נוער

מטקטקת בחירות

צבי סוכות

צבי סוכות

קוריוז, מעורבות חברתית מבורכת או שילוב של השניים? הדר מוכתר רק בת 20 אבל היא מאמינה שהיא תהיה שרה בממשלה הקרובה באמצעות רשת הטיקטוק. בחולצה וחצאית ארוכה, בלי ניסיון ציבורי או ידע מקצועי ובאמצעות סרטוני רשת וגיוס המונים הדר וקבוצת הצעירים שלה מאמינים שיצליחו לבצע מהפכה בכנסת

אם לא שמעתם עדיין על הדר מוכתר זה רק כי אין לכם טיקטוק וכמו שהיא אוהבת לומר: "בטח אתם בני 50". בעולם הטיקטוק נמצאים רוב הצעירים מאוד בישראל. השפה, הסגנון, תחומי העניין וקצב החיים שונים לגמרי מעולם המבוגרים.
לטובת זקנים כמוני נטולי טיקטוק שקוראים את העיתון, אספר כי הדר היא בחורה בת 20, עתודאית צה"ל למדעי המחשב מקרית אונו, וכוכבת טיקטוק בחולצה ארוכה ובחצאית שלא תבייש שום אולפנה. היא מגדירה את עצמה כמאמינה אבל לא שייכת לשום מגזר. היא כריזמטית, בוטה, מצחיקה, סוחפת ומקבלת מיליוני צפיות ועשרות אלפי לייקים לסרטונים שהיא מעלה ברשת.
זה לא נעצר שם. הדר וחבריה הקימו מפלגה אמיתית כדי לרוץ לכנסת ולחולל את השינויים הגדולים שהם רוצים. כן, זה נשמע על גבול הקוריוז אבל בעולם הטיקטוק זה אחד הדברים הכי חמים בפוליטיקה, ובטיקטוק יש לא מעט מצביעים. באתר מפלגת 'צעירים בוערים' ליד המצע והבטחות הבחירות רשום כי עד היום התפקדו למפלגה כ-23,000 מתפקדים. במפלגה אומרים כי אין להם דרך לדעת מה גיל המתפקדים ויש לא מעט שהתפקדו כמה פעמים. בתכלס הם טוענים שמדובר בכ-15,000 מתפקדים שזה מספר גבוה מאוד. לשם השוואה, בשלהי כהונת בנט בבית היהודי היו במפלגה כ-40,000 מתפקדים בלבד.
כדי לרשום את המפלגה הם יצאו לגיוס המונים ברשת, שם הצעירים תמכו קצת פחות. נכון לכתיבת שורות אלו נאספו רק 13,000 ₪ באתר גיוס ההמונים.
קבענו שיחה עם הדר כשהיא בדרך למפגש עם צעירים חרדים בבית שמש. מפגש שכמו שהיא אוהבת הסתיים בפרובוקציה מצולמת בדמות פאשקווילים הקוראים לצעירים חרדים להתרחק ממפלגת צעירים בוערים – המפלגה של הדר. ואם תשאלו אותי אני די משוכנע שאת הפאשקווילים הדפיסו וגם תלו הדר וחבריה.
בגיל 20 על פי החוק אי אפשר בכלל להתמודד לכנסת. הדר לא מתבלבלת ואומרת שהיא תריץ רשימה ותדרוש עבור עצמה תפקיד שר. מסתבר שהפוליטיקאים שלנו לא הגבילו את גיל השרים.
מי כן יהיו ברשימה?
ובכן: "במפלגה שלנו יהיו רק פעילים שעבדו על המפלגה הזו, לא עסקנים ולא פוליטיקאים". כשאני מנסה לבקש בכל זאת שמות, הדר מעבירה נושא ואומרת שהשמות לא מעניינים ומה שמעניין היא הדרך.
לדבריה, כנערת תיכון היא לא סבלה את שיעורי האזרחות בבית הספר אבל תמיד גילתה מעורבות פוליטית גבוהה ובסך הכול הייתה תלמידה מצטיינת. היא בחורה מאמינה, בת להורים מסורתיים ומאמינה בקב"ה. לא אוהבת את ההגדרות של מגזרים ובטוחה שתצליח להזיז דברים.
את יודעת כמה עולה קמפיין?
״תראה, יש לנו כמה תורמים שפנו אלינו ורוצים לעזור במימון הקמפיין וברישום המפלגה, כרגע אנו אוספים כסף בעיקר דרך גיוס ההמונים אבל אנחנו המון ברשתות ואנשים אוהבים את הפעילות שלנו״.
היא לא מבינה גדולה כמעט בשום נושא וגם לא מתיימרת להיות כזו. מבחינתה יש שלושה קווים מנחים למפלגה ובשביל השאר יש אנשי מקצוע שלא צריכים להיות תלויים בעסקנות הפוליטית. היא רהוטה, משתמשת במילים גבוהות ומדברת מהר. היא מדקלמת סיסמאות כאילו קראה איזה מדריך לסיסמאות קליטות, אבל בשורה התחתונה אי אפשר להתעלם מהרצון שבוער בה לשנות. במהלך השיחה היא חוזרת שוב ושוב על השם הפרטי "תראה צבי, אם יצביעו לאותם אנשים שהצביעו עבורם עד היום שום דבר לא ישתנה. אנחנו פופולריים ויש לנו כ-15,000 מתפקדים שזה מספר שאנחנו השגנו כשהשתמשנו רק בטיקטוק עם אפס שקל. שום מפלגה לא עשתה את זה לפנינו".
אז מה, הקמפיין יהיה רק ברשתות?
"בעיקר ברשתות ואין לנו תקציב".
נניח ותפתיעו את כולם ותמצאו את עצמכם בכנסת. מה באמת תעשו תכלס?
הדר יורה מהר: "אנחנו מציעים את חוק משאל העם שקיים כבר ב-113 מדינות בעולם. החוק הזה מחזיר את הכוח לאזרחים. מה שהחוק אומר זה שאם יש 100,000 חתימות של אזרחים על נושא מסוים אפשר להעביר את החוק למשאל עם. אף אחד מהפוליטיקאים לא רוצה לתת לך את הכוח צבי".

מה עוד?
"להשקיף יומנים של ח"כים. ששום חבר כנסת לא יוכל להסתיר את היומן שלו. הם עובדים של הציבור ושום דבר לא צריך להיות מוסתר מהציבור. שיחשפו הכול וככה גם יהיו פחות קומבינות".
נראה לך שיש חבר כנסת אחד שיסכים לחוק הזה?
"לא באתי לשחק איתם יפה. באנו ללחוץ עליהם כמה שאפשר. לא הגיוני שח"כים יעשו כאוות נפשם מהכסף שלנו בלי שנדע מה הם עושים עם זה".
אוקיי.. כל עוד לא יהיו לך 61 מנדטים זה לא יעבוד?
"אני לא מחפשת תפקידים. מבחינתי לשבת 20 שנה באופוזיציה. גם בגין ישב שנים באופוזיציה עד שהוא נהיה ראש ממשלה. אנחנו לא ניכנס לשום ממשלה שלא תסכים לבצע את שלושת הדברים שחשובים לנו. הדבר השלישי הוא לאפשר ייבוא חופשי לארץ, להוריד מכסים, להוריד תקנים. מה פתאום צריך גם תקן ישראלי בנוסף לתקן האירופי והאמריקאי? 

במה התקן שלנו טוב יותר מהם? אני אגיד לך למה צבי – יש תקן כדי לחזק את המונופול של 200 חקלאים ישראלים במשק, ובשביל זה צבי, אני ואתה משלמים כפול במכולת".

תגידי הדר, יש לך רקע כלשהו בכלכלה? מישהו שמתייעצת איתו בנושא? 

"לא, אבל כלכלה זה פשוט. אומרים לך שכלכלה זה מורכב כדי לבלבל לך את המוח. זה חרטא ברטה". 

אין דבר כזה מקצוע בכלכלה? 

"במאקרו גם אני וגם אתה יכולים להבין. אין לך מקום לבנות בתל אביב ובגוש דן וצריך לעשות פינוי בינוי כי המדינה לא משקיעה את הכסף במקום הנכון. אבל מה, הם לא יעשו שום דבר דרסטי כי כולנו נכניס את אותו הפתק לקלפי".
מי מקבל את ההחלטות במפלגה?
"יש לנו צוות מצומצם שמקבל את ההחלטות ויש קווים מנחים. שלושת העקרונות שהמפלגה לא תתפשר עליהם ויהי מה. 

 

כל השאר אפשר לדון והמתפקדים יוכלו לדון בהכול. כל מי שרוצה להיות בצוות המצומצם שלנו ולהשקיע בבנייה של המפלגה מוזמן בהחלט".

באחד מסרטוני הטיקטוק מפיצה הדר עם חברותיה את המפלגה ברחוב רוטשילד בתל אביב, וגברת צעירה יחסית שואלת את הדר מה דעתה על בנימין נתניהו. ״רק השאלה הזו מראה שאת בת 50״ עונה לה הדר. ״את מי זה מעניין בכלל כן נתניהו לא נתניהו?״.
אותי מעניין אני אומר לה. מה אומרת על ימין ושמאל, איפה את?
"אין דבר כזה ימין ושמאל. כל מה שקשור לדת ומדינה ייקבע רק במשאלי עם. שטחים ייקבעו גם רק במשאלי עם. מה זה הדבר הזה ש-61 אנשים יחליטו לבד על כל דבר משמעותי לי תוך קומבינות של עצמם?? רק משאל עם על כל דבר משמעותי".
פינוי מאחזים?
"אלה דברים שצריכים להיות במשאל עם".
דברים קטנים?
"הממשלה תחליט מה שהיא רוצה, לנו אין דעה בעניין".

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה