אלישע בן קימון

ביטחון. סוף

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא יפחד לנסוע, לא יפחד לצאת עם ילדיו לטייל, לא יפחד ללכת לחוגים, לא יפחד לנהל שגרת חיים. אם זה לא קיים – נכשלתי". כך הסביר לי גורם ביטחוני בכיר לפני כמה שבועות בשיחת עומק. דבריו נכונים בימים אלה שבעתיים.
אם לשפוט לפי המצב בשטח, תחושת הביטחון של תושבי השומרון לא נפגעה אלא התנפצה לרסיסים. היא מנקרת בכל אחד מהם – גברים נשים וילדים. התפיסה של אבטחת מסדרון חווארה קרסה כמעט לגמרי בשבועיים האחרונים. נכון, באוגדת איו"ש מפיקים לקחים תוך כדי תנועה, עובדה שהמחבל שירה בגיבור דייב שטרן ורעייתו רייצ'ל נורה עוד בזמן הפיגוע בין היתר ע"י חיילים. דבר שלא קרה בפיגוע הקודם בחווארה. בנוסף המחבל נתפס סמוך לזירת הפיגוע. דבר שגם לא קרה בפיגוע הקודם. אבל בסוף צריך להבין שמסדרון חווארה לא מאובטח, ואולי הצרה היא שאי אפשר לאבטח אותו הרמטית.
צריך לשים לב לתחושות התושבים. אסור להתעלם מכך. הם חיים בתחושה שאינם מקבלים את הביטחון הראוי להם. המחאות כבר החלו להזכיר את ימי גוב האריות, שבהם בוצעו פיגועי ירי על בסיס יומי. צריך להבין שציר חווארה הוא עורק מרכזי בלעדי לתושבי גב ההר, לפחות עד שיושלם עוקף חווארה בתחילת 2024.
חלק מהתושבים דורשים לסגור את החנויות בחווארה. "אם אין חנויות, אין אנשים. אם אין אנשים – אין פוטנציאל לפגע" מסביר גורם בהתיישבות, ומוסיף כי "אין כאן ענישה קולקטיבית זו פשוט תפיסה מבצעית נטו. אפשר להחליט שפותחים את החנויות בשעות מסוימות ביום, באזורים מסוימים. אולי רק בחלק האחורי שלהן שלא פונה לציר. צריך לחשוב קודם כול על ביטחון התושבים".
איבוד תחושת הביטחון של התושבים בגב ההר לא מקבל מספיק תשומת לב, וזה לטעמי לב העניין, משום שחוסר ביטחון גורם לאנשים לעשות דברים דרסטיים. על אוגדת איו"ש ופיקוד המרכז בכלל להקשיב לתחושות התושבים ולא לדחוק אותן. הטיפול באירועי תג מחיר הוא חשוב אבל לא המרכז. בל נשכח שיש פה ציבור שחוטף ושקולו חייב להישמע.
נאחל רפואה שלמה ומלאה לדייב ולרעייתו.
02
חומש. בטורי בשבוע שעבר ציינתי את המשמעותיות של ביטול חוק ההתנתקות ואת העניין ההיסטורי שביטול החוק מייצר. לא נחזור על הדברים אבל ננסה להתמקד דווקא בפרויקט הזה שנקרא 'החזרה לחומש'. המתנחלים מבחינתם יכולים לסמן ניצחון ענק. אנשי הישיבה בחומש הגיעו לשם בעקשנות יתרה בחורף ובקיץ, בימים קשים ובתנאים לא פשוטים. זאת לצד התעקשות בכל שנה מחדש של ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, על הבאת חברי כנסת ושרים לחומש. שיראו בעיניים.
השיא היה כמובן ההירתמות של אתיה דימנטמן, אלמנת תלמיד הישיבה יהודה דימנטמן ז"ל, שנרצח בפיגוע ירי בחומש לפני קצת יותר משנה. המשפחה יחד עם אנשי חומש העירו את הציבור במאבק על חומש. בשיא הגיעו 15 אלף איש לחומש בצעדה שקשה יהיה לשכוח. מאז מגיעים לחומש מאות תלמידים, רבנים ואישי ציבור. אנשי חומש ובהם בני גל, לימור סון-הר מלך, צבי סוכות, שמואל וונדי והרב אלישמע הכהן, ועוד אחרים, ניהלו את השיבה לחומש בצורה ממוקדת ותכליתית, זאת למרות ריבוי האתגרים במהלך הדרך.
למרות זאת הצבא ייכנס פה לאתגר משמעותי. החל מסידורי האבטחה למבקרים בחומש, דרך בירור מעמד הקרקעות, ועד למציאות בשטח שהולכת להשתנות.
יש עוד נקודה משמעותית בנוגע לחוק שאולי מעט נזנחת הצידה: לפני כמה שנים ישבתי עם בני גל על טמבון רכב סמוך לעמדה צבאית בכפר יעבד, רגע לפני שנכנסו לשא-נור. הוא פתח בפניי מפה של צפון השומרון ואמר "תראה, כאן הגרעין הולך להתיישב, נקים פה את שער הכניסה. יש מאבטחים והכול". התבוננתי עליו ואמרתי לעצמי בראש "על מה האיש הזה מדבר? הוא לא מחובר למציאות? איך ייכנסו לפה?". השנים חלפו והיום אני מבין מי מחובר למציאות ומי פועל ליצירת מציאות.
טור זה לזכרו של יהודה דימנטמן ז"ל. ■

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
עוד מוקדם להגיד

עוד מוקדם להגיד

01הכלים של המנהל יחד עם כוחות מג"ב ואנשי משרד הביטחון…
Scroll to Top
גלילה למעלה