אורי שכטר

רק צינור

יש בורא לעולם, והוא הברז. אנחנו בסך הכול צינורות בעולם הזה. לפעמים אנחנו צינורות קטנים ולפעמים צינורות גדולים, אבל בסך הכול צינורות

אשתף אתכם בסיפור מלמד שקרה לי בערב ראש השנה בדיוק לפני שנה. לפני כמה שנים הפנו אליי אדם שהיה במצב כלכלי ואישי קשה מאוד. בשלב מסוים התחלתי ללוות אותו גם כלכלית אבל בעיקר נפשית. בהתחלה הוא חי ברחוב והיה חסר עבודה, ולאחר כמה שנים הוא עמד על רגליו לבד ואפילו עבודה הייתה לו. לפני כשנה וחצי בשעה טובה הוא התחתן (חשוב לציין שהוא כבר לא צעיר כל כך), ולפני החתונה שלו אספנו כ-20,000 שקלים מחברים טובים כדי שיגיע לחתונה בצורה מכובדת.
הוזמנתי לחתונה. הגעתי לחופה, והיא הייתה מרגשת מאוד. בסיום החופה נתתי לו חיבוק גדול, אמרתי מזל טוב גם לכלה שלו ונסעתי הביתה. כשבוע לפני ראש השנה הוא התקשר אליי ואמר: "אתה יודע שאני מתחיל לעבוד מייד אחרי ראש השנה, אבל בינתיים אין לנו כסף לקנות אוכל לחג. 

האם אתה יכול לעזור לנו?" פניתי לחבר יקר, והוא תרם 3,000 שקלים ווידא שיהיה להם כל טוב לחג.

ואז הוא התקשר שוב ואמר: "ממש תודה רבה על האוכל, אתם לא מבין כמה זה שימח אותנו. לא נעים לי, אבל יש עוד בעיה שאני צריך בה את עזרתך. התקלקלה לנו מכונת הכביסה, וכל הכביסה יוצאת שחורה. זה יוצר הרבה מתח ביני לבין אשתי".
התקשרתי לחבר, והוא תרם 1,700 שקלים למכונת כביסה חדשה. התקשרתי ממש לפני ראש השנה להגיד לו שהמכונה תגיע בערב החג עם מתקין כדי שהם ייכנסו לחג בשמחה, ולפני שנפרדנו הוא עוד הספיק להודות לי, ואיחלנו זה לזה שנה טובה וחג שמח.
בסיום השיחה בינינו הוא לא כיבה את הטלפון. שמעתי את אשתו צועקת לו: "יעקב, עם מי דיברת כל כך הרבה זמן בטלפון?" הוא ענה לה: "עם חבר שלי אורי שכטר", והיא צעקה לו: "אה, זה ההוא שלא הביא צ'ק לחתונה".
ניתקתי מייד את השיחה. את האמת? ברגע הראשון חשבתי לעצמי בלב 'איזו כפיות טובה, איזו חוצפה', וגם לא הבנתי למה ניתקתי מייד את השיחה, אולי הייתי צריך להמשיך ולשמוע מה הוא ענה לה. אבל די מהר הבנתי שלא באמת מעניין מה הוא ענה לה, וגם לא במקרה ניתקתי את השיחה מייד. בסך הכול בורא עולם רצה ללמד אותי מסר חשוב.
המסר מבחינתי היה שלעיתים כשאתה עושה דברים בעולם הזה אתה יכול להתבלבל ולחשוב שאתה הברז של השפע. אבל הבנתי שאסור להתבלבל ולחשוב שאנחנו הברז. יש בורא לעולם, והוא הברז. אנחנו בסך הכול צינורות בעולם הזה. לפעמים אנחנו צינורות קטנים ולפעמים צינורות גדולים, אבל בסך הכול צינורות, לפעמים צינורות טובים ולפעמים טובים פחות.
לפעמים השפע שעובר דרכנו הוא שפע גשמי, ואם נמלא אותו בכלי, הכלי יעלה על גדותיו והשפע יישפך. אבל אם השפע הגשמי יזרום לדברים טובים, לצדקה ולחסד, השפע שיעבור דרכנו יכול להיות שפע אין-סופי.
לא מעט אנשים בעולם מתבלבלים לפעמים וחושבים שהם הברז. גם לי זה קורה לפעמים. הם ממש חושבים שהם מלכי העולם, אבל בורא עולם מלמד אותם די מהר, בהתחלה בעדינות ובהמשך – אם הם לא מבינים – הוא מסביר להם ביתר בהירות שהם לא מנהלי העולם אלא בסך הכול שליחים וצינורות שלו בעולם.
עמדתי להיכנס לראש השנה בשנה שעברה בתחושה של 'איזה מדהים אני וכמה חסד וטוב עשיתי לפני החג'. ואז הגיע בורא עולם ובשיחת טלפון אחת הבהיר לי שלא אעוף על עצמי, אני בסך הכול 'ההוא שלא הביא צ'ק לחתונה'. ובתחושה הנפלאה והנקייה הזאת נכנסתי לראש השנה.

עוד במדור זה

ערבות הדדית

ערבות הדדית

דברים שכתב בן משפחתו של אופק רוסו ז״ל, שנהרג בקרב…
אחינו החרדים

אחינו החרדים

עוד ידובר רבות אחרי המלחמה הזאת על תרומתם של אחינו…
לא לפספס את הילדים…

לא לפספס את הילדים…

בימים האלו שכולנו במלחמה וחלקנו מגוייסים חשוב מאוד שלא נפספס…
רק בגלל הרוח…

רק בגלל הרוח…

בימים האלו עם ישראל מתגלה בתפארתו ויוצא ממנו כל הטוב…
אחים אנחנו

אחים אנחנו

לפני שלושה שבועות גוייסתי למלחמה יחד עם חתני וילדי .יש…
אז מה יהיה בסוף

אז מה יהיה בסוף

לא מעט פעמים בפגישותיי עם חברים ומכרים שונים אני שומע…
לדעת לשחרר

לדעת לשחרר

בימים האלו שבין ראש השנה לבין יום הכיפורים, וכהכנה ליום…
חינוך בונה חובה

חינוך בונה חובה

01לפעמים בחינוך, אם כהורים, אם כמחנכים בבית הספר ואם כמפקדים,…
ניצול הזדמניות

ניצול הזדמניות

01במהלך היום בורא עולם שולח לנו כל מיני הזדמנויות קטנות…
שינוי קטן

שינוי קטן

01לפני כ-34 שנים, כשהייתי לוחם צעיר בגדוד 50, שימשתי כ׳מאגיסט׳…
אלול

אלול

01לפני יותר מ-20 שנה הייתי בשליחות בצרפת. באחד מהימים הייתי…
סיפורים של אמונה

סיפורים של אמונה

בשבוע שעבר ביום חמישי בערב נפגשנו כמה חברים טובים במושב…
נתינה מדויקת

נתינה מדויקת

אשתף אתכם בשלושה סיפורים מדויקים על נשים שעסקו בנתינה, ועל…
להיות חלק מהמעשה הטוב

להיות חלק מהמעשה הטוב

אני משתף אתכם בסיפור מדהים ומרגש שסיפרה ורד אברהם מאפרת."אחרי…
מחזיר אותנו למסלול

מחזיר אותנו למסלול

מדי פעם בורא עולם נותן לנו סטירות קטנות, שמטרתן בדרך…
אהבת חינם

אהבת חינם

לקראת תשעה באב המתקרב אלינו ובעקבות המצב המורכב שבו אנו…
Scroll to Top
גלילה למעלה