כץ ולעניין

ועשית מעקה לגגך

שילה כץ

מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

אנו חייבים לדעת לבנות מעקה לעצמינו בכדי שאנו לא נהיה הנופלים מראש הגג של עצמינו. נדע לשמור על צדק, הגינות, ערכים אנושיות וחברות גם בדרכינו לכבוש עוד יעד.

בפרשת כי תצא קראנו: "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך ולא תשים דמים בביתֶך כי יפל הנפל ממנו" (דברים כב, ח).
הפירוש הפשוט והנכון הינו לעשות מעקה פיזי לגג כמו לכל סכנה אחרת שבאחריותך, וזאת על מנת שלא ייפגעו אחרים.
חשבתי לתת פירוש מופשט ביחס אל עצמינו:
אנו כבני אדם שואפים לפסגות, להצלחות ולהישגים אישיים. אנו מעוניינים להצליח בבניית משפחה בריאה אוהבת ומחונכת, אנו מעוניינים להצליח בלימודים הכי טוב שרק ניתן, אנו שואפים לעבוד בעבודה משמעותית ולעשות הטוב ביותר שאנו יכולים, וכן הלאה. האדם מחפש הצלחה אישית, משפחתית ומקצועית. חשוב מאוד שבדרך אל הגג או הפסגה אליה אנו שואפים נדע גם לבנות לעצמינו מעקות וסייגים. נדע שלא הכל כשר על מנת להצליח, לא הכל מותר ולא הכל בסדר בדרכינו אל הגג האישי שלנו. אנו חייבים לדעת לבנות מעקה לעצמינו בכדי שאנו לא נהיה הנופלים מראש הגג של עצמינו. נדע לשמור על צדק, הגינות, ערכים אנושיות וחברות גם בדרכינו לכבוש עוד יעד.
גם ביחסים הזוגיים חייבים בני הזוג לבנות לעצמם מעקות וסייגים. המעקות והסייגים הללו נדרשים בשני מישורים:
האחד – ביחסים בין בני הזוג עצמם על מנת שלא לפגוע האחד בשני על ידי בנייה אישית של האחד על חשבון השני. החיבור בין שני בני הזוג חייב לבא לידי ביטוי באפשרות הניתנת לשני בני הזוג לבטא את עצמם ולפתח את כל כישרונותיהם ויכולותיהם, ואסור שהדרך להצלחתו של האחד תרמוס ותגדע את דרכו של השני להצלחה.
השני – ביחסים של שני בני הזוג אל אנשים אחרים, חובה לבנות מעקות וסייגים המייצרים מרחב אישי זוגי ואינטימי שהוא רק של הזוג, ושלא חלילה ייווצר ערבוב וחוסר אינטימיות עם הסביבה.
לקראת השנה החדשה, כמו בית חדש שנבנה, שנדע לבנות את השנה החדשה האישית, הזוגית והמשפחתית עם שאיפות, רצונות וחלומות גדולים מתוך התחשבות בבני זוגינו, בילדינו ובסובבים אותנו.

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה. מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות. לתגובות : meezoog1@gmail.com ,054-7002069

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה