אלישע בן קימון

ברווז צולע

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש לנו שר ביטחון שהוא ברווז צולע. ייתכן כי בזמן קריאת שורות אלה הוא שב לתפקידו, אולי אחרי התנצלות רפה אולי אחרי הבנות אליהן הגיע עם ראש הממשלה נתניהו אבל בכל תרחיש חשוב להבהיר כי מעמדו נחלש. אך האם הכרסום במעמדו של שר הביטחון הוא פרסונאלי בלבד? קשור לגלנט הפוליטיקאי? או שיש כאן כרסום הולך וגובר בתפקיד שאולי נחשב למשמעותי ביותר אחרי ראש הממשלה?
התפוררות מעמדו של שר הביטחון בממשלה הנוכחית לא החל מאינסידנט ה"תעצרו את החקיקה", מבלי להיכנס לשאלה אם זה ראוי או לא. עוד לפני שגלנט מונה לתפקיד סחר נתניהו בחלקים ממשרד הביטחון. בזמן גיבוש ההסכמים הקואליציוניים נכרתו חלקים משמעותיים ממשרד הביטחון לטובתם של בצלאל סמוטריץ׳ והציונות הדתית. הביקורת על כך הייתה גדולה גם אצל גורמים בינלאומיים. מבחינת סמוטריץ מדובר היה בהבטחת בחירות לציבור מצביעיו, לא סתם העברת הסמכויות התעכבה באופן מהותי מספר רב של שבועות וגררה מחלוקת ציבורית. כעת המנהלת של סמוטריץ׳ מתחילה לעבוד מול גורמים במנהל האזרחי, וגלנט כך מספרים, כבר לקח צעד אחורה. נכון, ברגע שהדברים נחתמו בהסכמים קואליציוניים יש לכבדם, אבל זה מעיד על מעמדו של המשרד בעיני ראש הממשלה.
בנוגע למחאה סביב הרפורמה המשפטית, ראה גלנט מצידו את אזהרות ראשי מערכת הביטחון וניסה לתרגם אותן לראש הממשלה כדי שיעשה משהו. המאבק בסרבנות לא נשא פירות. המכתבים שהחלו בטייסים הלכו וגברו ליחידות רבות, את זה היה צריך לעצור ומהר. הסרבנות היא מחוץ למשחק. על הסרבנים להיענש. על הפיקוד הבכיר לא להכיל תופעות של סרבנות. אולי בהקשר הזה גלנט לא הבין מספיק מהר את האירוע ולא פעל בהתאם. אך מכאן ועד ההחלטה לפטרו יש דרך ארוכה, החלטה שבעיקר אינה מובנת. אך גלנט לטעמי הוא לא הסיפור, אלא המשרד שנתפס בעיניי אנשיו של נתניהו כעוד משרד רגיל בממשלה. זה לא התחיל היום. בעבר התייחס לכך נתניהו בקולו. זה קרה בכנס בחירות שקיים בבקעת הירדן בפברואר 2020, אז הסביר כי החליט למנות את נפתלי בנט לשר ביטחון כי חשש שיערוק למחנה כחול לבן: "חשבתי שכדאי לעשות מהלך מהיר, מיניתי שר ביטחון" פירש נתניהו את האירוע, ולמעשה הסביר איך סחר במשרד הביטחון.
חשוב לחדד. לראש הממשלה ולחבריה, הזכות למנות את מי שיראו לנכון לשר הביטחון, גם זכותו של ראש הממשלה לפטר אותו וזה קרה גם בעבר. אבל כאן לא מדובר על מינוי כזה או אחר של פוליטיקאי כזה או אחר כאן מדובר על מעמדו של המשרד החשוב ביותר אחרי ראש הממשלה. למשרד הביטחון השלכות רוחב בלתי נגמרות. העובדה שגלנט "ברווז צולע" במשרדו מטרידה מאוד את האמריקאים שרואים את מעמדו של המשרד הולך ומצטמצם. ברור מעל לכל ספק כי חלק משמעותי ממערכת היחסית הרעועה שיש כעת עם האמריקאים נעוצה במעמדו של שר הביטחון. העובדה שהמשרד הפך לסחורה פוליטית מטרידה מאוד. לפטר שר ביטחון בהחלטה של ערב אחד ולאחר מכן להחזירו לתפקיד ולעשות זאת כשליפה מהמותן מבלי להסביר לציבור – זה מאוד קיצוני.
קיומה של מדינת ישראל הוא נגזרת ישירה של ביטחונה. מערכת ביטחון שמביטה למעלה ורואה ברווז צולע מתייחסת לכך בהתאם. הרמטכ"ל ראש המוסדר וראש השב"כ לא חיים בוואקום, הם רואים מה קורה. תקופת הרמדאן, המערכה בסוריה מול ההתבססות האיראנית, המערכה מול חיזבללה בגבול לבנון בטח אחרי הפיגוע במגידו שישראל עדיין לא הגיבה לו, וכמובן הסוגיה הפלשתינית – מייצרים מנעד איומים שמולו יש להעמיד מערכת איתנה שמשדרת עמידות ורציפות, ושכל החלטה בה מתקבלת בשיקול דעת. שר הביטחון במדינת ישראל הוא לא עוד תפקיד מיניסטריאלי ואסור להתייחס אליו ככזה.
חג שמח כשר ובטוח לכולנו. ■

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
עוד מוקדם להגיד

עוד מוקדם להגיד

01הכלים של המנהל יחד עם כוחות מג"ב ואנשי משרד הביטחון…
Scroll to Top
גלילה למעלה