שאלה:

יש לי בעיה, בכל פעם שאמא שלי מבקשת עזרה אני ישר מתחממת. מה אני יכולה לעשות כדי לעבוד על זה?

תשובה:
שלום יקרה,
קודם כל, עצם העובדה שאת מודעת לבעיה זה טוב מאוד, זה כבר חצי פתרון. חשוב להיות מודעים למעשים שלנו ולדעת לתקן אותם כשצריך.
אני רוצה לחלק את העצות שלי לשניים: 
עצות מעשיות לרגע “המחמם”: כדאי לנסות להקפיד ולהשקיע בטיפים אלה. הרי ידוע לנו ש”אחרי המעשים נמשכים הלבבות”. אז גם אם כרגע המעשים נראים מאולצים ולא באים ממקום אמיתי, הכול יתחיל מההרגל בעצמו. ככל שתעשי זאת יותר, הרוגע יבוא לך יותר בטבעיות.
 לפני שאת עונה לאמא שלך, לפני שאת ניגשת לעזור לה, כדאי לנשום עמוק ולספור עד 10. שימי לב, שנייה לפני שאת רואה אותה, שאת באה אליה ברוגע ונעימות.
 כנ”ל לפני שאת פונה לאימך, כדאי לחייך לעצמך חיוך גדול שמביא לאווירה טובה, לחיוביות, לאנרגיה נעימה כלפי פנים וכלפי הסובבים אותך מבחוץ.
  אני ממליצה מאוד לפתח את הדמיון לרגע, גם אם אולי את לא במקום הזה כרגע, ולדמיין איך את היית רוצה שילדייך יתנהגו כלפייך? לשבת עם עצמך במקום שקט ולדמיין. האם תרצי שמישהו יעזור לך? או שתצטרכי לבצע הכול לבד, גם בגיל מבוגר? ולפי זה לפעול, בדיוק כמו שאת מדמיינת איך שילדייך יעזרו  לך.
 הצעה קצת משוגעת, אבל הכי תעזור להפנים ולהעריך את פועלה של האימהות שלנו ובנוסף תעזור לנו להגיע להבנה כמה הן צריכות עזרה: יום אחד תלכי לאמא שלך ותבקשי ממנה שתכתוב לך את סדר היום שלה. ולכמה שעות תאמרי לה שאת מחליפה אותה (כמובן בדברים שקשורים לבית כמו שטיפת כלים, קיפול כביסה, קניות בסופר ועוד..). מתוך התנסות בחלק מהלו”ז של אמא אולי תרגישי ולו מעט את העבודה הרבה שיש. תעריכי אותה יותר ותרצי לעזור כדי שלא תצטרך לעבוד כ”כ קשה.
עצות לתהליכיות:
ברור כי השינוי האמיתי לא יעשה באותו הרגע. חשוב להתמיד בלימוד ויישום, ויישום ולימוד כדי להצליח. לאט לאט הדברים מחלחלים גם בתודעה וגם במעשים.
 ללמוד על מידת הסבלנות. תוכלי למצוא ספרים רבים העוסקים בנושא כמו ספר “אורחות צדיקים”, “מסילת ישרים” ועוד רבים.
 ללמוד על מצוות כיבוד הורים. גם בנושא זה יש ספרים רבים ללמוד מהם כמו הספר של הרב יצחק גינזבורג: “מצוות כיבוד הורים”.
בסופו של דבר, חשוב לזכור כי ההורים שלנו הם אלה שהביאו אותנו לעולם בשותפות עם הקב”ה. הם אלה שבזכותם אנחנו קיימים פה בעולם הזה, נושמים, הולכים, פועלים. רק מנקודת המחשבה הזו, אנחנו חייבים להם את כל החובות שבעולם. תחשבי, מי אני שאכעס על מי שהביאה אותי לעולם? למה שלא אעזור למי שאני חייבת לה כל החיים שהיא דאגה להביא לי אותם?
מאחלת לך הרבה הצלחה במצוות כיבוד הורים, ובכל מכל כל!
הדר

2021-10-18
Scroll to Top
גלילה למעלה