אלישע בן קימון

המתנחלים על המגרש

הממשלה הנוכחית לא יכולה להתעלם עוד מהמחאות שיוצאות מקו הירוק. סוגיות כמו אביתר, חוק החשמל וחומש נותרו בלתי פתורות. הפקק מתנקז אצל גנץ. באחרונה פנו ראשי ההתיישבות למקורבו של גנץ, השר חילי טרופר, שיעביר לו מסרים.

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
ביום חמישי האחרון הגיעו אלפים לרחוב קפלן בירושלים. ראשי מועצות מרוב הרשויות ביהודה ושומרון ישבו על הבמה. אליהו ליבמן, ראש מועצת קרית ארבע, הנחה את הערב. לא ראיתי שקרא מתוך דף, אבל המעברים בין נואם לנואם היו מלאי הגיגים. השיח היה מופנה ישירות נגד הממשלה. זה חידוש, משום שלא כל ראשי המועצות צידדו בקו הזה עד השבועות האחרונים. הקריאות היו ברורות: "נחליף את הממשלה הרעה הזו". גם חברי הכנסת של ציונות הדתית והליכוד היו שם. דעתם ידועה. המפגינים החזיקו דגלי ישראל. שרו שירים. כל האלמנטים של חיבור אדם לאדמתו היו שם. הרחוב נחסם ונחלק לשניים – נשים וגברים. במקום הציבו דוכנים לתמיכה בחומש. היו גם נציגים של ההתיישבות הצעירה. הפנינג התיישבות שלא ראינו הרבה זמן. כולם הרימו את נס ההתיישבות. תמונת האחדות מרשימה, אך קדמו לה המון שיחות "יחסינו לאן". לא כל ראשי המועצות החזיקו באותה דעה. יש המחוברים עדיין לקיסריה, יש כאלו שלא. היה צורך במפשר. הוא עשה את עבודתו. חיבר בין הקצוות. אך למרות זאת עד הרגע האחרון לא ברור היה איך הדברים יראו.
02
שעות לפני ההפגנה גובש מסמך עליו חתומים ראשי המועצות. בלט בהיעדרו על הנייר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייאני. הוא איש תקווה חדשה. דעתו על הממשלה ידועה. אך למרות זאת עתיד ההתיישבות מהדהד בראשו. הבנייה בהתנחלויות חשובה לו. קרב נפתח גם בחזית הליכוד. אחרי שנפגעו מחוסר ההתנגדות של המתנחלים לממשלה, חשבו הליכודניקים להדיר רגליהם מההפגנה. בהקשר הזה נכנס יועץ התקשורת ברל'ה קרומבי לקלחת וניסה לפשר. בסוף הם הגיעו. אבל כל זה סמנטיקה. עכשיו לתוכן.
03
הממשלה הנוכחית לא יכולה להתעלם עוד מהמחאות שיוצאות מקו הירוק. סוגיות כמו אביתר, חוק החשמל וחומש נותרו בלתי פתורות. הפקק מתנקז אצל גנץ. באחרונה פנו ראשי ההתיישבות למקורבו של גנץ, השר חילי טרופר, שיעביר לו מסרים. הבקשה הייתה בעיקר על חומש: "שלא יפנה מבנים שהיו שם קודם הפיגוע", אמרו לו. טרופר היה קשוב. הוא איש שיודע להבחין בין טוב לרע. ואז פרצה לחיינו עסקת הטיעון המתגבשת עם נתניהו. בכירים בהתיישבות אומרים שעל נתניהו לקחת את הסדר הטיעון ובכך לפתוח את המערכת הפוליטית. השחרור יכול להביא להקמת ממשלת ימין מלא מלא. לפתע לחברי הכנסת כלפון, אורבך, סילמן, שקד, אלקין והנדל יש אלטרנטיבה.
המתיישבים הצליחו להביא בשתי הפגנות למעלה מ20 אלף איש. הם עשו את זה בחומש בתנאים לא סבירים וגם בקור המקפיא של ירושלים. המאבק כעת הוא משמעותי. בצד השני תופס קמפיין "אלימות המתנחלים" תאוצה מעבר לים. רק בסוף השבוע שעבר הצהיר תומאס ניידס – שגריר ארה"ב בישראל – שלא יבקר בהתנחלויות. זהו שינוי מדיניות של 180 מעלות מקודמו בתפקיד דיויד פרידמן. הציבור מצפה כעת מימינה לא להצניע מהלכים ביהודה ושומרון. המתיישבים עלו על המגרש והם רוצים לראות שיש להם אוזן קשבת. הגיע הזמן שגם ראש הממשלה הנבחר יבקר מעבר לקו הירוק ויבדוק מה קורה שם.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה