נעם פתחי

השמאל מתלוצץ עם אויביו

בין אם שמחתם השבוע עם הרפורמה המשפטית בקריאה ראשונה, או לא, חייבים להודות שהיא עושה לא מעט מהפיכות על הדרך: שיאים חדשים של קריאות לאלימות, תחתיות חדשות של מוכנות לפגיעה במדינה ובחברה הישראלית. ויש גם דברים חיוביים - חשיפת פסגות חדשות של צביעות.
אני מניח שגם אתם, כמוני, רואים רק את הקטעים הנבחרים מהנעשה בכנסת במהדורות החדשות או בסרטונים שמועברים בסלולרי. אבל אמרו שהשבוע תיעשה היסטוריה? התיישבתי לראות את נאום שר המשפטים יריב לוין בערוץ הכנסת ביום ההצבעה, לראות מה יגיד, מי יגיב, והאם אחרי האירוע תפער האדמה את פיה ולא תהיה לנו יותר מדינה.
מטבע הדברים, חשבתי שהדרמות והאקשן יהיו תגובות חברי האופוזיציה לכל שלוש מילים שיצליח לוין להוציא מהפה, אבל לא זה היה העניין. לא לדאוג, הקרקס ה'דמוקרטי' שבו חברי הכנסת אורנה ברביבאי, יוראי להב הרצנו, מרב בן ארי, ולדימיר בליאק ועוד חברי "יש עתיד" ממחישים מהו חופש הדיבור וקוטעים כל הסבר וכל הושטת יד של שר המשפטים בהחלט התרחש - אבל אז נעצר הנאום לכמה רגעים של שקט מוזר.
הנואם עצמו קלט התרחשות באזור הישיבה של חברי המפלגה של לפיד, ואז הבין כי ח"כ בועז טופורובסקי נכנס למליאה, עם סד צוואר לאחר תאונת דרכים. כנראה שכולכם ראיתם את הסרטונים והתמונות מהרגע הזה, אבל לטובת מי שלא: אל המחלים ניגשו חברי הסיעה שלו וח"כים אחרים. ואז ניגש אליו ראש הממשלה בנימין נתניהו, לחץ את ידו ואמר כמה מילים, מהלב. נאום יריב לוין נעצר לכמה דקות של מפגש חברי ונעים, מלווה ברגעי צחוק בין השניים. אבל הם לא היו לבד, הקיפו אותם השמות שרק לפני רגע זעקו כי אותו ראש ממשלה מחריב את המדינה - והם היו מרוגשים ומחיוכים. הפרשן ברק סרי הגדיר את זה כחבורת ילדים שפגשה את ליונל מסי.
היו באירוע הזה כמה רבדים של הפתעה מבחינתי: הראשון היה הלם חיובי שבו האויבים הכי מרים צוחקים יחד בשניה אחת. רגע אנושי שהעביר מסר שעוד לא הכל אבוד כאן. ההרגשה הזו התחלפה די מהר במין כעס. רגע, אתם רוצים להגיד לי שברגעים הספונטניים אתם ביחסים כאלו? אז למה הבערתם את המדינה? למה אווירת האלימות הזו שאנחנו חיים בה יותר מחודש?
זה לא שאנחנו תמימים, כבר ידענו שבמזנון הכנסת אתם מסוגלים להשתחרר ולדבר עם האויבים הפוליטיים הכי גדולים. אבל ברגע השיא של רצח הדמוקרטיה? מה, זה הכל הצגה?
סרטון של כמה דקות הזכיר לי את עולם ההיאבקות האמריקאי - האלימות חוגגת אבל הכל הצגה מזויפת לקהל. רק שכאן אצלנו המופע לא מסתיים אחרי שעתיים וכולם הולכים הביתה. אצלנו ההסתה האלימה נשארת, והיא מובילה להאשמה מופרכת כנגד נשיאת העליון באחריות לפיגועים על ידי חברת כנסת, ולכך שאותה חברת כנסת, טלי גוטליב, 'זוכה' למפגינים מאיימים שמגיעים לפתח ביתה וקובעים עבורה מתי תצא מהבית עם בתה האוטיסטית.
את הקלות הבלתי נסבלת של פוליטיקאים להסית אותנו אחד נגד השני, ואז ליהנות מרגע חביב בעבודה ראינו כולנו. אם אפשר לצחוק מבדיחה של נתניהו על עמוד השידרה של טופורובסקי, אפשר בהחלט להנמיך את גובה הלהבות וההיסטריה כדי שלא תישבר פה מפרקת של אזרח אחר.
טוב שזכיתי לראות את הרגע הזה, הוא חשף כל כך הרבה מההיסטריה המזויפת של מחנה אובדן הכח במדינה.
עצוב היה לראות, איך הותקפו על ידי הקיצוניים במתנגדי הרפורמה חברי כנסת שהעזו לקחת חלק ברגע האנושי הזה שבו ראש ממשלה ותיק מגיע לברך ח"כ יריב צעיר על חזרתו לעבודה - אבל איך אפשר שלא להבין אותם? מסיתים אותם יום יום למלחמת אזרחים, ברמיזות מפורשות ומרומזות - וברגע אותנטי מראים שאפשר לצחקק עם האויב. הצביעות עולצת.

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה המשפטית. העם קרוע, החברה מפולגת ונבחרי הציבור שלנו מגרדים את התחתית בכל הקשור להתנהגות ממלכתית. לא נעים. אבל האם אנחנו לוקחים הכול בפרופורציות? ממש לא בטוח.
צריך להודות, מתנגדי הרפורמה עושים עבודה טובה, עשרות אלפים עולים לכנסת, הנדסת התודעה עושה לילות כימים וניהול קבוצות המחאה בשמאל מצליח לייצר סדר יום. ההייטקיסטים כובשים את המסך ומוציאים את עובדיהם לרחוב ללא הבדל של דת, גזע וסיכוי לימני לסרב. הכלכלנים מתריעים ומזהירים והעיתונות הכלכלית רואה שחורות למרות התנהגות לא רעה של הבורסה. אחת מההתארגנויות היא 'אחים לנשק' – מילואימניקים מוערכים שעשו מסע של שלושה ימים לירושלים כשהם משתעשעים במסרים כמו 'סופה של הדמוקרטיה' ועד לאזהרה מפני סירוב להגיע למילואים. מחאות סטייל אחים לנשק תמיד היו בארסנל הנשקים של השמאל: החשש של הימין מהתפוררות הסולידריות סביב שירות בצה"ל גבוה, והוא תמרור אזהרה שנוסה עלינו גם בסערת חוק הלאום. אני לא זוכר התארגנויות ממומנות לסירוב גיוס סביב ההתנתקות או סביב אוסלו – איכשהו הימין תמיד הגן על ערך הגיוס לצה"ל והמוטיבציה לשירות (חוץ מכמה פירות רקובים).
אל מול כמה אלפי חברים באחים לנשק אנחנו חייבים להקים, לפחות בראש של כל אחד ואחד מאיתנו, את ארגון 'אחים לפתק' ואני ממש שמח שמצאתי חרוז שעושה את העבודה. אנחנו ב'אחים לפתק', אחים לגוש הימין שעמד מול ממשלת בנט-לפיד-רע"מ ויצא להפגין ביום הבחירות. ניצחנו בחירות כנגד כל הסיכויים: כנגד ראש ממשלה עם כתבי אישום שבחלקם הגדול נראים היום כמו חגיגת עבירות פליליות (אפרופו מערכת המשפט) וכנגד תקשורת מגויסת המשמשת כמטה קמפיין לכל דבר (אפרופו קץ הדמוקרטיה). כשיגידו לכם שלא ניצחתם בהרבה, תזכרו שבסוגיית הרפורמה המשפטית והצמא לשינויים בבית המשפט העליון, בוועדה למינוי שופטים, בהגבלת כוחם של היועצים ובהחזרת הכוח השלטוני לריבון – גוש הימין ניצח את גוש השמאל בענק, כי חלקו מורכב ממפלגות ערביות שהרפורמה המשפטית לא מוציאה אותם להפגין. כלומר בוויכוח על צביונה של מערכת המשפט במדינת ישראל – בעיקר הקול היהודי במחלוקת והימין בו – הוא רוב ברור וגדול.
אנחנו ב"אחים לנשק" צריכים לזכור שהקריאות 'רפורמה במערכת המשפט הן קץ הדמוקרטיה והפיכת המדינה לדיקטטורה' לא מגיעות בחלל ריק, הן מתעלמות משנים שבהן הפכנו לצופים של המתרחש באולמי בתי המשפט ובמסדרונות המשטרה והפרקליטות: אנחנו אחים לזעזוע מעינוי הדין שעבר גל הירש, משנות ההחזקה בגרון של אריה דרעי, מעדויות החוקרים במשפט נתניהו, מההוכחות להתקנת תוכנות רוגלה פולשניות, מפגיעה בוטה בזכויות אימהות בנות 80, בתרגילי חקירה פליליים, ובהדלפות בכמויות סיטונאיות. אנחנו אחים לתדהמה ממעצר שכנתו של מנדלבליט שרק לחשה לו 'פרשת משפטים בושה' – שרואים היום את מובילי מחנה השמאל מסיתים לאלימות ודם ברחובות ולא קורה להם כלום.
אנחנו אחים להרבה יותר מהצבעה, אנחנו אחים לתקווה לשינוי, אנחנו אחים לרצון לשוויון חברתי, אנחנו אחים לשאיפה לראות בבית המשפט העליון את כל הפסיפס החברתי שמרכיב את המדינה. במילים אחרות אנחנו אחים לרצון לצדק אמיתי.
כמו שכבר שמעתם השבוע, אפשר להתווכח על הכול ולעשות הכול בהסכמה, אבל לא ייתכן שנסתובב בתחושה שיש מחנה אחד מאוחד סביב מה שחשוב לו, ומחנה אחר שמחכה בהכנעה לפשרות ולעוד מסמוס של השינוי.
חלק מאותה הרגשה טמון בכישלון ההסברתי שהממשלה והמחנה אחראים לו, במהירות שדברים יצאו אל הציבור – בזה אין ספק שהשמאל וההגמוניה המשפטית ניצחה. יש לה את תותחי התקשורת הכבדים מאחוריה. בדיוק בגלל זה אסיים בשתי המלצות שיחזקו אצלכם את התחושה שכולנו אחים לפתק וגם אחים לצדק: חפשו את הפודקאסט 'שומר סף' של גדי טאוב שקיים ראיון מרתק עם שר המשפטים יריב לוין. חפשו גם את פודקאסט של נדב פרי והאזינו לפרק עם מייסד אתר "מידה" רן ברץ.
שבת שלום. ■

למידע, להצטרפות ולעדכונים:
דוא״ל: miflegetnoam@gmail.com | אתר: https://noamparty.org.il/

עוד במדור זה

השלישיה הפוקחת

השלישיה הפוקחת

לממשלה גלי בהרב מיארה מתנגדת להצעה של אחד מהשופטים (עודד…
החטא בלי עונשו

החטא בלי עונשו

אתם יודעים ממה נמאס לי? מלדמיין מקרה דומה. וכשאני אומר…
כשהמחאה הופכת לגול עצמי

כשהמחאה הופכת לגול עצמי

אפשר רגע לדבר על כדורגל? אוקיי. איזו אליפות משמחת לקחה…
איך עושים פאנלים

איך עושים פאנלים

״למה אתה לא מכניס להם יותר?״, ״תהיה יותר תוקפני, אתה…
הפרסום בימין עובד

הפרסום בימין עובד

היום יותר מתמיד כולנו רוצים להיות מאוחדים, לשבת מחובקים, לגשר…
חיים ומוות ביד הלשון

חיים ומוות ביד הלשון

אומרים שאתה הכי מכאיב למי שאתה הכי אוהב, וגם הכי…
למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

את הטור הזה אתם קוראים בשבת שנכנסה ׳בין הזמנים׳, בין…
עבדים נהיינו

עבדים נהיינו

לא לכל עם בהיסטוריה יוצא לספר על תקופת העבדות שלו,…
ערב טוב צודק הרחוב

ערב טוב צודק הרחוב

כולנו מכירים את המושג 'מעט מדי מאוחר מדי', השאלה אם…
פלשתינים: מקסימום אגדת עם

פלשתינים: מקסימום אגדת עם

השבוע סערה הארץ, ולא מעוד יום במסע לעבר הרפורמה המשפטית…
צאר המשפטים

צאר המשפטים

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה שהיה הוא לא שיהיה

מה שהיה הוא לא שיהיה

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
אחים לפתק, אחים לצדק

אחים לפתק, אחים לצדק

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה למדתי שחייבים ללמוד

מה למדתי שחייבים ללמוד

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
שבוע טוב בשלושה ימים

שבוע טוב בשלושה ימים

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
מלא מצוות

מלא מצוות

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
Scroll to Top
גלילה למעלה