גליון 511

שליפות

אלימלך קרזן

מאת:יעלי אליה מדי

דור שני בחברון, הוריו אורי ושלי היו ממקימי אדמות ישי
(תל רומיידה) אחרי שהתחתנתי עם נעה מרמת גן היה ברור לנו שאנחנו נשארים בחברון. גם נעה נדבקה באהבתה למקום. אנחנו הורים ל-5 ב”ה ושמחים על הזכות להתגורר ולהיות שייכים לעיר האבות .

דור שני בחברון, הוריו אורי ושלי היו ממקימי אדמות ישי
(תל רומיידה) אחרי שהתחתנתי עם נעה מרמת גן היה ברור לנו שאנחנו נשארים בחברון. גם נעה נדבקה באהבתה למקום. אנחנו הורים ל-5 ב”ה ושמחים על הזכות להתגורר ולהיות שייכים לעיר האבות .

אלימלך קרזן

הישוב היהודי:
המגורים בחברון הם משימה לאומית. בישוב היהודי מתגוררות כ-80 משפחות. היו הרבה יהודים שהיו מוכנים לבוא לגור פה, אבל אין אפשרות. כרגע אנחנו בתהליך משמעותי להשיג אישורים לעוד 100 יחידות דיור, זה יכפיל את מספר המשפחות.

הילדות בחברון:
הילדות בחברון לא דומה לילדות בשום מקום אחר. עיקר ההתרגשות היא מהחיבור והקשר עם מערת המכפלה. אתה פותח חלון בבוקר ורואה מולך את המקום השני בקדושתו לעם היהודי, שהוא גם בית הכנסת שלך ומרכז החיים כאן, זה קסם מיוחד.

יחד עם זאת יש לא מעט אתגרים עם הערבים והשלטונות. בשנות ה 80 אמא הייתה מוציאה אותי מהגן והיינו הולכים יחד לקניות בקסבה, היו יחסי שכנות לא רעים. היו קשרים והיינו מבקרים אצל ערבים. אבל מאז הסכמי אוסלו אין יותר יחסי שכנות.

הפחד: אנחנו חיים חיי שגרה מלאים: הולכים לעבודה, הילדים הולכים לבתי ספר ולגנים, הילדים משחקים בחוץ ואנחנו לא נותנים לפחד לנהל אותנו. זו חוויה שונה מאשר חיים בעיר, אך יש לנו חיי שגרה מלאים.

העיסוק: מנהל במנהלת מערת המכפלה ששייכת למועצה הדתית, הגוף האזרחי שאחראי על ניהול ותחזוק המקום. אנו עובדים בשיתוף הצבא, מג”ב, הישוב היהודי בחברון וגופים אזרחיים נוספים. אנחנו עושים ככל יכולתנו כדי לחבר את המקום לעם ישראל ואת עם ישראל למקום. אנו מקיימים ארועים שונים במהלך השנה, גולת הכותרת היא כמובן שבת חיי שרה, ובה מגיעים עשרות אלפי אנשים.

שבת חיי שרה: חג נוסף בלוח השנה היהודי. זה החג של עיר האבות ומערת המכפלה. מגיעים עשרות אלפי אנשים מהארץ והעולם, מתארחים אצל משפחות, באוהלים ואפילו בשקי שינה ברחובות. רבים משתתפים בתפילות ובשעורים, מטיילים וממלאים את רחובות העיר. בשנים האחרונות בית חב”ד חברון מקיים סעודות שבת המוניות, בשנה שעברה הוקם אוהל ל6000 אנשים והיו כ-50000 משתתפים בשבת. זו היתה חוויה מרוממת ומיוחדת שמרגשת אותנו בכל שנה מחדש ונותנת לנו להבין את הערך הגדול שיש למקום, בעיני עם ישראל ובכלל.

הקורונה: מאז הקורונה יש מעט מאוד מבקרים ומובן שלא מתקיימים ארועים. המקום היה פתוח למניינים קטנים ומצומצמים בהתאם להנחיות, אין לנו מושג אם ואיך נקיים את ארועי שבת חיי שרה בשנה הזאת אבל אני תפילה לימים טובים מאלה. אין לי ספק שעם ישראל יחזור להגיע ולהתפלל ועוד נקיים ארועים במערת המכפלה ברגע שיתאפשר. מגן דוד אדום: בנוסף לתפקידי במנהלת מערת המכפלה, אני גם נהג אמבולנס מתנדב במד”א. אני מרכז את תחום רפואת החירום בישוב היהודי. במסגרת העבודה בתחום זה חוויתי ארועים קשים ומורכבים, אבל ב”ה בשנים האחרונות בסייעתא דשמיא ובזכות עבודה מאומצת של כוחות הביטחון, המצב הביטחוני הרבה יותר רגוע.

יהודים ומוסלמים במערת המכפלה: בשנת 2019 ביקרו במערת המכפלה כמיליון וחצי מבקרים: יהודים, מוסלמים ותיירים. מערת המכפלה מחולקת כך שיש הפרדה מוחלטת בין המבקרים היהודים למוסלמים. גדוד מג”ב מאבטח את המקום במסירות רבה, כך שרבבות המבקרים יכולים להגיע בנחת ובתחושת ביטחון.

דור שני: אני דור שני למתיישבי חברון, הדור שלנו בונה חומה נוספת על מה שבנה הדור הקודם. הרב והרבנית לוינגר זצ”ל וחבריהם הקימו את הישוב היהודי החדש בחברון, בזכותם אנחנו כאן ואנחנו אסירי תודה להם על כך. אם לא היה הישוב היהודי בחברון ובקרית ארבע, מערת המכפלה לא היתה נגישה ליהודים כפי שהיא היום . אנשים שמגיעים לגור בחברון הם אנשים עם חיבור חזק, אהבה גדולה למקום, תחושת שליחות ואמונה גדולה בצדקת הדרך.

החלום: מתפלל שנזכה לראות את עיר האבות גדלה ומתפתחת לעיר ואם בישראל. שנצליח להמשיך להכות שורשים במקום. באופן אישי, שאזכה להמשיך לפעול ולעשות למען המקום ולגדל את ילדי ומשפחתי בעיר האבות המתחדשת.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה