תרומה לקהילה

חברים לרפואה

ברוך לברמן ייסד לפני 18 שנים את עמותת “חברים לרפואה” יחד עם הרב יחיאל לנדמן ז”ל ﭏ העמותה מספקת תרופות למי שידם אינה משגת ﭏ אלו יכולות להיות תרופות שנלקחות על בסיס יומיומי ותרופות מיוחדות ויקרות שנצרכות בשל מחלות קשות

מוריה אופיר

מוריה אופיר

מוריה אופיר

מוריה אופיר

“תוך תקופה קצרה הפכנו להיות הגוף המוביל בישראל בתחום סיוע ותרופות לנזקקים”, מספר לברמן. “אני מאמין שלא יכול להיות מצב שחולה לא יקבל תרופה כי אין לו כסף. תרופה היא לא מותרות, היא בסיס לחיים תקינים. אף אחד לא לוקח תרופה כי “בא לו”, מי שלוקח תרופות עושה זאת כי הוא חייב. לוותר על תרופה בגלל חוסר בכסף זה לא הגיוני”.
מתוך תפיסה זו בעמותה מאמינים שניתן לצמצם את הפער. לברמן טוען שבכל שנה בישראל נזרקות לפח לכל הפחות תרופות בשווי של למעלה מ – 500 מיליון שקלים.
איך זה יכול להיות?
“כמעט לכל אדם יש את מגירת התרופות שלו שבה הוא מאחסן תרופות לעת הצורך. בדרך כלל הוא לא זוכר אותם ולא משתמש בהן, קונה חדשות כשיש צורך גם אם יש בבית ומשליך אותן לפח כשהן פגות תוקף.
בעמותה אנחנו אומרים – במקום שהתרופות ישבו בארון וכשעושים סדר, הן ייזרקו לפח, גם אם הן אינן פגות תוקף, תעבירו את אלו שאינן בשימוש אלינו ואנו נטפל בהם.
מעבר לבזבוז התרופות, עצם הזריקה לפח גורם לזיהום מי התהום ופגיעה בסביבה”.
כיצד העמותה מתנהלת?

“יש לנו פה צוות גדול של עובדים ורוקחים. אנו בודקים אילו תרופות תקינות וניתנות להעברה למי שזקוק להן. אלו שאינן תקינות עוברות להשמדה ירוקה”.
לעמותה פונים שני סוגי אנשים: אילו שנוטלים תרופות כרוניות ואלו שנוטלים תרופות יקרות. “בסוג של תרופות כרוניות אנשים חייבים את התרופות על בסיס יומיומי, אך אין להם את היכולת הכלכלית לקנות אותה. מבחינתם זה או כסף לאוכל או כסף לתרופה”, אומר לברמן. “אותם אנשים משחקים עם חייהם וזה לא דבר שניתן להעלות על הדעת”. 

העמותה מטפלת בלמעלה מ – 6000 איש כאלו בחודש ודואגת לשלוח להם את התרופות במשלוח חינם עד הבית בקופסא יפה ובדרך מכבדת. “התרופות היקרות הן תרופות נדירות כמו תרופות אונקולוגיות או כאלו שנועדו לפריון”, ממשיך לפרט לברמן. “אלו תרפות שיכולות לעלות עשרות אלפי שקלים בחודש. כמעט לכולם אין דרך לרכוש את התרופות האלו ואנו עוזרים להשיג אותן. אנחנו בקשר עם רוב חברות התרופות בישראל ובמידת הצורך מנסים להשיג הנחה או תרומה, ולעיתים אף מאפשרים לפתוח דרך העמותה קרן חוקית לגיוס כספים לרכישת התרופה”.

ההערכה היא שכ – 250 אלף איש בישראל מוותרים על לקיחת התרופות שלהם. “אנו עונים לפניות במהירות כי הזמן פה הוא מרכיב קריטי”, מדגיש לברמן. “לא לזרוק תרופות – זה מציל חיים”.

לברמן נותן דוגמא לכך: “היה אדם שהביא לעמותה תרופה שנותרו בה רק 18 כדורים. מה עושים עם תרופה חלקית שכזו? כמה דקות לאחר מכן קיבלנו שיחה ממישהי שצריכה בדחיפות 18 כדורים מאותה התרופה, רק עבור אותו החודש, כי בחודש הבא כבר עומדים לאשר לה את המשך  קבלת התרופה מהקופה. אלו סיפורים שקורים כל יום”.

בכל יום מקבלים בעמותה בין 4000 ל – 6000 פניות. “אנחנו הגוף המוביל והמקצועי בארץ”, אומר לברמן, “הפכנו את התחום להיי טק הכי חדיש ועדכני. אנו מתעסקים עם תרופות יד שנייה ברמה הכי גבוהה שיש. יש פה צוות רוקחים מיומן וכל תרופה שמגיעה אלינו עוברת בדיקת תוקף. אם יש תרופה שיש לגביה ספק, ולו הקטן ביותר, אנו לא מעבירים אותה הלאה”. 95 אחוזים מהכספים לפעילות העמותה נאספים מתרומות. ניתן לתרום דרך אתר האינטרנט “חברים לרפואה”. 

עוד במדור זה

"לפעמים מחר זה מאוחר מידי"

"לפעמים מחר זה מאוחר מידי"

בתאריך 16.5.2020 התהפכו חייה של משפחת אקרמן. נדב, צעיר חזק…
לתת ולקבל בחזרה - מלעשות טוב לא מפסידים

לתת ולקבל בחזרה - מלעשות טוב לא מפסידים

שושנה מירושלים רק רצתה לעשות קצת טוב בעולם. היא התנדבה…
עזר מציון נקודת אור

עזר מציון נקודת אור

"באשפוז הראשון של רוני בבית החולים היה לה קשה לקחת…
Scroll to Top
גלילה למעלה