שליפות

אלימלך קרזן

דור שני בחברון, הוריו אורי ושלי היו ממקימי אדמות ישי
(תל רומיידה) אחרי שהתחתנתי עם נעה מרמת גן היה ברור לנו שאנחנו נשארים בחברון. גם נעה נדבקה באהבתה למקום. אנחנו הורים ל-5 ב”ה ושמחים על הזכות להתגורר ולהיות שייכים לעיר האבות .

יעלי אליה מדי

יעלי אליה מדי

אלימלך קרזן

הישוב היהודי:
המגורים בחברון הם משימה לאומית. בישוב היהודי מתגוררות כ-80 משפחות. היו הרבה יהודים שהיו מוכנים לבוא לגור פה, אבל אין אפשרות. כרגע אנחנו בתהליך משמעותי להשיג אישורים לעוד 100 יחידות דיור, זה יכפיל את מספר המשפחות.

הילדות בחברון:
הילדות בחברון לא דומה לילדות בשום מקום אחר. עיקר ההתרגשות היא מהחיבור והקשר עם מערת המכפלה. אתה פותח חלון בבוקר ורואה מולך את המקום השני בקדושתו לעם היהודי, שהוא גם בית הכנסת שלך ומרכז החיים כאן, זה קסם מיוחד.

יחד עם זאת יש לא מעט אתגרים עם הערבים והשלטונות. בשנות ה 80 אמא הייתה מוציאה אותי מהגן והיינו הולכים יחד לקניות בקסבה, היו יחסי שכנות לא רעים. היו קשרים והיינו מבקרים אצל ערבים. אבל מאז הסכמי אוסלו אין יותר יחסי שכנות.

הפחד: אנחנו חיים חיי שגרה מלאים: הולכים לעבודה, הילדים הולכים לבתי ספר ולגנים, הילדים משחקים בחוץ ואנחנו לא נותנים לפחד לנהל אותנו. זו חוויה שונה מאשר חיים בעיר, אך יש לנו חיי שגרה מלאים.

העיסוק: מנהל במנהלת מערת המכפלה ששייכת למועצה הדתית, הגוף האזרחי שאחראי על ניהול ותחזוק המקום. אנו עובדים בשיתוף הצבא, מג”ב, הישוב היהודי בחברון וגופים אזרחיים נוספים. אנחנו עושים ככל יכולתנו כדי לחבר את המקום לעם ישראל ואת עם ישראל למקום. אנו מקיימים ארועים שונים במהלך השנה, גולת הכותרת היא כמובן שבת חיי שרה, ובה מגיעים עשרות אלפי אנשים.

שבת חיי שרה: חג נוסף בלוח השנה היהודי. זה החג של עיר האבות ומערת המכפלה. מגיעים עשרות אלפי אנשים מהארץ והעולם, מתארחים אצל משפחות, באוהלים ואפילו בשקי שינה ברחובות. רבים משתתפים בתפילות ובשעורים, מטיילים וממלאים את רחובות העיר. בשנים האחרונות בית חב”ד חברון מקיים סעודות שבת המוניות, בשנה שעברה הוקם אוהל ל6000 אנשים והיו כ-50000 משתתפים בשבת. זו היתה חוויה מרוממת ומיוחדת שמרגשת אותנו בכל שנה מחדש ונותנת לנו להבין את הערך הגדול שיש למקום, בעיני עם ישראל ובכלל.

הקורונה: מאז הקורונה יש מעט מאוד מבקרים ומובן שלא מתקיימים ארועים. המקום היה פתוח למניינים קטנים ומצומצמים בהתאם להנחיות, אין לנו מושג אם ואיך נקיים את ארועי שבת חיי שרה בשנה הזאת אבל אני תפילה לימים טובים מאלה. אין לי ספק שעם ישראל יחזור להגיע ולהתפלל ועוד נקיים ארועים במערת המכפלה ברגע שיתאפשר. מגן דוד אדום: בנוסף לתפקידי במנהלת מערת המכפלה, אני גם נהג אמבולנס מתנדב במד”א. אני מרכז את תחום רפואת החירום בישוב היהודי. במסגרת העבודה בתחום זה חוויתי ארועים קשים ומורכבים, אבל ב”ה בשנים האחרונות בסייעתא דשמיא ובזכות עבודה מאומצת של כוחות הביטחון, המצב הביטחוני הרבה יותר רגוע.

יהודים ומוסלמים במערת המכפלה: בשנת 2019 ביקרו במערת המכפלה כמיליון וחצי מבקרים: יהודים, מוסלמים ותיירים. מערת המכפלה מחולקת כך שיש הפרדה מוחלטת בין המבקרים היהודים למוסלמים. גדוד מג”ב מאבטח את המקום במסירות רבה, כך שרבבות המבקרים יכולים להגיע בנחת ובתחושת ביטחון.

דור שני: אני דור שני למתיישבי חברון, הדור שלנו בונה חומה נוספת על מה שבנה הדור הקודם. הרב והרבנית לוינגר זצ”ל וחבריהם הקימו את הישוב היהודי החדש בחברון, בזכותם אנחנו כאן ואנחנו אסירי תודה להם על כך. אם לא היה הישוב היהודי בחברון ובקרית ארבע, מערת המכפלה לא היתה נגישה ליהודים כפי שהיא היום . אנשים שמגיעים לגור בחברון הם אנשים עם חיבור חזק, אהבה גדולה למקום, תחושת שליחות ואמונה גדולה בצדקת הדרך.

החלום: מתפלל שנזכה לראות את עיר האבות גדלה ומתפתחת לעיר ואם בישראל. שנצליח להמשיך להכות שורשים במקום. באופן אישי, שאזכה להמשיך לפעול ולעשות למען המקום ולגדל את ילדי ומשפחתי בעיר האבות המתחדשת.

עוד במדור זה

שליפות

שליפות

אבא איש חינוך. אומרים שהקשר לאבא משתקף בקשר עם הקב״ה…
שליפות

שליפות

אבאג׳ק סיאלום. נולד בתוניס ובהמשך היגר בגיל שמונה לצרפת עם…
שליפות

שליפות

אבאגיבור. חושב עליו בכל יום. אבי ז״ל נפצע בקרב עם…
שליפות

שליפות

אבאאינטלקטואל, למדן.אימאהעוגן של המשפחה, מורה בנשמתה, מנהלת בית ספר, בשלנית.…
שליפות

שליפות

אבאזאב. פתח אותי לעולם הכלכלה. משתכנע מכל טיעוני הימין, אבל…
שליפות

שליפות

אבא האבא הכי טוב בחיים, רחמים טסה. אבא שלמדתי ממנו…
שליפות

שליפות

אבא תותח, דוגמה אישית, יציבות, ביטחון, אכפתיות, קשיחות, אהבה, השראה,…
שליפות

שליפות

ההוריםדוד ואסנת. בעלי תשובה, עלו מאוסטרליה מתוך ציונות ואהבה לארץ.…
שליפות

שליפות

אבא אבא עלה מדרום אפריקה בגיל 19-20 אחרי מלחמת ששת…
שליפות

שליפות

אבאאהרן, יליד העיר יזד בפרס. עלה לארץ בשנת 1958. חשמלאי…
שליפות

שליפות

אבאמשה, בן לחלוצי כפר פינס. חקלאי בנשמה.אימאמלי, שורדת שואה שהטביעה…
שליפות

שליפות

אבאאבי היקר משיח. יליד שכונת הבוכרים בירושלים של שנות ה-40,…
שליפות

שליפות

אבא אהרון. אימא שושנה. החצי השני שרית. המשפחה עלמה (9),…
שליפות

שליפות

אבאגדל במוסקבה ולמד אומנות. עלה לארץ בראשית שנות ה-90.אימאגדלה בברדיצ'ב,…
שליפות

שליפות

אבאהוא ההוכחה שעם הרבה אמונה וכח רצון אפשר להתגבר על…
שליפות

שליפות

אבא יהושע. גדול הדור שלי. ממנו ספגתי אהבה לעם, לארץ…
Scroll to Top
גלילה למעלה