גליון 511

מגזין

האנטישמיות מרימה ראש

מאת:יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, בטור מיוחד לגילוי דעת בעקבות גילויי האנטישמיות ההולכים וגוברים בשבועות האחרונים ברחבי העולם

לפני שבועות מספר נחשפנו פעם נוספת לגילוי אנטישמיות מובהק ומחריד באחת ממדינות אירופה. בפסטיבל תחפושות שנתי בבלגיה, שנערך זה 92 שנים והשתתפו בו עשרות אלפי בני אדם, לבשו אלפים תחפושות שלהן סממנים אנטישמיים מובהקים: תחפושות בדמות יהודים חרדים בעלי אף ארוך או בדמות ג'וקים בעלי פאות לחיים, חובשי שטריימל ולבושי חליפות שחורות.

  בלגיה עומדת זה זמן רב במוקד סערה שעוררה את זעמה של הקהילה היהודית במדינה ואת זעמו של העם היהודי כולו ברחבי העולם: בתחילת 2019 עבר בכמה ממחוזות המדינה חוק האוסר שחיטה כשרה. כעת הקהילה היהודית במדינה חוששת מפני חוק חדש שמעלים לסדר היום גורמים קיצוניים בבלגיה המבקשים לאסור את המנהג עתיק היומין של העם היהודי, ברית המילה.
האירועים האחרונים בבלגיה הם רק עוד סממן של תופעה שהתפשטה ברחבי העולם – אנטישמיות בוטה ובועטת שמרימה את ראשה ללא בושה – כפי שראינו גם לפני כשבוע בהתבטאות אנטישמית נוספת של חבר הפרלמנט הפולני יאנוש קורווין-מיקה, שמייצג מפלגה ימנית קיצונית, שטען שהפוגרומים הועילו לנו, היהודים. זו אמירה אנטישמית מזעזעת, ולולא הבהלה מהתפשטות הקורונה ברחבי העולם והאדישות הגוברת מאמירות דומות החוזרות ונשנות הייתה צריכה להרעיד את אמות הסיפים של כל ידידי ישראל בעולם ושל העם היהודי כולו.
בדורנו זה, בעת הזו, עם פרימתו של הסדר העולמי שהתגבש לאחר מלחמת העולם השנייה, העולם ממשיך לעמוד מנגד. בימים אלו, כשמאות אלפים חפים מפשע נטבחים בסוריה והרשתות החברתיות מכתיבות את הקצב, האנטישמיות מרימה את ראשה מחדש ברחבי העולם. אנטישמים מהימין הקיצוני – פשיסטים ומאמיני העליונות הלבנה – ואנטישמים מהשמאל הקיצוני, ששנאת מדינת ישראל מזינה אותם, עם גורמי אסלאם קיצוני ואנטישמים 'קלסיים' מייצרים יחד קוקטייל מסוכן שמאיים לשנות סדרי עולם ולהחזירנו דורות אחורנית.
הכוחות הקיצוניים האלה פועלים בערוגות של שנאה ופחד הצומחות בעולם החדש של הרשתות החברתיות. הרשתות מאפשרות חיבור ושיתוף רעיונות קיצוניים של כל שונאינו בכל קצות תבל. כך ראינו דווקא במשמרת שלנו בשנים האחרונות רצח של יהודים בבתי כנסת, חילול בתי עלמין, איומים על בתי ספר ומוסדות יהודיים, פסטיבלים מתובלים באנטישמיות גסה וצלבי קרס באתרים ובקמפוסים ברחבי העולם.
אני חוזר ואומר מעל כל במה ובכל פגישותיי עם מנהיגים ברחבי העולם כי המאבק באנטישמיות צריך להיבנות על בסיס שלושה רבדים: הרובד הראשון הוא ביטחון – התקנת ציוד אבטחה היקפי, הצבת שומרים, אבטחה משטרתית ומיגון פיזי של הקהילות והמוסדות היהודיים. לדוגמה, ביום הכיפורים האחרון צפה העולם כולו בסרטונים של מחבל גזען שטוף שנאה שניסה לפרוץ לבית הכנסת בעיר האלה שבגרמניה כדי לטבוח בעשרות המתפללים ששהו במקום. הדלת הממוגנת ומצלמות האבטחה שהתקינה במקום הסוכנות היהודית בסיוע תורמים רחבי לב מנעו מהמחבל להיכנס פנימה לתוך בית הכנסת, ועשרות המתפללים שצפו בו בשידור חי במצלמות האבטחה ידעו להתבצר במקום ולהזעיק את כוחות הביטחון. את השירות הזה אנו מקנים למאות מתקנים יהודיים בעשרות מדינות ברחבי העולם, ועוד היד נטויה.
הרובד השני הוא אכיפה – חקיקת חוקים ותקנים מחמירים באמצעות בתי מחוקקים בכל רחבי תבל כדי לאפשר לגורמי הביטחון והאכיפה במדינותיהם לבלום את הגל הנורא הזה. אנו בסוכנות היהודית מנסים לפעול עם שותפים רבים לאימוץ הגדרת האנטישמיות במובנה הרחב, כפי שקבעה הברית הבין-לאומית לזיכרון השואה (IHRA).
הרובד השלישי והחשוב ביותר הוא חינוך – חינוך הדור הצעיר נגד שנאה ובעד הכרת בני הדתות האחרות ואמונותיהן, ובייחוד הנחלת לקחי השואה. הדור הצעיר במדינות רבות, בייחוד באירופה, אינו מכיר את השואה וניזון מעובדות כוזבות של אנטישמים ומכחישי שואה, שרובם פועלים ברשתות החברתיות.
זוהי הדרך לראייתי להיאבק בעידן המורכב הזה במלחמה העיקשת הנמשכת דורות. האנטישמיות, שנאת היהודים, קיימת זה אלפי שנים, אבל אין בכך כדי להרתיע אותנו. כמו שאמר אבי חיים הרצוג ז"ל, שהיה לימים נשיאה השישי של מדינת ישראל, אנו עם עתיק יומין. עמדנו בפני כל האיומים והאסונות האלה, ונוכל להם גם כעת. ועם כל זאת הדרך היחידה שבה נוכל להם היא יחד, בעם מאוחד ומלוכד.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה