אלישע בן קימון

הקרב על חומש

בשונה מגריעיני ההתיישבות ביישוב שא-נור שעולים לשטח לעת ובתיאום עם הצבא, בחומש דווקא נשארת נוכחות ישראלית קבועה 24 שעות שבעה ימים ביממה בשמש הקופחת ובגשם הסוער. התלמידים מגינים על עצמם. מי שנותן רוח גבית להתיישבות במקום הוא ראש מועצת שומרון יוסי דגן שאף מביא לסיורים בישיבה חברי כנסת ושרים.

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
חומש היא כנראה המובלעת ההתיישבותית הכי עמוקה ביהודה ושומרון. הישיבה בה לומדים כ-50 אברכים ממוקמת בשטח C, מסביבה שטחי B. התלמידים פוקדים את הישיבה יום יום 24/7. הם עולים לנקודה בציר שהיישוב הקרוב ביותר אליו הוא שבי שומרון. במהלך היום לומדים במקום תורה ולמעשה מחזקים את ההתיישבות היהודית במקום. היישוב חומש פונה עם יישום תוכנית ההתנתקות יחד עם עוד שלושה יישובים בצפון השומרון, אלא שצפון השומרון, בשונה מגוש קטיף ורצועת עזה, עדיין נמצא בשליטה ישראלית מסוימת ולכן עולה מעת לעת הדרישה לביטול חוק ההתנתקות – מה שיסלול את הדרך לכאורה באופן חוקי להתיישבות מחדש בחמשת היישובים.
בשונה מגריעיני ההתיישבות ביישוב שא-נור שעולים לשטח לעת ובתיאום עם הצבא, בחומש דווקא נשארת נוכחות ישראלית קבועה 24 שעות שבעה ימים ביממה בשמש הקופחת ובגשם הסוער. התלמידים מגינים על עצמם. מי שנותן רוח גבית להתיישבות במקום הוא ראש מועצת שומרון יוסי דגן שאף מביא לסיורים בישיבה חברי כנסת ושרים. דגן עצמו מצהיר כי הסיבה לכך שנכנס לפוליטיקה המקומית היא פינוי היישוב שא- נור בו היה גר. מאז הוא מתמיד במאבקו לשינוי חוק ההתנתקות וליצירת לגיטימציה להתיישבות במקום.
בתקופה האחרונה למרות הרוח הגבית התרחשו פינוים רבים בגבעה. המקום נמצא אומנם בשטח C, אך תחת צו תיחום עליו חתום אלוף פיקוד המרכז. משמעות הצו היא שמבחינה חוקית אסור לשהות בו אסור לבנות בו וכמובן אסור לשנע אליו מבנים או כלים. זו המציאות.
02
כעת יש מאבק על חומש. אולי הכי חריף מזה שנים. מערכת הבטחון רוצה לפנות את הישיבה כבר חודשים. זה נדחה מסיבות שונות. הפיגוע הקשה בו נרצח יהודה דימנטמן ז"ל טרף את הקלפים. כעת המתיישבים ותלמידי הישיבה מבינים שיש משמעות לנוכחותם במקום ויוצאים למאבק. מאחורי התלמידים עומדת משפחתו של השכולה של יהודה ז"ל שנרתמה כולה למאבק.
נכון, הישיבה פונתה עשרות פעמים, כולל בתקופת נתניהו. אך התלמידים תמיד חזרו. בשגרה שקט באופן יחסי בחומש. לא שומעים על התלמידים. הם עולים ויורדים. הרצון של מערכת הבטחון נובע משני דברים: אחד הוא אי היכולת לאבטח את התלמידים ואת הציר, והשני הוא דווקא חיזוק הרשות הפלסטינית, לתת להם יכולת למשול. המאבק מתנהל. ביום חמישי (אחרי סגירת הגיליון) היו צפויים לצעוד בני המשפחה ועוד מאות חברים משבי שומרון לחומש.
03
בימי הקמת הממשלה הובהר כי הסטטוס המדיני ישמר. לא פינויים חריגים ולא בנייה משנה מציאות. הממשלה קמה כשתלמידי הישיבה היו בחומש. המאבק על חומש (ובהמשך על אביתר) יסמן את יחסי הכוחות בממשלה – האם גנץ והמערכת הבטחונית פועלים באופן בלעדי מעבר לקו הירוק או שיש משקל לצד הימני בממשלה. ימים יגידו.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה