ספרים

המורה הראשון של הרב חרל"פ

בחיר תלמידיו של הרב הירש היה הרב חרל"פ, שדבק בו כעשור שנים רצופות מאז היותו נער צעיר, עוד לפני שהכיר את הרב קוק. לא פחות מכך, הרב הירש מיכל היה גם רבם של ר' מאיר הלר ור' עקיבה פורש, מגדולי הקנאים שקמו לרב קוק. מדובר בדמות מרתקת ללא ספק, שספר זה חושף מעט מסודה

הספר: אוהב מוסר
ליקט ועיבד: הרב עמנואל הרוניאן
עמודים: 136 עמודי A6 מנוקדים
הוצאה: עצמית

הספר "אוהב מוסר – ניצוצות מתורת הרב יהושע צבי מיכל שפירא זצ"ל"מבקש להשמיע את קולו הייחודי של אחד מאנשי המוסר המיוחדים שחיו בארץ ישראל בסוף המאה התשע-עשרה: הרב יהושע צבי מיכל שפירא, המכונה גם "ר' הירש מיכל" (ת"ר – תרס"ו).
בספר זה מובאים פתגמים מעובדים, מנוקדים וערוכים, בצורה מאירת עיניים השאובים מכתביו.
הרב הירש נולד וגדל בחברון למשפחה שעלתה לארץ ישראל עם עליית תלמידי הגר"א, ולימים הפך לאחת מהדמויות המיוחדות שידע היישוב הישן בירושלים.
היה תלמידו של הרב משה יהודה לייב זילברברג מקוטנא, מחבר שו"ת "זית רענן", והיה מהמקורבים למהרי"ל דיסקין, מנהיג הקנאים בישוב הישן בירושלים.
בחיר תלמידיו של הרב הירש היה הרב חרל"פ, שדבק בו כעשור שנים רצופות מאז היותו נער צעיר, עוד לפני שהכיר את הרב קוק. לא פחות מכך, הרב הירש מיכל היה גם רבם של ר' מאיר הלר ור' עקיבה פורש, מגדולי הקנאים שקמו לרב קוק. מדובר בדמות מרתקת ללא ספק, שספר זה חושף מעט מסודה. גם אחרי שהרב חרל"פ נקשר ברב קוק, הוא לא עזב את ר' הירש.
לפני פטירת ר' הירש קיבל הרב חרל"פ לדיו את כתבי רבו ופעל להוציאם לאור ('צבי לצדיק' ו'אמרות טהורות' במוסר ו'ציץ הקודש' בהלכה). ספר נוסף הוציא ר' הירש עוד בחייו בעילום שם ("תיקון חצות") וספר נוסף ("התרגשות הלב") יצא על ידי ר' שמואל לוי, מייסד בית הכנסת זהרי חמה.

ר' הירש נודע כתלמיד חכם ומקובל, בעל אישיות פרושה וסגפנית הנחבאת אל הכלים, שכל כולה אש של מוסר ותורה. הוא סלל לעצמו דרך שלא הייתה שווה לכל נפש והתאימה רק לאנשי עלייה בודדים.
הוא היה מרבה בסיגופים ובתעניות, והיה ממעט מאוד בשינה ובהנאות העולם.
מילדותו התקרב ר' הירש מיכל אל תנועת המוסר, מיסודו של רבי ישראל מסלנט. ספריו משופעים בציטוטים ארוכים המועתקים מילה במילה מעשרות רבות של ספרי המוסר שמכל הדורות.

ביניהם מובאים ציטוטים מחובות הלבבות, ספר חסידים, שערי תשובה, מנורת המאור, אורחות צדיקים, ספר חרדים, ראשית חכמה, שבט מוסר, יערות דבש, מסילת ישרים, ברכי יוסף, פלא יועץ, אור ישראל, דמשק אליעזר, ועוד ספרים רבים. בין ציטוט אחד לחברו העיר ר' הירש מיכל את הערותיו המיוחדות.
בדבריו ניתן למצוא רעיונות מקוריים המהווים תמצית מזוקקת של תורת המוסר, כפי שנתפסה אצלו. על הערות אלה מיוסד ספרון זה, שכל כולו קריאה לתשובה ואהבת ישראל. ■
ליצירת קשר עם המחבר והזמנות: asimantovh@gmail.com

הרב עמנואל הרוניאן - עורך הספר

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה