סגולה

ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

ריקי היא אישה נאה, עטורת מטפחת צבעונית, עיניה מחייכות וכולה משדרת חיוניות. "מה הביא אותך לפה?" אני שואלת בסקרנות. "ד"ר חנה", היא אומרת, ועיניה התכולות בורקות, "אַת הסגולה שלי", היא מכריזה. "פשוט מאוד, אני מגיעה אלייך, את מרגיעה אותי ושולחת אותי לכמה בדיקות, ועוד לפני שאני מבצעת אותן אני כבר בהיריון. אז באתי לקבל ממך את ברכת הדרך, כי אני רוצה שוב להרות". 

אומנם אני מתפללת על המטופלות שלי, ועדיין, רוח הקודש אין לי. אולם אם היא מרגישה שאני הסגולה שלה, שיהיה לה בהצלחה.
נביא הוא אדם שזוכה להיות בקשר עם ריבונו של עולם במדרגה שונה לגמרי מבן אנוש רגיל. ה' מנבא לבני האדם כדי להעביר דרכם מסרים לעם. אחד מעיקרי האמונה היהודית הוא להאמין במציאות הנבואה.

 אבל כמו שבין המלאכים, שהם שליחי הקב"ה, יש מלאכים מסוכנים, כך קיימים גם נביאים השומעים את דבר ה' אך הם רעים לישראל מאוד. בלעם היה נביא והיה רשע. חז"ל אומרים שבנס לא הצליח לפגוע בנו בקללותיו, ובחסד ה' יצאו מפיו רק ברכות.
בלעם מלמד אותנו שקיים בעולם רובד שמעבר לרציונל, הכולל ברכות וכשפים וקסמים. מושג שקשור יותר לעולמנו הוא הניחוש. הכוונה היא שהאדם פועל פעולות בהנחה שהפעולה הזו תשפיע על המציאות. המקרה הקלסי הוא הניחוש של אליעזר עבד אברהם ליד הבאר כאשר חיפש אישה ליצחק ומצא את רבקה. הוא ביקש מהקב"ה שהנערה אשר תשיב לו תשובה מתאימה, "שתה וגם לגמליך אשאב", תהיה הנערה שמתאימה ליצחק. זהו ניחוש קלסי. אומנם הניחוש הזה יש בו גם היגיון מסוים, שהרי אבותינו חיפשו נשים המתאימות לדרגתם, ורבקה נמצאה כנערה בעלת לב טוב במיוחד, ומסיבה זו הייתה ראויה ליצחק אבינו.
יש בחיי היום-יום 'ניחושים' כאלו. חלקם אמונות תפלות, כמו חתול שחור שחוצה את הדרך כסימן רע, חלקם יש להם יסוד בהלכה. דוגמה לכך היא ההליכה תמיד ברגל ימין ובצד ימין. זה סימן ברכה כי כך אמר ה', ואנחנו עובדים אותו בביטול ההבנה שלנו וההיגיון שלנו.
ואומנם רפואות 'סגוליות' מוזכרות בתלמוד ובפוסקים. כך מוזכר השימוש בביצה של חרגול, בשן של שועל או במסמר מעץ שעליו נצלב אדם וכן הטמנת השליה כדי שייחם לוולד, כל אלו הם דוגמאות לכך. חכמים קדומים דימו את התרופות האלו לפעולת המגנט, שהמציאות הראתה שהוא אכן מושך אליו את הברזל אף שבזמנם לא מצאו לכך שום היגיון.
גם היום לא ידועות הסיבות לפעולתן של תרופות רבות, ודי לנו שהן עוזרות לחולה ולסובל, אבל דווקא ברפואה משתדלים ככל האפשר לפעול על פי קנה מידה מדעי. בכל מקרה אני מודה ומתוודה שלכל טיפול שאני מעניקה אני מצרפת תפילה קטנה להצלחתו. רופא כל בשר הוא יפליא לעשות. הוא – ואין בלתו.

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה