אורי שכטר

החבילה הנכונה

יש לכל אחד בחיים שני פקלאות. יש את החיים, הקושי שלהם, את ההתמודדות, הקריירה והפרנסה. ויש את הילדים המשפחה האישה וזה הדבר השני שאנחנו סוחבים על הגב. קשה מאוד לרוץ עם שתיהם. לפעמים אנחנו זורקים את החבילה הלא נכונה.

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

01
סיפור שסיפרה עובדת במתנ”ס באר שבע: ‘הקמתי בבאר שבע לפני שלוש שנים רשת של מועדוני ערב לבני עולים.הפעילות כללה קצת לימוד, חוגי מוזיקה, סדנאות וכיבוד של עוגות בורקסים ושתיה. פעם אחת עשיתי אירוע שיא לאחת המועדוניות. שכלל הופעות ילדי המועדוניות ובהשתתפות מכובדים מהקהילה ומהעיר, כמובן שגם התלמידים והוריהם היו באירוע.בסיום הטקס אמרתי שבשנה הבאה אחד מהחוגים לא יתקיים בגלל מיעוט משתתפים.אחת מהאמהות ביקשה לדבר.
היא סיפרה שהסדנאות מאוד עזרו לשלושת ילדיה שמשתתפים בתוכנית.אני מביאה את ילדי מהקצה השני של העיר באוטובוסים ואני אם חד הורית ומתפרנסת בקושי רב, והחיים שלי לא פשוטים.
אמרתי לה שלמרות הדברים שלה, לא ניתן לקיים את הסדנה בגלל שלושה ילדים. היא אמרה שהיא מבקשת שאני אחשוב עוד פעם, והוסיפה שהיא רוצה לספר סיפור שיסביר כמה זה חשוב לי.היא נעמדה לפני כל המכובדים וחברי הקהילה והתחילה לספר:‘תיראו אני מגיעה מרקע מאוד לא פשוט, אני מגדלת את הילדים לבד, אין לי כסף.הילדים שלי באים למקום הזה לפעמים רק כדי לקבל בורקס ורוגלך כדי שתהיה ארוחת ערב.כי אני רוצה שיהיה להם חיים יחסית טובים, החיים שלי לא היו כ”כ טובים.ואני מוכנה להילחם על זה.ואני רוצה לספר לכם למה אני מוכנה להילחם על זה.
תשמעו סיפור שקרה לי לפני כמה שנים.אני גרתי פה בעיר באחת מהשכונות הקשות.בשכונה שלנו הייתה אישה שהייתה נראית משכילה ומטופחת.הייתה לה איזה שהיא אובססיה מאוד מוזרה.היא היתה רואה שקית היא היתה פותחת אותה בודקת מה יש בפנים סוגרת וממשיכה הלאה.למרות שזה היה מוזר מאוד הקהילה הכילה אותה וקיבלה את “השריטה” שלה.יום אחד שאלתי את עצמי, היא לא מוציאה מהשקיות שהיא פותחת אוכל או כל דבר אחר.היא רק פותחת וסוגרת, מה יכול להיות הסיפור שלה?ניגשתי אליה ואמרתי לה בואי נשתה כוס קפה ביחד והיא הסכימה.ישבנו שתינו ונהיינו חברות, דיברנו על החיים.המשכתי להיפגש איתה מדי פעם לשתות קפה ביחד ולדבר.תמיד הרגשתי שיש סיפור מאחוריה.באחד הפעמים ישבנו יחד, פתאום היא ראתה שקית מרחוק, היא ניגשה אליה.פתחה את השקית סגרה אותה וחזרה לשבת איתי.ואז לא התאפקתי, שאלתי אותה, תגידי לי מה הסיפור שלך? את אישה משכילה, חכמה.מה חיפשת בשקית הזאת?
ואז היא אומרת, אני אספר לך בגילוי לב מה היה הסיפור שלי. אני גדלתי בבית בוורשה שלפני השואה. גדלתי במשפחה מאוד מאוד עשירה.משפחה עם יחוס טוב, הייתי בת מפונקת. התחתנתי, בעלי היה גם ממשפחה טובה ומיוחסת.

02
החיים שלנו היו מצוינים. וקצת אחרי החתונה התחילה השואה. לקחו אותנו לגטו, בגטו נולדה לנו הבת הראשונה שלנו. ניסינו לשרוד מיום ליום. יום אחד הגיעה הודעה שכולנו מוזמנים לתחנת הרכבת, מה שנקרא אקציה. הגענו, לא היו לנו הרבה ברירות. לפני שיצאנו מהבית בעלי אמר לי: ‘יש לנו פה כמויות ענקיות של תכשיטים (הגענו ממשפחה מאוד עשירה)אולי זה יעזור במשהו בחיים. אולי נשחד מישהו, אולי נשתמש למשהו אחר. חבל להשאיר את זה פה’. הכנסנו את הכל לשקית בד, עטפנו בהרבה סמרטוטים, כדי שלא ישימו לב.
הייתה לנו ילדה קטנה, פחדנו מהלא נודע עטפנו את הילדה בהרבה שמיכות והלכנו לתחנת הרכבת. עלינו על הרכבת, נסענו יום ועוד יום ועוד יום הרגשנו בתוך סיוט מתמשך, אנשים רבים מתו בדרך מרעב וייסורים. גם הבעל שלי נפטר ברכבת. ואז הבנתי שאם זה ממשיך ככה, אין לנו סיכוי. החלטתי שאני מהמרת. באחד הסיבובים אני קופצת ובורחת.
תפסתי חזק את שתי שקיות הבד, את הבת מתחת ליד אחת ואת התכשיטים והזהב מתחת ליד השניה. חיכיתי לרגע הנכון, קפצתי והתחלתי לרוץ. השומרים מעל הרכבת ראו אותי, התחילו לירות עלי. רצתי במהירות רבה ובזיגזג לתוך היער על מנת שהכדורים לא יפגעו בי.

