גליון 511

בדרך לכותל

כפירים רשו ורעבו

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

הדרך לכותל בימים אלו לצערי כבר אינה פשוטה כל כך. שער יפו נסגר באופן סמלי אחרי 53 שנה. מצמרר. גם התפילה בכותל מוגבלת מאוד. נפלאות התקופה מתחדשות לבקרים. לפתע כל מה שמובן מאליו, כל מה שנראה לנו קבוע כבר אינו ברור ובטוח כל כך.
אך אנשי אמונה לעולם אינם אומרים נואש. הרב צבי יהודה זצ"ל פירש את הפסוק בתהלים "כפירים רשו ורעבו, ודורשי ה' לא יחסרו כל טוב" לפי הטעם שהיה אהוב עליו. הוא הסביר לי שאנו מזכירים בברכת המזון את הפסוק הזה אין-ספור פעמים כדי להדגיש שכפירים הם הכופרים בהשגחה פרטית, ולכן הם רעבים תמיד ולעולם לא יהיו מרוצים ושבעים. הכול 'מגיע להם' ולכן תמיד חסר להם. לעומתם אנשי אמונה לא יחסרו כל טוב. בעיניים שלנו קשה לראות את הטוב שיוצא מכל הבלגן שמקיף עכשיו אותנו ואת העולם כולו. בידוד, הסגר, לחץ, מחלות וסכנת מוות רח"ל מרחפת באוויר. אנשי אמונה יודעים ללא ספק שכל מה שהקב"ה עושה – לטובה הוא עושה.

אוהבי ה' משתדלים למצוא את החיובי ואת האור בכל מצב. "עת צרה ליעקב ממנה ייוושע", כלומר דווקא מתוך הצרה הצרורה הזו, ודווקא בעטייה, נצא מחוזקים עוד יותר, עם ישועות משמחות וגדולות יותר משהיינו משיגים ממצב אחר, רגוע ככל שיהיה.
יש רמז מהפסוק בשיר השירים "כי חולת אהבה אני" שדווקא עתה, כשרובנו שבורים ורצוצים, מתגלים יותר ויותר כוחות של חסד, אהבה, חיבור וכמיהה עצומים בין אדם לחברו ובין אדם למקום (על פי הרב צבי יהודה זצ"ל והראי"ה קוק זצ"ל).
בימים כתיקונם כשאני מגיע לכותל נגלה לעיניי מחזה מרגש של אחווה ורעות. חילונים ודתיים, חרדים ולאומיים מתפללים יחד, כתף אל כתף, לאבינו שבשמיים. נושאים עיניהם למקום קודש הקודשים.
גויים רבים מכל העולם מגיעים לכותל בשבת, פוסעים לעבר אבני הכותל בחרדת קודש, נופלים על פניהם ונושאים תפילה לבורא עולם. הם חשים בעומק ליבם את מה שלא רואים רבים מאיתנו, כפי שניבא נעים זמירות ישראל: "אז יאמרו בגויים הגדיל ה' לעשות עם אלה", ואנו ישנים, כחולמים. הקורונה קוראת לנו להתעורר.
בואו נדמיין רגע מצב שהגויים מניחים לנו ואינם מנסים לכלותנו בכל דור ודור, הרי אנו יכולים לרומם את העולם להישגים מדהימים. אנו מכלים כוחות במלחמות פנימיות וחיצוניות במקום להמציא עוד המצאות פורצות דרך לקידום העולם כמו היכולות שהראינו בהיי-טק וברפואה. בחיבור כוחות פנימי וחיצוני יכולנו להשקיע יותר אנרגיות ומשאבים בייצור תרופות מצילות חיים ולהושיע עולם שלם.
כמעט כל המהפכות ששינו את פני העולם התרחשו מאז ומתמיד ביוזמה ובהנהגה של המוח והכישרון היהודי. החל בזה אברהם אבינו, שהפיץ לאנושות את האמונה בבורא עולם. המשיך בזה משה רבנו, שעלה על הר סיני להביא לנו את המתנה הא-לוקית, הכלל-עולמית – התורה שבכתב. המשיכו בזה חכמינו בכל הדורות, שהביאו לעולם את התורה שבעל פה. לאחר מכן בכל הדורות התפתח העולם בזכות הגאונות של עם סגולה: בפיזיקה, בכימייה, באטום ובמימן. בפסיכולוגיה, בפילוסופיה ובספרות. בחברה ובכלכלה, בהיי-טק, בתקשורת וברשתות החברתיות. בקומוניזם, בסוציאליזם ובקפיטליזם. ברפואה, במוזיקה, בצבא וברפואה ועוד.
כמה כואב היה לי לראות השבוע את נבחרינו בכנסת נלחמים איש ברעהו בקטנוניות. מתוך 'שנאת המיטיב' מוכנים כמה מחברי הכנסת לחבור עם הרעים שבשונאינו ולהקים ממשלת מיעוט הנשענת על אוהדי טרור ונתמכת על ידי שונאי ישראל מוצהרים. בשעות הרות גורל, כשכל העולם נלחם במגפה מסוכנת, בני עמי בחרו לעשות יד אחת עם חורשי רעתנו. נשענים מעת לעת על גיבוי בג"ץ, "בית דין גבוה לצדק".
אפילו אם יתברר לבסוף שכל המהלך הנלוז הוא רק ספין כדי להחליש את ביבי, הרי שאת הנעשה אין להשיב – מחזה משפיל ופסול – חילול השם של פלגנות והכשרת השרץ שנותן לצערי תעודת כבוד לטרור הרצחני ולשולחיו בד בבד עם יצירת לגיטימציה ורוח גבית לאנטישמיות בארץ ובעולם.
אני עדיין מצפה שהסגולה היהודית תתגלה, בע"ה, בנו ובנבחרינו! עדיין לא מאוחר. יחד נדרוש בתוקף שנבחרי הציבור יתעלו מעל האגו ומעל החשבונאות והסכינאות הפוליטית.
כולנו יושבים עכשיו יחד בהסגר, זקנים, נשים וטף. חלקנו בבידוד, ועוד רבים בסכנת חולי. מביטים בפליאה בקורונה שאחזה בזירה הפוליטית ומשתנקים בצער הדומה להתרחקות מווירוס.
כשיוכלו נציגינו להתעלות ונהיה כולנו יחד 'מסתכלים כלפי מעלה', ולא רק אל תוך הצלחת הקטנה, נראה בע"ה ישועות. כי רק בחסד הדדי, בהתעלות ובחיבור שלנו – יהודים, אחים ואחיות – ננצח.
כולי אמונה ותפילה שנזכה במהרה בימינו שתמשיך ותתקיים בנו ברכת ה' המובטחת "וכל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך".
שבת שלום! מלאה אמונה, ישועות ובשורות טובות. בריאות, רוגע, סובלנות וסבלנות.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה