בדרך לכותל

כותל ההנצחה של קדושי עפרה

כידוע, עפרה היא היישוב הראשון ביש’’ע שאושר על ידי ממשלת ישראל. במשך עשרות שנים התגבשה כאן קהילה מרשימה, חמה, מיוחדת ומגוונת עם קשת רחבה מאד של דעות ועיסוקים. 

ישראל גולדברג

מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

השבת זכינו להתארח באחד המקומות היפים והנעימים בארץ ישראל. האויר, האוירה והנוף האנושי נתנו לנו חשק לבא ולגור כאן, ביישוב עפרה. התפילות היפות, ברוב עם, בבית הכנסת המרכזי הנעים והמפואר, שיעורי התורה של ידידי הוותיק ממרכז הרב, הרב אבי גיסר, מקרב לבבות בדרכי נעם ובמאור פנים, מדלג ממניין למניין משכונה לשכונה דולה ומשקה חכמה ותורה לצמאים – למבוגרים, לנשים ולנוער. זכיתי גם לשמוע בשבת שיעורים מחכימים מהרב אלי מור, בבית הכנסת הספרדי, הרב אלי היה חברותא שלי במכון מאיר לפני עשרות שנים. תוסיפו לזה את ארוחות השבת המדהימות שבישלו צופיה ויהל אופן בעזרת הנכדות המקסימות ותבינו למה נשאר לנו טעם של עוד. ביום שישי התקשרתי לחבריי במניין הקבוע בכותל ושטחתי לפניהם את הקושי שלי לוותר על התפילה איתם, ליד קודש הקודשים, בשבת זו. הם הבטיחו לי שימלאו מקומי, ככל האפשר, ויתפללו עבורי על עם ישראל ושנזכה בקרוב לצאת בגאון מכל התהפוכות הפוליטיות המתרגשות ובאות עלינו לאחרונה. שנזכה להרים את קרן ישראל ולא נוותר על הריבונות שלנו בירושלים.
כידוע, עפרה היא היישוב הראשון ביש’’ע שאושר על ידי ממשלת ישראל. במשך עשרות שנים התגבשה כאן קהילה מרשימה, חמה, מיוחדת ומגוונת עם קשת רחבה מאד של דעות ועיסוקים. רק נזכיר כאן כמה חברים שלי בעפרה למרות שהיריעה קצרה מלפרט כאן את כולם: מיכאל נצר המאייר הלבנוני – אמריקאי – ישראלי המוכשר, שהמציא את ‘אורי און’ דמות קומיקס ישראלית, ציונית, מעוררת השראה, מלאה בגבורה ועוז. מיכאל אייר במשך שנים באולפני מארוול ודי. סי. קומיקס באמריקה בין השאר גם את ‘באטמן’ – ‘איש העטלף’. תפגשו כאן בהתפעלות גם את יורם כהן, הכורם המוכשר והחברותי שמייצר את יין ‘תניא׳ הידוע בטיבו בכל העולם. פגשתי כאן גם את ישראל הראל העיתונאי והסופר, את חגי סגל העורך האגדי של מקור ראשון והאבא של… ואת האיש והאגדה – אלחנן גלאט – מנכ’’ל ישיבות בני עקיבא וכן את נתי מלחי איש ארץ ישראל, המתוק והמיוחד, שהוא החתן של משה רוסנק, מפקד העיר העתיקה במלחמת השחרור. את יהודה עציון איש ההגות, החינוך והחזון. פגשתי גם את חלוץ גוש אמונים ואחד מראשי מועצת מטה בנימין וממקימיה, מחולל מועצת יש’’ע – פנחס ולרשטיין ואת רפי קפלן ידידי היקר מקים ארגון ‘מעלה’. את מוטי שקלאר, שלמד איתי במרכז הרב, שפועל כל חייו לביסוס תקשורת מקצועית, מאוזנת ובעלת אופי ציוני. מוטי הוא יו’’ר ערוץ 20 ולשעבר מנכ״ל רשות השידור. את איצ’ה מאיר ממובילי ולוחמי איכות הסביבה ביו’’ש.
משפחתו של רוביק שריד, הבן של הרב יוסי שריד, נצר למשפחתו של בנימין זאב הרצל, השאילו לנו את הבית שלהם והיפצירו בנו שנרגיש בו ממש כאילו היה ביתנו. השרידים המחישו בטובם את מה שמורגש הייטב בכל פינה בעפרה – רוחו של אברהם אבינו, אבי ההתיישבות בארץ ישראל, שורה כאן בענק ופורצת גבולות בהארת פנים, הכנסת אורחים ופתיחות הלב. פגשתי כאן עוד עשרות אנשים מדהימים שלא אוכל לצערי לפרט. כולם משלימים יחד את התמונה המופלאה של הקהילה המיוחדת החלוצית והחמה בעפרה.
אחה’’צ טיילנו עם כל המשפחה לכיוון גבעת צבי, שנקראת ע’’ש צבי קליין הי’’ד שנרצח על ידי מחבלים. על כותל ההנצחה בכניסה לשכונה מוזכרים יקירי עופרה שנרצחו על ידי מחבלים או שנפלו בקרבות על כיבוש הארץ ברחבי יש’’ע ובגבול הלבנון ומצרים, חלקם הכרתי אישית, כמו בת דודתי, מירי בונה – אמיתי הי’’ד, שנרצחה בכפר דרום על ידי מחבלים עזתים, בני עוולה. דוד גרנית הי’’ד, שלחם בגבורה בגבול הלבנון. בזכות אומץ ליבו, ועל כך שסיכן עצמו על מנת להציל את חבריו שלחמו לצידו, קיבלה עבורו משפחתו צל’’ש מאלוף פיקוד הצפון. על כותל הדמעות בעפרה מצאתי גם את עמי משולמי הי’’ד שנהרג במלחמת לבנון השנייה. התרגשנו להזכר גם בבחור ישיבת מחניים, דביר שורק הי’’ד שנהרג על ידי מחבלים בגוש עציון שעה שצעד בחורש עם ספרים שהיו מיועדים להינתן כתשורה למוריו.
לקראת סיום השבת המופלאה, התארחנו לסעודה שלישית, אצל משפחת רועי ועטרה אופן, ממשיכי דרכו של סבא שמואל אופן, הי’’ו, שהיה ממקימי עופרה ומחלוצי מישביה. הסעודה הטעימה והמיוחדת הזו, הייתה טבולה בדברי תורה ובניגוני רגש, קודש וערגה. ייחלנו כולנו לעוד ועוד דקות יקרות של שבת כה נפלאה שכה קשה להיפרד ממנה ומאנשי היישוב היפה והמרשים בארץ התנ’’ך. עוד נשוב אלייך עפרה. ואולי אף בע’’ה, ניטע בך גם אנו יתד.
שבת שלום של קוממיות ישראל והרתעה לאוייבנו.

