גליון 511

בדרך לכותל

לסגור את תיבת הפנדורה

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

  מדי שבת בדרך לכותל אני נהנה מהשקט המיוחד ומאוויר הבוקר הצח של השבת הירושלמית. מעטות הערים בארץ שהצביון השבתי הרגוע והקדוש נשמר בהן יפה כל כך במרחב הציבורי. התחבורה הציבורית נחה. הנהגים נחים. מפעילי הרכבות והרכבת הקלה נחים. המוכרות והמוכרים נחים. עובדי הממשלה נחים. עובדי העירייה נחים. זיהום האוויר שואף לאפס. האוויר זך, צלול ונקי. בריאות נפשית וגופנית.
בעיר הקודש טבריה ניסה ראש העיר לשעבר רון קובי לפתוח תיבת פנדורה ולגרור את טבריה ועוד ערים בארץ להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. לא עברו שבועות רבים וקובי הפסיד את הזכות לשמש מנהיג ציבור והודח מתפקידו כראש עיר. שומרי הצביון השבתי במרחב הציבורי יצאו בטבריה למאבק אזרחי והצליחו ב"ה, אך לצערי כבר שוחרר הרסן, וערים אחרות, ובהן רמת גן ותל אביב, הרימו את דגל דריסת השבת הציבורית ופתחו קווי תחבורה בשבת.

הסטטוס-קוו נפרץ.

כשאני מקבל פנייה מלקוח לפרסם פעילות שכרוכה בחילול שבת אני מסרב לקבל את העבודה. זאת בהתייעצות עם חתן פרס ישראל מו"ר הרב יעקב אריאל ומו"ר הרב מיכה הלוי. ממש לא פשוט לדחות בקשה לפרסום. לפי חוק חופש העיסוק, משרד פרסום אינו יכול לדחות לקוחות שמעוניינים לפרסם חילול שבת.
שמירת השבת בפרהסיה היא ציפור נפשה של החברה הישראלית. על זה אסור לנו לוותר. רבים מבינים זאת, גם מי שאינו שומר על כל דיני השבת בביתו. בהפגנות ברמת גן נגד הכרסום בשבת שמוביל ראש העיר כרמל שאמה אפשר לראות דתיים ומסורתיים, חרדים וחילונים, כולם יחד נאבקים על צביונה של השבת בעירם. פוליטיקאים, אישי ציבור ואנשי תקשורת מכל הגוונים והזרמים, כולל שאינם שומרי תורה ומצוות מדברים שוב ושוב על שאסור לפגוע בצביונה של השבת הציבורית וכל מהלך כזה הוא מעין כפייה חילונית שצריך לעצור.
זה התפקיד שלנו, להחזיר את הסטטוס-קוו ולשמור עליו. בואו נתאגד כולנו ונפעל יחד בהתמדה לאורך זמן וללא לאות להחזיר את הצביון השבתי לרחובה של עיר. אסור להרפות מכך, כי חובתנו ואחריותנו לשמור על המדינה היהודית. רק אם נצליח במשימה זו נוכל כולנו ליהנות מהמתיקות של היום המופלא הזה, יום שהוא מתנה אלוקית שרק עם ישראל זכה לה.
שבת שלום נעימה ומבורכת לפרט ולכלל,
ישראל גולדברג.

שתפו

גלילה למעלה