מגזין

השוק בידינו

עם ההכרזה של שר הביטחון נפתלי בנט על החזרת השוק בחברון לבעליו החוקיים נסענו לחברון לשמוע מראש מנהלת היישוב היהודי בחברון הרב הלל הורוביץ על ההיסטוריה של השוק ולמה נדרש זמן רב כל כך להשיב את השוק לבעליו

ספר לנו על ההיסטוריה של השוק היהודי.
"את הרובע היהודי ייסדו כאן לפני כחמש מאות שנה מגורשי ספרד, ואת האדמות כאן בשוק קנתה קהילת חברון לפני כמאתיים שנה. קנו את האדמות כמו שקנו את כל שאר האדמות באזור כדי לבנות את הרובע היהודי בחברון, שהלך וגדל. במרכזו של הרובע נבנה בית הכנסת העתיק אברהם אבינו, והפורעים החריבו אותו במאורעות תרפ"ט. שיקמנו וחידשנו אותו ממש כפי שהיה אז.
"אחרי הטבח הקשה שהיה פה בתרפ"ט נעקרה הקהילה היהודית מחברון, והערבים בנו את השוק בשני מתחמים על חורבות הרובע היהודי. שני המתחמים האלה יושבים על החורבות של הקהילה היהודית. הקשר מעוגן בטאבו. אין שום עוררין על כך. "מכיוון שהשוק היה עשרות שנים בידי הערבים, הם קיבלו איזו זיקה משפטית לאדמות, מין דיירות מוגנת. למרות שהשוק הזה כבר עשרות שנים לא פעיל, ויש שוק אחר בצידה הדרומי של חברון, גדול, חדש ופעיל. 

עשרים וחמש שנה לא הצליחה הממשלה לנתק את הזיקה המשפטית שיש לערבים כאן, וניתנה להם דיירות מוגנת על אדמה שהם גזלו. רצחו וגזלו.  "ברוך השם המצב השתנה בזכות עבודה קשה של אנשי חברון, אורית סטרוק ואחרים, כמובן ראש הממשלה והצוות שלו. שר הביטחון נפתלי בנט דחף והודיע על כך שבועיים לאחר כניסתו לתפקיד. אנחנו מודים גם לשר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן, לשרת המשפטים לשעבר איילת שקד ולעוד רבים וטובים בממשלה ובכנסת שנרתמו למען הנושא החשוב הזה.
"ברוך השם זכינו, ושר הביטחון נפתלי בנט הורה היום למנהל האזרחי לאפשר לנו להתקדם בתהליכי התכנון והבנייה. כעת אמורים להודיע לעיריית חברון שבכוונת הממשל הצבאי לאפשר לנו להתקדם בבנייה. אולי יהיו קשיים בדרך, אבל נתגבר עליהם. יכולה להיות גם עתירה לבג"ץ, אבל נתגבר גם על זה. בע"ה היום אנחנו מתחילים את הדרך, והיום הזה הוא יום מאוד משמח, יום היסטורי, נס של תחילת כסלו, בימים האלה בזמן הזה".

לפני חודשיים נכנסת לתפקיד של יו"ר מנהלת חברון. בנייה בשוק היא התחלה נהדרת, מה עוד בתכנון?
"אנחנו לקראת קבלת כל האישורים, וכבר בתחילת הדרך לבניית רובע חזקיה, מתחם ליד בית הדסה ובית רומנו. שר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן ואחרים אישרו לנו לבנות שם. גם אלו אדמות של יהודים, הן שייכות לחסידות חב"ד. שם אנחנו הולכים לבנות בניין גדול של שלושים דירות, וזה יקרה ממש בקרוב בע"ה. אנחנו כבר בישורת האחרונה. זו משימה שאני עסוק בה, שכל המעטפת לפרויקט הזה תלך כפי שצריך. עכשיו אני צריך להתמסר פה לתהליך של בניית השכונה הזאת על השוק היהודי בחברון.
"הדרך לא קצרה, יש הרבה הכנות והרבה פעילויות. כבר יצאנו למכרז של פרויקטור, ובימים הקרובים נתחיל בתהליך הבנייה. יש עוד אדמות שצריך לגאול ואדמות יהודיות הצריכות לחזור לבעליהן. יש לנו תוכניות של קניית בתים וגאולת בתים רבים ששייכים ליהודים. חברון צריכה להיות גדולה עיר ואם בישראל, ואילולי טבח תרפ"ט היא הייתה אחת מארבע ערי הקודש, כמו טבריה וצפת, עם אלפי משפחות יהודיות. הטבח הנוראי והגירוש של היהודים אחרי הטבח קטעו את ההתרחבות של היישוב היהודי שהיה כאן. מאות בשנים חיו כאן במסירות גדולה, בנו את העיר. הכול נגדע באיבו.
"הזעקה שלנו מתבקשת, האדמות שלנו! לא עכשיו קנינו מהערבים אדמות שלהם, אלו אדמות שלנו הרשומות כאדמות יהודיות. כיום יש בחברון מאה משפחות יהודיות, והבנייה של רובע חזקיה והשוק יוסיפו בע"ה עוד מאה. אני מקווה שבשנים הקרובות נגיע לשלוש מאות משפחות בע"ה. עוד מאה בשני הרובעים, ומאה נוספות באדמות שבע"ה נגיע גם אליהן. זו ההתחלה, ברגע שיהיו בחברון שלוש מאות משפחות היא כבר תהיה עיר ואם בישראל. זו מסה גדולה. ברוך השם המשפחות פה ברוכות ילדים, וזו כבר מכפלת כוח רצינית.
"שני המפעלים המרכזיים הם המשך ההתרחבות ודאגה לכל צורכי הקהילה, והמשימה הגדולה היא לחבר את עם ישראל לחברון. אנחנו לא רק גרים פה אלא יודעים שאנחנו השליחים לחבר את עם ישראל לחברון. אחת מספינות הדגל היא שבת חיי שרה, שבה באים אלפי אנשים, אך גם בשאר השנה מגיעים לכאן הרבה יהודים ברוך השם לחגוג ולבקר במערת המכפלה, בקברי האבות.
"כל הזמן יש אירועים בחברון. חיילים, סטודנטים ותלמידי ישיבה באים לחגוג. זו עיר ללא הפסקה. זוהי תנועת התשובה, 'לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם', לחבר את הבנים אל עיר האבות. אנחנו פה מקבלים את כולם, כולם הבנים של האבות, כל הכיפות, כיפת שמיים, כיפה שקופה, כיפה סרוגה וכיפה שחורה, כולם בניה של חברון. מכאן הכול התחיל".

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

לכתבות נוספות באותה קטגוריה

ההתנתקות החדשה

01 מאז לידתו של הציבור הדתי לאומי בימי הרב קוק והרב ריינס, בניו ובנותיו הסרוגים נותנים את כל מה שהם

קרא עוד »

לבנות חזון באופוזיציה

האופוזיציה היא הזדמנות נפלאה לבנות אלטרנטיבה. ככה נוהגים לומר אלה שלא שפר עליהם גורלם והמציאות זימנה אותם לספסלים האחוריים של

קרא עוד »

יהודי העולם וישראל

01 לאחרונה פורסם ממצאי סקר שערך ארגון יהודי אמריקאי בשם: Jewish Electorate Institute בקרב 800 יהודים אמריקאים הגרים ברחבי ארה”ב.

קרא עוד »

פרשת עקב תשפ"א

עולמנו מורכב מהנאות קטנות וגדולות, הנאה מקריאת ספר טוב, בעשיית מעשה טוב, בקבלת מחמאה או הערכה על מעשינו. מאידך ישנם

קרא עוד »

שיקוי אומץ

לא היו הרבה אנשים בתחנת האוטובוס. הוא כנראה קלט אותי קודם ומבטו הבזיק לעברי. התיישבתי בספסל תוך שאני מגניבה מבטים.

קרא עוד »

כוחה של מילה

אני כותבת שורות אלה כשבחדשות בשלושת הערוצים מדברים על הכתב הצבאי רוני דניאל שהלך לעולמו במפתיע. אני מקשיבה לכל המילים

קרא עוד »

חברים לרפואה

“תוך תקופה קצרה הפכנו להיות הגוף המוביל בישראל בתחום סיוע ותרופות לנזקקים”, מספר לברמן. “אני מאמין שלא יכול להיות מצב

קרא עוד »

אור אלון

מחבר הספר “ללכת עד החופה” אבא חיים. איש חכם ומדהים. החבר הכי טוב שלי. מדברים בערך כמעט כל יום. תמיד

קרא עוד »

החבילה הנכונה

01 סיפור שסיפרה עובדת במתנ”ס באר שבע: ‘הקמתי בבאר שבע לפני שלוש שנים רשת של מועדוני ערב לבני עולים.הפעילות כללה

קרא עוד »

ממני באהבה

אני חושבת שהרבה פעמים קשה לנו לחלום. אנחנו מפחדים שוב להתאכזב, להיפגע, לפתוח את הלב ואז לקבל שריטה. והרי כבר

קרא עוד »

להרבות בשמחה

ט’ באב מאחורינו ב”ה ואני כבר יכולה לנשום טוב יותר. באופן רשמי התחילה עונת החתונות החופשות, הטיולים והפסטיבלים, ואפשר לחזור

קרא עוד »
גלילה למעלה