עוד במדור זה

כן‭ ‬יאבדו‭ ‬כל‭ ‬אויבך, ‬ה‮'‬

כן‭ ‬יאבדו‭ ‬כל‭ ‬אויבך, ‬ה‮'‬

01‭ ‬ מזג‭ ‬האוויר‭ ‬הירושלמי‭ ‬הנפלא‭ ‬הביא‭ ‬איתו‭ ‬לכותל‭ ‬שמש‭…
הנה‭ ‬זה‭, ‬עומד‭ ‬אחר‭ ‬כותלנו

הנה‭ ‬זה‭, ‬עומד‭ ‬אחר‭ ‬כותלנו

01‭ ‬ בהכנס‭ ‬חודש‭ ‬אייר‭, ‬הכותל‭ ‬ניצב‭ ‬משוחרר‭ ‬יותר‭, ‬מאיר‭…
הדרך‭ ‬לכותל‭ ‬עוברת‭ ‬דרך‭ ‬תל‭ ‬אביב

הדרך‭ ‬לכותל‭ ‬עוברת‭ ‬דרך‭ ‬תל‭ ‬אביב

01‭ ‬ בחודשי‭ ‬ניסן‭ ‬ואייר‭ ‬התפילות‭ ‬בכותל‭ ‬לובשות‭ ‬חג‭. ‬מזג‭…
בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

01‭ ‬ מזג‭ ‬האוויר‭ ‬הירושלמי‭ ‬הנפלא‭ ‬הזמין‭, ‬בשבת‭ ‬האחרונה‭, ‬יהודים‭…
עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

01‭ ‬ שבת‭ ‬מברכים‭ ‬חודש‭ ‬ניסן‭. ‬שמש‭ ‬אביבית‭ ‬מלטפת‭ ‬את‭…
כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

01 שבת‭ ‬‮'‬פרשת‭ ‬פרה‮'‬‭ ‬בכותל‭, ‬כהכנה‭ ‬לעבודת‭ ‬הכוהנים‭, ‬וכהתעוררות‭ ‬לפני‭…
תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

01 שבת‭ ‬זכור‭ ‬בכותל‭, ‬היא‭ ‬חוויה‭ ‬מיוחדת‭ ‬ומרגשת‭. ‬ אני‭…
חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

01 כששרו‭ ‬של‭ ‬חורף‭ ‬נאבק‭ ‬עם‭ ‬שרו‭ ‬של‭ ‬אביב‭ ‬אנו‭…
ורק חרבונא נעלם

ורק חרבונא נעלם

01 שבת‭ ‬סגרירית‭ ‬עברה‭ ‬על‭ ‬כוחותינו‭. ‬עובדי‭ ‬העירייה‭ ‬החרוצים‭ ‬הספיקו‭…
לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

01כשהאביב מציץ בין העננים הכותל מתמלא במתפללים. בשבת כי תשא,…
את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

01בשבת קודש תצווה, מזג האוויר המתון הזמין אורחים רבים לכותל.…
שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

01מזג האוויר החורפי אתגר את שוחרי הכותל, אך לא מנע…
בדרך להר המוריה

בדרך להר המוריה

01 המים להם חומהבדרכי לכותל, בשבת ראש חודש אדר א׳,…
משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

01שבת מברכים חודש אדר א׳. 4 חודשי מלחמת מצווה. ארובות השמים…
מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

01שבת חורפית בעיצומה של מלחמה. הרוחות יבבו במשך כל הלילה…
טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

01הדיווח על תפילות השבת בכותל מגיע אליכם , לצערי, באיחור…
Scroll to Top
גלילה למעלה