חתונה מאוחרת

הרב ח.יפרח

שאלה:

השבוע התבשרתי שחבר טוב שלי התארס, בגיל שלי כבר לא כל יום מתארסים חברים. כשהתקשרתי לאחל לו מזל טוב, שיתף אותי ידידי שהם מחפשים מקום זול ולא יקר. "בגיל שלנו כבר אין על מי לעשות רושם", סיפר לי החתן הצעיר. כשהוא סיפר איך הוא חשב לחסוך, נדהמתי! "יש היום חברות הפקה שונות שלוקחות את האוכל מקייטרינג אחד את הקינוחים ממאפיה אחרת ואת הסלטים מכינים בכלל לבד וכך מפיקים חתונה מהודרת במחיר עממי", הוא אמר.
בכל אופן, לא הייתי שקט. לכן, החלטתי להתקשר לפחות לקייטרינג שמספק את הבשר כדי להיות בטוח. טלפון קצר הבהיר לי שאפשר להיות רגועים. הכשרות אמנם רגילה אבל הבשר הוא בכשרות בד"ץ העדה החרדית, הסביר לי משגיח במקום. האם אפשר לסמוך על זה?


תשובה: 

אכן יש חיסכון משמעותי בחברות הפקה שונות, אבל צריך לזכור שלחברות הללו אין תעודת כשרות מאף גורם, ובפועל פעמים רבות בשל לחצים שונים מביאים לבסוף חלק מהאוכל מקייטרינג אחר. אפילו עם הסלטים שאותם מכינים לבד ישנן בעיות. לעיתים, מדובר בירקות ללא פיקוח בכלל, אפילו לא פיקוח בריאותי, שלא לדבר על תרומות ומעשרות, שביעית וכדומה. בעניין ירקות העלים העסק פרוץ עוד יותר. לסיכום הציעו לי בכושרות לוודא שיהיה משגיח באירוע שמבין כשרות ויוודא שכל מה שנכנס לאירוע באמת יצא מקייטרינג שמספק בשר בכשרות בד"ץ ולא קבלת כל מיני תחליפים זולים באיכות ובכשרות.
גם בבד"ץ העדה החרדית מודעים לבעיה. שם מתריעים מפני תופעה של פרסומים כאילו כל המוצרים בכשרות בד"ץ העדה החרדית. "לאחרונה, מפרסמים מארגני אירועים שונים ש"כל המוצרים בהשגחת הבד"צ", נאמר בפרסום רשמי של בד"ץ העדה החרדית. "הננו להודיע כי אין לנו שום פיקוח והשגחה על כך, וביררנו כמה פעמים וגילינו שהפרסומים לא נכונים. בנוסף עלול להיות חשש כשרות בחימום המאכלים, ציוד וכלים שנעשה ללא שום פיקוח. מיותר לציין, שיש חששות כשרות רבים באירועים עם קייטרינג, נוסף לחששות בחומרי גלם, כגון: בדיקת תולעים, בישול עכו"ם, בליעת איסור בכלים, טבל, ערלה, שביעית ועוד

2022-03-10
Scroll to Top
גלילה למעלה