גליון 511

מורה מהאגדות

אבינועם הרש - מחנך

אבינועם הרש - מחנך

קפה הפוך וחינוך סיפורים

במקום שיהיה עלי כתם של גנב, שקרן, ילד בזוי – הצלת את כבודי ואת נפשי. לא רק שלא דברת על המקרה עם אף אחד, גם לא דיברת עליו איתי. הזמן עבר ואני הבנתי את המסר וגם ידעתי שכך מתנהג מחנך אמיתי ושזה מה שאני רוצה לעשות עם חיי. לכן הלכתי ללמוד חינוך

בשבוע שעבר סיימו תלמידי היסודי את לימודיהם ובכל סיום שנה יש מאות אלפי הורים ששואלים את עצמם: מה בדיוק התלמידים ייקחו איתם הלאה?
רציתי לשתף אתכם בסיפור מופלא על מחנך שהצליח להיחרט בלב התלמיד שלו ואולי יש כאן בעצם מסר על איך החינוך אמור להראות מלכתחילה: יום אחד פגש גבר במורהו מבית הספר היסודי. פנה הגבר אל המורה ושאל "אתה זוכר אותי? הייתי תלמיד שלך". "כן" ענה המורה, "אני זוכר אותך. היית תלמיד שלי בכיתה ג'. ומה אתה עושה היום?". "אני מורה" ענה הגבר שהיה התלמיד לפני שנים רבות. "ומה נתן לך את ההשראה להיות מורה?" שאל המורה המבוגר. "אתה", ענה לו הגבר. "ואיך זה שהייתי לך השראה להיות מורה?" שאל המורה המבוגר בפליאה. "כי ראיתי איזו השפעה היתה לך עלי והחלטתי שכך אני רוצה להשפיע על ילדים והלכתי ללמוד חינוך".
"ומה היתה השפעתי עליך?, אני סקרן" שאל המורה המבוגר. "אתה לא זוכר?" שאל הגבר. "אזכיר לך: יום אחד הגיע לכיתה חבר שלי ועל ידו שעון יפה שהוריו קנו לו. תמיד חלמתי על שעון וכל כך רציתי את השעון שלו, וכשראיתי שהוא הניח את השעון במגירה החלטתי לגנוב אותו. הילד בא אליך בוכה והתלונן שגנבו לו את השעון ואתה הסתכלת עלינו ואמרת: 'מי שלקח את השעון של הילד הזה, החזר אותו בבקשה'.
הייתי נבוך מדי וגם לא רציתי להחזיר את השעון, אז לא הודיתי בגניבה ולא החזרתי אותו. קמת, נעלת את דלת הכיתה ואמרת: 'אצטרך להעמיד את כולכם בשורה ולבדוק בכיסים כדי למצוא את השעון ולהחזיר אותו' וזה מה שעשית. אני זוכר שחשבתי שזה יהיה הרגע המביש ביותר בחיי. ביקשת מכולנו לעמוד ליד הקיר ושכולם יעצמו את עיניהם. כך עשינו, ואתה עברת מילד לילד, מכיס לכיס, וכשהגעת לכיס שלי מצאת את השעון, הוצאת אותו, המשכת לעבור הלאה מילד לילד ואז אמרת 'ילדים, הכול בסדר, פיקחו את העיניים'. החזרת את השעון לבעליו ומעולם לא אמרת מילה על כך. לא הזכרת את הסיפור ואת האפיזודה ואני חשבתי לעצמי שהצלת את כבודי באותו יום. במקום שיהיה עלי כתם של גנב, שקרן, ילד בזוי – הצלת את כבודי ואת נפשי. לא רק שלא דברת על המקרה עם אף אחד, גם לא דיברת עליו איתי. הזמן עבר ואני הבנתי את המסר וגם ידעתי שכך מתנהג מחנך אמיתי ושזה מה שאני רוצה לעשות עם חיי. לכן הלכתי ללמוד חינוך".
המורה הקשיב והיה נפעם, והגבר שאל "אינך זוכר את הסיפור? כשאתה רואה אותי ושומע את שמי, זה לא מזכיר לך את האירוע? ואותי? אינך זוכר שחיפשת בכיסים ושמצאת את השעון אצלי? איך זה שאינך מזהה אותי?" ענה לו המורה המבוגר: "כי גם אני עצמתי עיניים".

להזמנת הרצאות לחדרי מורים ולנוער בנושא ההתמודדויות של דור ה-Z עם גיל ההתבגרות, מוזמנים לפנות לאבינועם הרש:
052-3273384,
avinoam811@gmail.com

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתבות נוספות באותו נושא

רשתות חברתיות בתוך חול ים

רציתי לשתף

השבוע גיליתי שיש לי חברה שאין לה פייסבוק, הייתי קצת

בדיקת קורונה

כח ללקוח

זכויות עובדים הוא נושא שכל מדינה דמוקרטית עוסקת בו: שעות

זירת מות אהוביה סנדק

כסדום היינו

01 רמת האמון הציבורי במשטרה מאז ומתמיד לא הייתה מזהירה,

עיצוב פנים של בית

ג'רונימו

בתקופה שבה החיים נדמים לרצף המתנות בין תשובות על אומיקרון,

גלילה למעלה