גליון 511

להיות חופשי בארצנו!

שירלי והל | מאמנת אישית, מתמחה ביצירת זוגיות ובהעצמה רב-תחומית

"חופשי זה לגמרי לבד", התנגן השיר של בנזין ברדיו. איזה משפט משכר, חשבתי לעצמי. חופש = לבד. אין מישהו שצריך להתחשב בו, לעשות בשבילו, אפשר לעשות מה שרוצים. וואו, שווה! 

אחרי סיום התיכון יש המשך במסגרת שירות לאומי, צבא, מדרשה, ישיבה; הדרך ברורה. כשיוצאים מהמסגרת ומרגישים את אווירת החופש מתחילות השאלות: "מי אני? מה אני? מה אני? מי אני? מי? מה? מה?" (הגששים). מחשבות ושאלות אלו מאפשרות להירגע ולהרגיש שיש עוד זמן, וגם אם יש הזדמנות טובה ומתחיל להירקם קשר טוב המחשבה שעולה היא שאפשר להתמהמה ואין צורך לרוץ לחתונה, שהרי "רק התחלתי בחיים, ויש לי מבחר גדול"; "תנו לי לבדוק בדקדקנות אם באמת מצאתי את שאהבה נפשי".

 

לפעמים עולה שאלת הזהות וההסתכלות על הדרך הנכונה לי, שהרי עד עכשיו הייתי חלק ממשהו ולא חשבתי בעצמי. "מה בוער?" "תנו לחיות קצת! לבלות עם חברים. זה הזמן! אם לא עכשיו, אימתי?" "מחויבות תפגע לי בעצמאות", ועוד כהנה וכהנה משפטים. וכך הקשר שמתחיל ונבנה נתקע. הצד השני, שנתן אמון, נפתח ואולי אף התאהב, מרגיש פתאום שהדברים השתנו, והכול מתהפך בן רגע. 

אבל האם אתם לא בשלים לקשר, או שזו תבנית החשיבה שלכם שלא מתאימה למציאות? אנו מניחים שהדרך שבה אנו רואים את הדברים משקפת אותם כמו שהם במציאות, אף שלא בטוח שזה באמת כך, וההנחה הזאת היא המקור למחשבות ולפעולות שלנו. החוכמה היא להבחין מהי המציאות ומהי המציאות המדומה. להבין שלא הזוגיות תפגע בעצמאותנו ובחופש שלנו אלא תבניות החשיבה. 

עצמאות היא התבוננות בעיניים פקוחות בתבניות החשיבה מתוך רצון לפורר אותן ולשחרר את העומס האמיתי שנובע מהפחדים שהשתרשו בתת-מודע שלנו, מתוך החלטה ברורה לקבל אחריות לחיים, להניע אותם, להוביל אותם אל החופש שבראש.

כל עוד אינכם רוצים להשיג עצמאות אמיתית, יהיה לכם קושי לנסות ולפתח קשר אישי ורגשי. זוגיות נכונה היא זוגיות המבוססת על עבודה עצמית של כל אחד מבני הזוג ועל בנייה יחד. מודעות היא שם המשחק. כשאנחנו מבינים שהכול תלוי בנו, ניצור זוגיות שבנויה על כבוד והקשבה ונותנת מקום לכל אחד לפתח ולהגשים את עצמו בתוך הזוגיות. כך אפשר להרגיש חופשיים ועצמאיים גם בזוגיות ומשפחה, להרגיש מלאים ולא בחוסר. 

זכרו, "העגלה נוסעת, אין עצור. לא קפצת עליה היום חלפו —, והינה נותרת מאחור". הכוונה מקצועית נכונה יכולה לעשות סדר בעומס ולשחרר אתכם לעצמאות אמיתית. 

חג עצמאות שמח! 

כתבות נוספות באותה קטגוריה

גלילה למעלה