ושמחת בחגך

Picture of ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

ושמחת בחגך, כל אחד לפי רמתו. האיש ישמח בבשר ויין. האישה בדיאטה, אז היא תשמח את עצמה בבגדים ובתכשיטים, ואילו הילדים ישמחו בדברי מתיקה. החגים שלנו מזמינים את חוויית האכילה. כשיש ימים טובים רצופים כמו בחו"ל, למשל, נצרכת זהירות יתר כדי שלא להגזים ו'להדר' מדי באכילה.
אבל יש פיתויים שקשה לעמוד בהם. לדוגמה, הלחיים העגלגלות של נכד שאינו מצליח להתחמק מהצביטות הבלתי פוסקות שלי כשהוא מסתכל עליי במבט מלא רחמים מתובל בטוב לב, אבל המחקרים אומרים שהצביטות האלו נרשמות בנפש של הילד לאורך שנים, אז מסתבר שגם לסבתא אסור לצבוט.
עם כל המשמעויות השליליות של אכילת יתר חשוב לומר שיש גם יתרונות לעודף משקל. ידוע ומפורסם שאנשים מלאים נוטלים עימם בדרך כלל יותר מקורטוב של חוש הומור בריא: הם חייכנים יותר, עליזים יותר ורגועים יותר מעמיתיהם השדופים. 

נעים לשהות בסביבתו של אדם שלוקח את החיים בקלות ובזרימה חופשית בלי להשתעבד לתכתיבי הדיאטות למיניהם. 

זאת ועוד, בכל הרצאה שאני מעבירה בנושא גיל המעבר אני מדגישה שוב ושוב שברבות השנים יש גם יתרונות לקילוגרמים העודפים, וכך אני מצליחה להעלות חיוך מלא נחת על פני חלק ניכר מקהל המאזינות. כוונתי היא שאצל נשים שמנות רקמת עור הפנים משובחת יותר, ונדירים אצלן הקמטוטים הפוקדים לעיתים קרובות את פניהן של הנשים הרזות. הסיבה היא שברקמת השומן התת-עורי יש מאגרים של ההורמון הנשי אסטרוגן, החשוב כל כך לחיוניות העור.
נוסף על כך נשים שמנות עמידות יותר מפני תחלואה ונכות בעקבות אוסטאופורוזיס (דלדול רקמת העצם, בעיקר מגיל המעבר). לדעתי הסיבה פשוטה מאוד: ידוע ומפורסם הוא שכדי לשמור על בריאות העצם מומלץ מאוד לעסוק בהתעמלות תוך נשיאת משקל, כמו עבודה בחדר כושר עם משקולות. אישה מלאה, באופן טבעי, נושאת משקל מדי יום ביומו, בשבתה בביתה ובלכתה בדרך, כך שעצמותיה בריאות יותר. כמו כן ה'ריפוד' של רקמת השומן סופג חלק ניכר מהחבטה בעקבות נפילות, שהן הגורם הראשון במעלה לפגיעה בעקבות אוסטאופורוזיס. בקיצור, אין כמעט תכונה בעולם שאין לה שני צדדים, והחשוב הוא למצוא את האיזון ולהתרכז במה שמועיל ומשמח.
ידוע לכול עד כמה חשובה הפעילות הגופנית וההקפדה על דיאטה מאוזנת, אבל השאלה היא איך להפוך את הרעיון למעשה ואת הרצון הטוב לפעולה טובה. רק הקב"ה מצרף מחשבה למעשה, אך יש לנו תמיד תירוצים. כמה פעמים החלטתם להתחיל בדיאטה, כמובן רק לאחר החגים?
יש משפחות שמשרישות הרגלי אכילה בריאים כבר מגיל צעיר, והינה דוגמה לכך: אחד מבניי התארח לאחר אירוסיו אצל כלתו לעתיד וחזר נפעם: הילדים גדלו ביישוב מורג שבגוש קטיף, חבל ארץ נפלא שהתברך בחממות משופעות בירקות עלים כשרים למהדרין. לאחר הגירוש הם עברו לטנא-עומרים. באותו ערב חזרה האם הביתה מקניות ומייד עם כניסתה הביתה קראה: "ילדים, בואו, קניתי לכם ממתק!" כולם התקבצו בהתרגשות סביבה, והיא שלפה מהתיק שקית של עלי כרוב לשמחת כולם, וכל אחד 'חטף' את מנת העלים שלו.
הרגלים יש להקנות בגיל צעיר. ואולי רק לסבא ולסבתא מותר 'לקלקל' את הנכדים עם סוכרייה על מקל מדי פעם, אבל אסור לצבוט!

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה