שאלה:

איך אני יכולה להתרחק מתכנים לא טובים ולא מתאימים לערכים הדתיים שנמצאים ברשתות החברתיות, ובאותו זמן להיות מעודכנת ולדעת מה קורה? איך ארגיש “קשורה” לחברה ומעודכנת במה שקורה? כל החברות שלי מתעדכנות בפרטים ואני לא רוצה להרגיש לא בעניינים.

תשובה:
הרצון להישאר מחוברת למציאות סביבך הוא חשוב, ובאמת לא נכון להתחמק ממנו. קודם כל חשוב שנבין מה הבעיה בתכנים הלא טובים שנמצאים ברשת? הרי אם אנחנו יודעים מה נכון ומה לא, מה הבעיה שנפגוש גם תרבויות שונות?
נחלק את התכנים הלא טובים לשני סוגים מרכזיים:
תכנים שמדרדרים אותנו מיידית. לדוגמא – תכנים שכוללים דברים לא צנועים או תכנים אלימים. מתכנים כאלה צריך למצוא כמה שיותר דרכים להתרחק.
ותכנים שמעבירים רעיונות המנוגדים ליהדות. תכנים שכוללים רעיונות שמחלחלים לנו לראש לאט לאט, בלי שנשים לב.
ההתמודדות עם התכנים האלה היא שונה. גם אליהם לא צריך להתקרב סתם, אבל כשפוגשים אותם, אין חובה לברוח מהם. לפעמים מה שיהיה נכון הוא דווקא למנף את המפגש לבירור, ולחשיבה ביקורתית: מה זה גורם לי? אני מסכימה עם זה?
אם אנחנו לא מסכימים עם התכנים הללו, אפשר לנסות לחדד לעצמנו למה. אם אנחנו מזדהים עם דברים שאנחנו יודעים שהם לא נכונים – חשוב לברר למה היהדות חושבת שהם נכונים, כשאני חושבת אחרת? החיפוש אחרי התשובה יכול להיות מנוף לצמיחה רוחנית.
 איך מתרחקים מתכנים שמשפיעים מיידית?
דבר ראשון, יש כלים טכניים שיהפכו את העניין למעט יותר פשוט כמו סינון לפלאפון או חסימות ועזרים חיצוניים, שיגרמו לנו באופן טבעי לפגוש פחות דברים לא טובים. זה צעד ראשוני מאוד בהתמודדות, אבל חבל לדלג עליו.
הדרך הכי טובה לגרום לדברים השליליים ברשת לא להעסיק אותנו, היא פשוט להתמקד בצדדים האחרים. לדוגמא, אם את רוצה להיות מחוברת לחברות – נסי לפתח כמה שיותר קשרים חברתיים חזקים שלא תלויים ברשת.
דבר נוסף, לפעמים הרצון להיות מעודכנים, לדעת מה קורה ואיפה, בא כדי לחפות על חוסר אחר שיש לנו בחיים. כדי להתגבר על זה, כדאי לפתח את הכישרונות שלך. לחפש בעצמך מה את אוהבת לעשות. יש בנו הרבה מאוד צדדים שאפשר לפתח שימלאו אותנו בתחושה שהחיים שלנו משמעותיים.
מקווה שעזרתי, המון הצלחה! 
רועי.

Scroll to Top
גלילה למעלה