גליון 511

סיפור אהבה פרטי או התבוללות?

בנצי גופשטיין | יו"ר להב"ה

דעות בנצי גופשטיין גילוי דעת 417

בשבוע האחרון היינו עדים לסערה ציבורית סביב חתונת ההתבוללות של לוסי אהריש וצחי הלוי. לדאבוני, רבים ואף טובים איחלו מזל טוב לזוג הצעיר שהלכו בעקבות "אהבתם", שהרי לשיטתם אין דבר העומד בפני האהבה. זה הזמן, כאשר בשבוע הבא יחול יום השנה להירצחו של מו"ר הרב מאיר כהנא הי"ד, שלחם רבות בהתבוללות בארץ ובחו"ל, להדגיש דברים רבים וחשובים שכתב הרב, שלא יתאמו לתרבות הפוליטיקלי-קורקט הרווחת היום.

במכתב ציבורי שנכתב למען הדור הצעיר מסביר הרב מדוע אנו מתנגדים להתבוללות:
"לא, לא מכיוון שאנו 'שונאים' או ש'איננו אוהבים' גויים. זה מגוחך וחסר שייכות לחלוטין ביחס לעובדה שהתבוללות ונישואי תערובת מכלים את העם היהודי מבפנים. אפשר – וראוי – לכבד גויים טובים והגונים. יש להתייחס אליהם בהגינות ובצורה הראויה. אולם כל זה אינו גורע במאומה מהמושכל הראשון – נישואי תערובת מהווים את האושוויץ הרוחני של העם היהודי.

יהודי צעיר. החיים אינם שייכים לנו, כדי שנעשה בהם מה שנראה לנו לנכון. רק יצור חייתי, חולני ואנוכי מסוגל לברבר על 'זכותו' לעשות עם חייו ככל העולה על רוחו ללא כל הגבלה או מחויבות. אין מדובר ב'חיים שלי' ולא ב'זכות שלי' וזו לא 'הבעיה שלי'. איננו חיים לבדנו באי בודד.
יהודי יקר. חייך לא התחילו ביום שנולדת. אתה חוליה בשרשרת, שלה עבר מפואר, ואתה תיצור עבורה עתיד מפואר. אתה יהודי, בן או בת לאברהם, יצחק ויעקב; לשרה, רבקה, רחל ולאה . אתה החוליה האחרונה עד כה בשלשלת מדהימה המשתרעת ממשה, שעמד בפני ה' בסיני, דרך דוד, שכתב את ספר התהלים בה בשעה שהיכה את הפלשתים, דרך הנביאים וחז"ל.
אין לך זכות להשליך את הכול באמצעות נישואי תערובת. אין לך זכות להשליך את היהדות אשר זקניך כה נאבקו ואף מתו למענה. אבות אבותיך, אשר עלו על המוקד וסבלו ממסעי צלב ואינקוויזיציות ופוגרומים ושואות ומעולם לא בגדו באמונתם, מסתכלים עליך היום ונשבעים בשמך: אמשיך את מרוץ הלפיד היהודי. ועוד דבר, יהודי צעיר. אין לך זכות לשדוד את ילדיך ואת ילדיהם ואת כל הדורות שייוולדו הלאה מעצם יהדותם וממורשתם. אינך לבד בעולם – צאצאיך מסתכלים וממתינים.
החיים הם בעלי משמעות יותר מפרצוף יפה. יותר מקיום יחסים והשתלהבות של יצרים. החיים דורשים מהאדם מחויבות ויעוד ונאמנות". הינה לנו עדות נוספת לאשר אנו זועקים שנים: הרב כהנא צדק.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

גלילה למעלה