03
הם לא ויתרו, הם עצרו את הרכבת והתחילו לרדוף אחרי. אני הייתי כבר מאוד חלשה. בשלב מסויים אמרתי לעצמי שהחיים יותר חשובים מהכסף והזהב שיש לי. החלטתי שבשביל להמשיך לרוץ אני צריכה לזרוק את אחד מהדברים. כמובן שזה הכסף, זרקתי את הכסף והצלחתי להחזיק חזק את התינוקת ולרוץ הלאה.לאט לאט אני שומעת שקט, הם התייאשו מלרדוף אחרי.עצרתי והסדרתי את הנשימה, ורציתי לבדוק מה אם הבת שלי.אני פותחת, ושוד ושבר, בשקית הבד יש את התכשיטים.זרקתי את הילדה.התחלתי לרוץ חזרה לחפש אותה ולא מצאתי אותה .חברתי לפרטיזנים והצלחתי לעבור את המלחמה. הגעתי בהמשך לבאר-שבע ויש לי ג’וק, כל שקית שאני רואה אני פותחת אולי הבת שלי בפנים.עד היום ככה אני מחפשת׳. ׳זה הסיפור שהיא סיפרה לי.
תבינו אני אשה חד הורית יש לכל אחד בחיים שני פקלאות. יש את החיים, הקושי שלהם, את ההתמודדות, הקריירה והפרנסה. ויש את הילדים המשפחה האישה וזה הדבר השני שאנחנו סוחבים על הגב. קשה מאוד לרוץ עם שתיהם. לפעמים אנחנו זורקים את החבילה הלא נכונה.
אני החלטתי תמיד לזרוק את החבילה הכן נכונה. לכן אני משקיעה בילדים שלי את הכל, אני מביאה אותם מקצה העיר שיזכו לחינוך טוב, ושלא יעברו את מה שאני עברתי. ואני מתחננת ומבקשת שתקימו את הקורס הזה מחדש. וזה מה שעשינו.’ וזה לימוד לכל החיים שלנו מה החבילה הנכונה, ואיזה חבילה צרכים לזרוק כשקשה.

עוד במדור זה

עם מופלא

עם מופלא

בשבוע שעבר עברתי את אחד הימים המטלטלים בחיי.אני עדיין לא…
ערבות הדדית

ערבות הדדית

דברים שכתב בן משפחתו של אופק רוסו ז״ל, שנהרג בקרב…
אחינו החרדים

אחינו החרדים

עוד ידובר רבות אחרי המלחמה הזאת על תרומתם של אחינו…
לא לפספס את הילדים…

לא לפספס את הילדים…

בימים האלו שכולנו במלחמה וחלקנו מגוייסים חשוב מאוד שלא נפספס…
רק בגלל הרוח…

רק בגלל הרוח…

בימים האלו עם ישראל מתגלה בתפארתו ויוצא ממנו כל הטוב…
אחים אנחנו

אחים אנחנו

לפני שלושה שבועות גוייסתי למלחמה יחד עם חתני וילדי .יש…
אז מה יהיה בסוף

אז מה יהיה בסוף

לא מעט פעמים בפגישותיי עם חברים ומכרים שונים אני שומע…
לדעת לשחרר

לדעת לשחרר

בימים האלו שבין ראש השנה לבין יום הכיפורים, וכהכנה ליום…
חינוך בונה חובה

חינוך בונה חובה

01לפעמים בחינוך, אם כהורים, אם כמחנכים בבית הספר ואם כמפקדים,…
ניצול הזדמניות

ניצול הזדמניות

01במהלך היום בורא עולם שולח לנו כל מיני הזדמנויות קטנות…
שינוי קטן

שינוי קטן

01לפני כ-34 שנים, כשהייתי לוחם צעיר בגדוד 50, שימשתי כ׳מאגיסט׳…
אלול

אלול

01לפני יותר מ-20 שנה הייתי בשליחות בצרפת. באחד מהימים הייתי…
סיפורים של אמונה

סיפורים של אמונה

בשבוע שעבר ביום חמישי בערב נפגשנו כמה חברים טובים במושב…
נתינה מדויקת

נתינה מדויקת

אשתף אתכם בשלושה סיפורים מדויקים על נשים שעסקו בנתינה, ועל…
להיות חלק מהמעשה הטוב

להיות חלק מהמעשה הטוב

אני משתף אתכם בסיפור מדהים ומרגש שסיפרה ורד אברהם מאפרת."אחרי…
מחזיר אותנו למסלול

מחזיר אותנו למסלול

מדי פעם בורא עולם נותן לנו סטירות קטנות, שמטרתן בדרך…
Scroll to Top
גלילה למעלה