נהיגה במזג אוויר חם

אבי קנטרוביץ

אבי קנטרוביץ

מנכ"ל תנועה כהלכה

אנו נמצאים בתקופת ״בין הזמנים״, הנהגים הצעירים שנמצאים בתקופה זו מנצלים את הזמן לנהיגה ברכב ההורים בעיקר לטיולים. חופשת הפסח תנוצל גם היא לטיולים משפחתיים. ביום חמישי בתפילת מוסף נברך את ״תפילת הטל״ ונעבור רשמית לאביב הקצר ו…לקיץ. מזג האוויר מתעתע במעבר מימים קרים לימים חמים.
חשוב לנו לזכור ולהזכיר לילדינו הנוהגים כי נהיגה בימים חמים מחייבת אותנו להתייחס ברצינות להוראות הבאות:
לפני נסיעה ארוכה במזג אויר חם, כדאי לבדוק האם הרכב מוכן לנסיעה. יש לבדוק צמיגים – לחץ אויר בשעה שהצמיגים קרים, לפני התחלת הנסיעה.
חשוב שבמכונית יהיה אוורור מתאים, ולמרות שיש לנו מזגן ברכב, חשוב לעצור מדי פעם להתרעננות ולשתייה. חשוב להשאיר פתח צר לאוורור באחד החלונות ולהנמיך את הרדיו לרמה שתאפשר לשמוע מה שנעשה מחוץ לרכב.
ביום חם עלולה נסיעה ממושכת ואיטית לגרום להתחממות המנוע ולשורה של תקלות הנובעות מכך – שימו לב ללוח המחוונים ולמדדים שהוא מציג ובעיקר למד החום.
נסיעה ארוכה מול השמש יכולה להתיש ולפגוע בכושר הריכוז. מומלץ להרכיב משקפי שמש ולהשתמש בסך השמש כדי להימנע מהסתכלות ישירה בשמש.
בחנייה, בשמש, כשהחום מגיע ל-30 מעלות פועל על הרכב אפקט החממה. קרני השמש חודרות דרך השמשות הסגורות ומחממות את פנים הרכב עוד ועוד. כשאנו חוזרים לרכב עלולה הטמפרטורה בתוכו להיות למעלה מפי שניים מהטמפרטורה החיצונית. האוויר בתוך המכונית לוהט ובהגה אי אפשר לגעת.
מומלץ לשים כיסוי לצד הפנימי של השמשה הקדמית מקרטון או מחומר אחר שאינו קולט חום. עם הכניסה לרכב יש לפתוח את החלונות כדי להשוות את טמפרטורת פנים המכונית עם זו שבחוץ. להסיר את הכיסוי, להתניע את הרכב ולהפעיל את המזגן. אפשר להתחיל בנסיעה ואחרי דקות אחדות לסגור את החלונות.
זכרו כי קל ומהיר יותר לקרר בעזרת המזגן את פנים הרכב, כשהחום ההתחלתי הוא כמו בחוץ ולא למעלה מכפול. נסיעה בחלונות פתוחים לזמן קצר מסייעת בכך.
הגוף נוטה להתייבש בחום. יובש וצמא פוגעים בריכוז ובשיקול הדעת של הנוהג ברכב.
מומלץ להחזיק ברכב בקבוק מים וללגום ממנו מפעם לפעם.
פסח כשר, שמח ובטוח. ■

הפינה מוקדשת לזכרו של שלומי מרק ז"ל שנהרג בתאונת דרכים

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה