זוגיות

תודעת המסכנות

חנה דיין

חנה דיין

טיפול זוגי ופרטני

״נמאס לי מכל החיים האלה. הכל עלי, הכל! וכולם ממשיכים להעמיס עלי עוד ועוד״,  התלוננה רונית.

״את פשוט אוהבת להתלונן. עד שכבר יצאנו לחופש את התלוננת למה דווקא המלון הזה ולא השני? אפילו בקניות שאני קונה לך מיונז את אומרת חבל שלא קניתי את המיונז השני״, החזיר לה איתן.

״הייתי צריכה לברוח ביום שפגשתי אותך! איך לא ראיתי כמה אתה אטום וחסר רגישות?״, השיבה.

״הכל בגלל שגרנו ביחידה של ההורים שלך! הם הכניסו לך שטויות לראש. אם היית מקשיבה לי הכל היה נראה אחרת! אפילו הילדים היו יוצאים יותר ממושמעים ומוצלחים״, הסביר איתן.

״כל התודעה הזאת שאתם חיים בה, היא תודעה שאני קוראת לה: ג׳אנק פוד״.

״ג׳אנק פוד?״.

״ג׳אנק פוד זה מאכל טעים שמספק אנרגיה מהירה לגוף ולא רק שהוא לא מזין את הגוף אלא הוא גם מזיק לו. לעומת זאת, אוכל מזין הוא אוכל שמספק ערכים תזונתיים גבוהים לגוף ובונה אותו אבל דורש יותר מאמץ להכין אותו״.

״אז מה בעצם הג׳אנק פוד שלנו?״, שאל איתן.

״תודעת קורבן. תחושת מסכנות״.

״מה רע בתחושת המסכנות הזאת?״.

אתם מסתובבים בתחושה שלא קיבלתם מה שמגיע לכם, שמגיע לכם להיות במקום אחר בחייכם, וככה מפספסים הזדמנויות אמיתיות״.

אם זה כל כך מזיק ורע לנו, למה אנחנו מאמצים אותה כל כך מהר?״, שאל איתן.

״בתחושת המסכנות יש כיף גדול. כשאתה קורבן, אתה מקבל קיום דרך הסיפור שלך. ככה אתה במרכז, האגו מתענג על זה ומשלמים על זה מחיר נוראי״.

״למה נוראי?״, שאלה רונית.

״תחושת מסכנות לא מאפשרת צמיחה והשפעה בעולם, היא מסתירה על הכוחות האמיתיים שיש בך והתחושה היא שכל המציאות נגדך. דבר נוסף, המסכנות מאפשרת לך לא לקחת אחריות על החיים שלך. 

אם את לא אחראית וכל המציאות הסלילה אותך לתוך העולם המסכן שלך, הרבה יותר קל לך. הקב״ה רוצה שנהיה בעלי בחירה ובן אדם שנמצא בתודעת מסכנות בעצם מכריז שהוא לא בעל בחירה. כשאנחנו הופכים להיות בעלי בחירה, אנחנו מאמצים תודעה שיש לנו ערך גדול להביא לעולם הזה. בתוך הזוגיות, כשאתם נמצאים בתוך תודעת מסכנות, אתם לא מביאים את ההשפעה והערך האמיתי שלכם לקשר כי אתם מסתובבים בתחושה שבקשר אחר אולי היה לכם טוב יותר, אתם לא שמים באמת את כל הכוחות שלכם בקשר״.

״איך אנחנו אמורים לדעת אם אנחנו בתודעה של מסכנות?״, שאלה. 

״יש כמה דרכים לבדוק אם אתם מסתובבים בבית בתחושה של מסכנות או בעלי השפעה: אם אתם מסתובבים עם תחושה של תלונות פנימיות כלפי המציאות שלכם (גם אם אתם לא משתפים את זה בדיבור)

אם אין לכם תשוקה מאוד גדולה לעשייה בבית ובקשר הזוגי. כשאני בעלת בחירה אני מתחברת לתוך תודעה של השפעה, אני לא קורבן, אני מגלה בתוך המציאות המורכבת שלי, את תחושת הקיום והמשמעות האמיתית שלי״.

״איך מגיעים לכזו תודעה? זה נשמע לי כמעט בלתי אפשרי״, שאלה רונית.

״שלב ראשון: הבנה שתחושת העונג ותחושת הקיום שמתקבלת דרך המסכנות היא תחושה מזויפת ואין בה ערך אמיתי. שלב שני: לבחור. להחליט. לבחור, המשמעות היא שאני מוכנה לוותר על כל התענוג המהיר הזה שאני מקבלת מהמסכנות ולהתרכז במשהו שדורש מאמץ והקרבה. שלב שלישי: לחזק את תובנת ההשפעה הזו ולהתמקד בכל היתרונות שלה. להתמקד ביתרונות הגדולים שיש בתוך המציאות שלי ממש עכשיו בבן או בת הזוג שהקב״ה זיווג לי, בילדים שיש לי וכו׳. כשנעשה את העבודה הזאת, נוכל להתקדם. נוכל לזהות כל הזמן איפה אנחנו משפיעים בבית שלנו. צריך לעבוד בזה ולהתמיד עד שזה יהפוך להיות טבע שני שלנו במקום הבריחה הקלה לתודעת המסכנות״. ■

 

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה