תהיה כלי מקבל נח לגבר״ – המהות של האיש שהוא משפיע את כוחותיו, הוא מביא את האורות לאשתו והאישה היא כלי לקבל את האורות האלה״.
״היא לא רוצה ממני אורות, היא לא רוצה שום דבר ממה שאני מנסה להביא! זה שיא התסכול שלי! אין לי למי לתת את כל האהבה שיש בי״, התפרץ שוב איתמר.
״זה בהחלט חשוב. כשיש שמחה והנאה בקשר אתה תדע שאתה בכיוון הנכון, הפידבק וההודיה ממנה אליך יגדיל את הקירבה״.
״את רצינית? אני צריכה להודות לו? זה התפקיד שלו בקשר. לא רק שהוא לא מודה לי על זה שאני מכוונת את הכוחות שלו, הוא אפילו רב איתי על זה ומזלזל בי״, התעצבנה דליה.
״יש שונות בהסתכלות בין התפיסה הזכרית לנקבית. התפיסה הזכרית היא מאוד מעשית. אם האיש עושה דברים שלא מניבים פירות, משמע, לא מתקבלים בצורה חיובית ואין בהם תועלת, אז אין לו שום סיבה לעשות אותם שוב. כשאת נותנת לו להרגיש שאת מאושרת במה שהוא עושה ומכירה בזה טובה, זה יעודד אותו כי הרצון האמיתי של גבר בקשר הזוגי הוא לשמח אותך. כאשר את מתייחסת אליו כמו עוד ילד בבית, את מסרסת את התפקיד שלו. בגבורתך כאשה, את חוצצת בין העיקר לטפל בבניית הקשר והבית ומעודדת את איתמר להשפיע עלייך ולהזרים את כוחותיו לתוך המערכת הזוגית בהתאם למבנה שאת מייצרת עבורו. חשוב מאוד שתעודדי את איתמר להשפיע עלייך את כוחותיו ולהראות לו כמה את צריכה את זה וכמה זה מתקבל באהבה״, אמרתי.
״אם נזכור שאנחנו שווים על פי זכויות אבל שונים בתפקידים הסיכוי שלנו להצליח כמשפחה הוא הרבה יותר גדול. כשאין הגדרות תפקיד ברורות לכל אחד אנחנו בונים את עולם הזוגיות שלנו בתוך כאוס שמייצר התנגשויות ולא מאפשר בנייה אמיתית של הקשר הזוגי והבית״. ■

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה