בדרך לכותל

״לא, כי בנך המת ובני החי!״ (משפט שלמה)

01
אביב באמצע החורף. רחבת הכותל הומה מתפללים ומתפללות. אווירת שמחה של חודש אדר מורגשת בכל התפילות. אורחים רבים שבאו לשמוח עם המתפללים הקבועים בכותל, מהארץ ומחו״ל, חיילים, בעלי שמחות - בר מצווה וחתונה.
02
ביום שישי הודעתי לחבריי במניין, שלכבוד שבת קודש אנו מצפינים לבית שאן.
קיבלנו הזמנה ספונטנית מעופר ואביבה פרץ, הוריו של בניה ישראל פרץ להתארח אצלם בשבת, בבית שאן.
בשבוע שעבר התקיים בהצלחה מרובה, מבצע התרמה, כדי לאפשר לבניה לצאת בקרוב לניתוח מסובך בחו״ל ולשיקום ארוך של יותר משנה.
את מבצע ההתרמה ניהלו עופר פרץ וכל משפחתו, ואיתם חברים רבים ואהובים, ששמו את כל עיסוקיהם בצד ונרתמו למבצע ההצלה של בניה בהתנדבות ובמסירות. ביניהם: אורי שכטר, יוסי דגן - ראש מועצת שומרון, שעודד וחיזק, ג׳קי לוי - ראש העיר בית שאן, יותם זמרי, צבי סוכות (עד להשבעתו כח״כ), מוטי קירכלי מצ׳רידי, צוות פרסומי ישראל, צוות קרן אביה ועוד .
במבצע המדהים גויסו תוך שלושה ימים יותר מ-4.5 מיליון ש״ח והתרומות ממשיכות לזרום. כ-24 אלף משפחות תרמו והשתתפו בהצלחת המבצע.
הייתה לי תחושה שהמשפחות הרימו את תרומתן כאיש אחד בלב אחד, מתוך הזדהות עם כאבם של בניה ומשפחתו וגם כאקט של זעם נגד התגברות הטרור הרצחני - ׳את עם ישראל אי אפשר לנצח׳. ההתגייסות הזו הייתה גם מעין הבעת מחאה על השסע בעם, שמובילה האופוזיציה, בגיבוי רבים בתקשורת הישראלית!
אין ספק שהמחבלים הארורים מזהים את החולשה שנגרמת עקב הקרע בעם, מגבירים את הטרור, תוך ריקודי שמחה לאיד על גגות הבתים בשכם, ביריחו, בג׳נין ובחווארה.
03
הניתוח המיוחל, יאפשר, בע״ה, לבניה פרץ לעמוד על הרגלים ואפילו לצעוד את צעדיו הראשונים מאז הפיגוע בצומת תפוח, בו נפגע מירי מחבל מתועב. קליע חדר דרך עמוד השדרה לחוט השדרה הצווארי והותיר את בניה, שהיה אז רק בן 18, משותק כמעט לגמרי מהכתפיים ולמטה.
החיוך הכובש של בניה המתוק והאמונה הגדולה שלו ושל משפחתו, עשו לכולנו את השבת לשמחה ומיוחדת מאד.
04
את בניה הכרתי לפני כמעט שנתיים, ממש אחרי הפיגוע. חיוור וכואב, מרותק למיטתו, מונשם, בלי יכולת להזיז את ידיו ורגליו. הגעתי מדי שבוע, לבקר את בניה במחלקת השיקום הנוירולוגי בתל השומר.
כחלק מפעילותי ב׳קרן ישראל לריפוי נפגעי חוט שדרה׳, אותה אני מנהל, אני מקפיד להגיע למחלקות השיקום כדי לעודד את הפצועים וכדי לספר להם על המחקרים שיוזמת הקרן שלנו.
הקרן פועלת באינטנסיביות רבה לקידום מחקרים, לריפוי נפגעי חוט שדרה, חיילים, פצועי טרור, נפגעי תאונות דרכים, ספורט ותאונות עבודה.
המחקרים מתקדמים אט אט והתוצאות נותנות לנו תקווה גדולה, שבע״ה נוכל להביא מזור, ולו חלקי, לרבים מהפצועים המרותקים לכיסאות גלגלים.
05
הניתוח שבניה יעבור אינו בתחום הריפוי אלא בתחום השיקום. במהלך הניתוח מוחדרות אלקטרודות לעמוד השדרה בסמוך למקום הפגיעה בחוט השדרה.
הפצוע מאושפז במחלקת השיקום של בית החולים, לומד ומתרגל במשך חודשים ארוכים, בתקווה שתוך כדי התרגול ילמד המוח לשלוח פקודות להנעת הגפיים.
האלקטרודות קולטות את הפקודות ומעבירות אותן היישר לעצבים הממונים על הנעת הידיים והרגלים. האלקטרודות מהוות כגשר מעל הנתק בחוט השדרה.
התרגול הקשה והמתיש, שיכול להתארך שנה או יותר, מביא בסופו של תהליך לתוצאות מרשימות. הכול תלוי כמובן בע״ה, בכוח הרצון וביכולת ההתמדה של המטופל.
06
בניה ישראל הוא לוחם אמיתי. מהיכרותי אותו ומהתבוננות בכושר ההתמודדות שלו עם הפציעה הקשה, הוא נותן השראה מדהימה וכוחות של אמונה גדולה, לי ולכל הסובבים אותו.
זכינו להכיר בשבת את משפחת פרץ המורחבת ואת חבריה המדהימים. כולם מקיפים את בנייה בחום ובאהבה ללא גבול. בניה מחזיר להם את הוקרת הטובה שלו בחיוך כובש ובמילים חמות וחכמות.
אחיו ובני דודיו, שחלקם משרתים ביחידות מובחרות, לא מפספסים אף רגע פנוי ושום חופשה מהצבא, ומלווים את בניה במלחמתו היום יומית, להזיז עוד שריר ועוד תנועה קטנטונת בכף ידו.
אימו ואחיותיו של בניה מבשלות עבורו את האוכל המדהים, אותו בניה אוהב, (הוא אוכל ממש כציפור...) ועוטפות את בניה בחום אנושי, במילים של צחוק ושמחה ובעידוד ללא גבול. מרגש עד דמעות.
07
הכנסת האורחים המושקעת והמיוחדת של הוריו של בניה, הייתה לנו למופת. השילוב של בית פתוח לרווחה, של אמונה ושמחה מתפרצת, של מיטב התבשילים המעולים והשפע הרב, שלא ניתן לתיאור במילים, הותירו את כולנו פעורי פה. תרתי משמע...
הרשימו אותנו הצעירים שבחבורה ובראשם דוד לוי, גיסו של בניה, בנו של ראש העיר ג׳קי לוי, ונכדו של השר וסגן ראש הממשלה לשעבר, דוד לוי הי״ו, שמטפל בבנייה כמו אח גדול.
הופתענו מעוצמת הנתינה, הענווה והידע של ד״ר שולמית מזרחי, חוקרת מוח בטכניון ומרצה בחוג לאחיות ב׳שערי צדק׳, שנותנת את כל כולה, יחד עם בעלה המתוק והמלומד, הרב אלירז מזרחי, להצלחת השיקום של בניה.
ריגש אותנו מאד לראות איך המשפחה האצילית הזו מתפקדת כיחידה צבאית של חסד. כוח הנתינה ועוצמת החסד, יוצאים לפועל במשפחת פרץ ומדבקים את כל הסובבים אותה, חברים רבים מבית שאן, ידידים מכל הארץ, בחורי ׳ישיבת איתמר׳, שלמדו עם בניה, חבריו מהתיכון, שכנים, דודים וחבריהם, בנות האולפנה בבית שאן שהתגייסו על מלא - כולם מתנהלים בעדינות, בענווה, בהתחשבות ובאצילות. ניכר בעליל שבניה זוכה לתמיכה, לעידוד ולסיוע בכל רגע נתון. והוא משיב להם אהבה.
08
את סעודות השבת תיבלו בדברי תורה מתוקים הרב בנימין סופר ורעייתו. הזוג המופלא הזה שידוע בבית שאן ובארץ כולה, ממדרשת הרובע ועד קיבוצי עמק בית שאן, מלווים את משפחת פרץ מרגע הפציעה ומבטיחים בע״ה להמשיך עד להחלמתו המלאה של בניה.
הרב בנימין סופר אף הציע באצילות ללוות את בניה במסע המפרך של השיקום לפני ולאחרי הניתוח המסובך. ההכנה לניתוח והשיקום שלאחריו הוא מבצע לוגיסטי לא פשוט, מסוכן ומציל חיים.
חבריו של בנייה כבר הבטיחו לעופר, אביו של בניה, שהם יסייעו לו להעמיס על המטוס לתאילנד יותר מ-11 מזוודות ענקיות של ציוד רפואי, החיוני כל כך לתפקודו של בניה.
הטיסות, הניתוח, השיקום, השהות בארצות הניכר, הטיפול הרפואי ותהליך השיקום עולים הון רב. מדינת ישראל לא משתתפת במימון ההוצאות מכיוון שהניתוח ממתין עדיין לאישור הFDA- באמריקה. הטיפול יאושר מדעית רק לאחר שיעברו 10 שנות הצלחה מוכחות (אנחנו רק בשנה השמינית).
09
הרב בנימין סופר נתן שיעור מרתק בבית כנסת ב׳מקיף עמית׳, על נושא חשיבות החסד בחיינו.
בסיום השיעור הביע הרב תודה עמוקה לקהילת בית שאן על ההירתמות, התמיכה והסיוע המדהים להצלחת מבצע ההתרמה והחסד, בו גויסו במהירות רבה התקציבים הרבים החיוניים להשלמת השיקום של בניה.
10
במהלך השבת ולאחריה פגשנו ידידים ותיקים ואהובים, ביניהם - איתן אורבך, איתמר פוזן, בועז וחנה לוי משדה אליהו ועוד רבים וטובים. כולם שותפים לתמיכה ולהערכה הרבה למשפחת פרץ ולבניה החמוד שנפצע קשה בפיגוע טרור, רק בשל היותו יהודי.
עת לבנות ועת להרוס - בחודש האחרון נרצחו בפיגועי מחבלים, ברחבי הארץ כ-14 קורבנות בהם ילדים רכים ובחורי ישיבה.
כולי תפילה וזעקה שהממשלה תפעל מיד, בכוח גדול, להגברת ההרתעה, להריסת בתי מחבלים ומשפחותיהם, לעצירת התמיכה במחבלים, לבניית יישובים חדשים, לתמיכה ולאישור חוות בודדים ומאחזים, השומרים על קרקעות מדינה ועל הביטחון בשטחי המולדת.
בשבת זכור הקרובה נכוון את תפילותינו בכותל ובכל העולם למחיית זרע עמלק ובתוכו מענה עוצמתי של חיסול ארגוני הטרור, קיני המחבלים, ארגוני השונאים, עקירת כוחות הרשע בפרס, בלבנון, בסוריה, בעזה, בג׳נין, בשכם ועוד.
שבת שלום וזכור לקראת שבוע של חיזוק הביטחון האישי והלאומי בכל הארץ. אכלוס מאחזים, אכלוס אביתר, בניית יישובים חדשים, תוך הורדת מפלס הקיטוב והאלימות בעם.
בטחון לתושבי לוד ושלווה לכל הערים המעורבות. ■

ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

01 

שבת יתרו נכנסה מתוך יום שישי שחור וקשה. מחבל בן עוולה יצא למסע הרג בירושלים וביצע פיגוע דריסה מתועב. רצח בדם קר שני ילדים רכים ומתוקים ופצע קשה את אביהם, ובנוסף רצח אברך צעיר ומוכשר.

כל הדרך אל הכותל הבטתי ברקיע הכחול והבוהק, שחזה ברצח והביט עלינו ממעל. לו יכול היה הרקיע לדבר, בוודאי היה זועק: ׳השמים כיסאי והארץ הדום רגלי…׳, ׳בית שלישי ייכון לעולם…׳, ׳אין ייאוש בעולם כלל…׳, ׳א-ל נקמות ה׳!״.  

צעדנו יוני קליין ואני, בצינת הבוקר הירושלמי, ושאפנו לתוכנו את אוויר ההרים הצלול והמרגיע. 

בדרכנו, פגשנו ידידים נפלאים כמו הרב יצחק שילת, שכננו מקריית משה. רעייתו, יהודית, פרשה לאחרונה מתפקידה כמנהלת ׳פורום תקנה׳ והעבירה את שרביט הניהול לעו״ד לילי הורוביץ, בתו המוכשרת של הרב גץ. אמרתי לרב שילת בקריצה, שהרבנית יהודית תוכל סוף סוף להיות קצת יותר בבית. הרב חייך, אל חשש, הרבנית שילת תמשיך להתנדב על מלא, כחברה בפורום.

פגשנו גם את הרב יעקב מרגלית, הר״מ האהוב שלי מ׳מכון מאיר׳. שמשמש כיום כרב שכונה בפרדס חנה. חברי הקהילה שלו מצפים לשכנים חדשים ויקרים – הדסה וחנן בן ארי, שיעברו בקרוב לשכונתם ויצטרפו אליהם לעשייה החברתית.

כבר סיפרתי שחנן הי״ו היה חברותא של אביה שלנו ולאחר מותו כתב עליו שיר מרגש מאד ואף ערך מהשיר קליפ נוגע ללב.

בערב שבת התפללתי עם הרב מרגלית במניין החצרות שלנו בקריית משה. הצעתי לו להצטרף אלינו לצעדת הבוקר לכותל. הרב שמח על הזמנה ואישר הגעה. בבוקר, סיפר לנו הרב, שבלילה הוא חלם על הכותל… עם אור ראשון זינק ממיטתו והזדרז לצאת בשמחה לכיוון העיר העתיקה.

02 

בדרך לכותל סיפרתי ליוני על כך שבעברי הרחוק זכיתי להיעצר על ידי משטרת ישראל מכיוון שעברתי על צו ה׳סוביודיצה׳.

ומעשה שהיה כך היה. במשך תקופה ארוכה התנדבתי במטה המאבק שהקים הרב יהודה חזני זצ״ל שעסק בשחרור אסירי המחתרת היהודית. בשיאו של המאבק המטה ארגן הפגנות ענק בכיכר מלכי ישראל כדי להפעיל לחץ ציבורי לשחרור אסירי המחתרת.

אנשי מר״ץ הגישו קובלנה לבית המשפט העליון במטרה לעצור את ההפגנות שלנו. בית המשפט פשפש באמתחתו והוציא משם את נשק יום הדין הישן והטוב שמכונה בלשון המשפטנים המלומדים – ׳צו סוביודיצה׳. כלומר – אסור להתבטא בציבור בנושא התלוי ועומד בדיוני בית המשפט.

בהוראת צו בית המשפט נאלצנו להחליף את כל הסיסמאות, הכותרות והשלטים שקראו לשחרור אסירי המחתרת. באותה עת עסקתי בניהול ׳מטה הדוכנים׳, שהצבנו בכיכר מלכי ישראל במטרה לגייס תרומות בין באי הכיכר. על אחד מפנקסי הקבלות שאחזתי בידי היה מודפס ממש בקטן – ׳ישוחררו אסירי המחתרת׳. הייתה זו עילה מספיקה לשוטרים הזריזים להאשים אותי בהפרת צו בית המשפט העליון… לעצור אותי כפושע… ולהשליך אותי ללא היסוס למעצר בזינזנה שהמתינה בחניון העירייה. רונית, ארוסתי היקרה, התעשתה וטרחה להכניס לי שתיה וכריך לתא המעצר, כדי שלא אסבול מעינויי רעב וצמא.  

שאלתי את יוני, שאלה רטורית מדאיגה – מדוע לא יוציא בית המשפט העליון גם היום ׳צו סוביודיצה׳ המכוון על משפטו של ראש הממשלה, ויעצור את ההתלהמות וההסתה של מפגיני השמאל, שמנסים להשפיע על ההליכים בבית המשפט ודורשים השכם והערב, להרשיע את נתניהו, תוך שהם מבצעים בו משפט שדה, כאילו הורשע בדין.

אני לא נאיבי. זו אכן שאלה רטורית, רק לתפארת המליצה. לצערי רבים בציבור הישראלי איבדו את האמון בפרקליטות ובבית המשפט העליון. אילו נבחרו שופטינו בצורה מגוונת ומאוזנת, היה זה האחרון נקי מפניות אישיות ופתוח יותר לרחשי הציבור, מכל הגוונים והדעות.

03 

בשבוע שעבר כתבתי על המשך הפעילות הברוכה של ׳אוצר הארץ׳ להצלת החקלאות היהודית. רבים פנו אלי בשאלה כיצד יכול כל אזרח ואזרחית לסייע לחקלאים היקרים שלנו?

השבתי להם בכמה מישורים.

ראשית אפשר ורצוי להמשיך ולצרוך, גם אחרי השמיטה, פירות וירקות רק בנקודות המכירה של ׳אוצר הארץ׳. ניתן לברר בקלות את פריסת נקודות המכירה באתר של אוצר הארץ ובקרוב גם באתר ׳גילוי דעת׳.

הפיצו ברשתות החברתיות את המשימה הלאומית-חברתית לסייע לחקלאים היהודים ולרכוש מתוצרתם.

בנוסף, מומלץ ורצוי מאד שכל אחד ישאל את הירקן או את האחראי על הקופה הראשית בסניף של רשתות המכירה, מדוע אינם מביאים ירקות ופירות של ׳אוצר הארץ׳. אם תרשמנה בסניף שלכן מספר פניות ובקשות, הדרישה תועבר להנהלת הרשת. מנהלי הרכש ברשתות ייקחו את פנייתכם לתשומת ליבם ויקפידו להכניס תוצרת חקלאית של אוצר הארץ לתמהיל הרכש של הרשת. זה נשמע קצת דמיוני, אבל תאמינו לי, תהליך אמיתי זה עובד מצוין בסניפים רבים ובחנויות הירקנים בכל רחבי הארץ. הביקוש של הצרכנים המסורים הוא שמכתיב את אספקת התוצרת החקלאית היהודית לירקנים ולסניפי רשתות השיווק. זה בדוק.

04 

לשמחתי הרבה אנו עסוקים בימים אלו בארגון כל פרטי חתונתם של בננו ישי לב שמחה עם כלתו אמונה טייכלר מקדומים. החתונה תתקיים בע״ה בירושלים, בחודש ניסן סמוך לתחילת הרמדאן ושבת שבע ברכות תתקיים בהר הזיתים גם היא בעיצומם של ימי אידם.

כמה קשה לי לקבל את המציאות העגומה שהשכנים שלנו בירושלים, שחוגגים במזרח העיר ובהר הבית שלנו, עושים זאת באלימות, בסכינים, בירי זיקוקים ובפתיחת אש חיה על שוטרים, חיילים ואזרחים יקרים. כל שאיפתם בימים הקדושים להם ובמשך השנה כולה, להרבות בשפיכות דמים ולבצע עוד ועוד פיגועים ורציחות של יהודים תמימים.

עוד לא התחיל הרמדאן ואנו עדים לצערי, יום יום, לפיגועים קשים, שמבוצעים על ידי ערבים, חלקם בעלי תעודות זהות כחולות וחלקם שוהים בלתי חוקיים.

ישמעאל, ידו בכל ויד כל בו. אלפי שנים חלפו ודבר לא השתנה. רק הבדל קטן – לפני 70 שנה נוסדה סוף סוף מדינת ישראל, ריבונית, יקרה ונכספת. יש לנו ב״ה כוחות ביטחון מעולים וצבא נפלא ויקר משלנו. יש לנו בתי משפט שצריכים לתת רוח גבית לכוחות הביטחון, לעשות מלאכתם בנחישות, בגבורה ובצלילות דעת. הגוף המחוקק וזרועות הביטחון צריכים להגביר פעולותיהם ולנהוג יותר בתקיפות כדי גם להרתיע ולעצור את המחבלים לפני שיצאו למסעות הרצח וההרג. באחדות ובנחישות ננצח.

שבת שלום של החלמה ורפואה שלמה לפצועים, מלחמת חורמה בטרוריסטים, חיבור של פיוס, הקשבה והידברות בין כל חלקי העם, חיזוק וחיבוק למשפחות הנרצחים. ישועת ה׳ כהרף עין. ■

 

עוד במדור זה

בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

01‭ ‬ מזג‭ ‬האוויר‭ ‬הירושלמי‭ ‬הנפלא‭ ‬הזמין‭, ‬בשבת‭ ‬האחרונה‭, ‬יהודים‭…
עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

01‭ ‬ שבת‭ ‬מברכים‭ ‬חודש‭ ‬ניסן‭. ‬שמש‭ ‬אביבית‭ ‬מלטפת‭ ‬את‭…
כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

01 שבת‭ ‬‮'‬פרשת‭ ‬פרה‮'‬‭ ‬בכותל‭, ‬כהכנה‭ ‬לעבודת‭ ‬הכוהנים‭, ‬וכהתעוררות‭ ‬לפני‭…
תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

01 שבת‭ ‬זכור‭ ‬בכותל‭, ‬היא‭ ‬חוויה‭ ‬מיוחדת‭ ‬ומרגשת‭. ‬ אני‭…
חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

01 כששרו‭ ‬של‭ ‬חורף‭ ‬נאבק‭ ‬עם‭ ‬שרו‭ ‬של‭ ‬אביב‭ ‬אנו‭…
ורק חרבונא נעלם

ורק חרבונא נעלם

01 שבת‭ ‬סגרירית‭ ‬עברה‭ ‬על‭ ‬כוחותינו‭. ‬עובדי‭ ‬העירייה‭ ‬החרוצים‭ ‬הספיקו‭…
לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

01כשהאביב מציץ בין העננים הכותל מתמלא במתפללים. בשבת כי תשא,…
את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

01בשבת קודש תצווה, מזג האוויר המתון הזמין אורחים רבים לכותל.…
שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

01מזג האוויר החורפי אתגר את שוחרי הכותל, אך לא מנע…
בדרך להר המוריה

בדרך להר המוריה

01 המים להם חומהבדרכי לכותל, בשבת ראש חודש אדר א׳,…
משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

01שבת מברכים חודש אדר א׳. 4 חודשי מלחמת מצווה. ארובות השמים…
מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

01שבת חורפית בעיצומה של מלחמה. הרוחות יבבו במשך כל הלילה…
טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

01הדיווח על תפילות השבת בכותל מגיע אליכם , לצערי, באיחור…
בלילה‭ ‬שאחרי

בלילה‭ ‬שאחרי

01 בשבתות‭ ‬של‭ ‬מלחמה‭ ‬הכותל‭ ‬עובד‭ ‬שעות‭ ‬נוספות‭. ‬בולטים‭ ‬מאד‭…
והסנה‭ ‬איננו‭ ‬אכל‭... ‬

והסנה‭ ‬איננו‭ ‬אכל‭... ‬

01 מה‭ ‬נורא‭ ‬המקום‭ ‬הזה‭. ‬אסורה‭ ‬נא‭ ‬ואראה‭ ‬את‭ ‬המראה‭…
ותן שיחזור שוב לביתו…

ותן שיחזור שוב לביתו…

01שבת בר מצווה למלחמה. החורף הופיע בגדול. ויולך ה׳ רוח…
Scroll to Top
גלילה למעלה