גליון 511

שליפות

חגית משה

מאת:יעלי אליה מדי

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים, פעילה חברתית ואשת חינוך. נושמת את ירושלים בכל רגע.

סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך במערכת החינוך הגדולה בישראל, אם לשישה וסבתא לשניים, פעילה חברתית ואשת חינוך. נושמת את ירושלים בכל רגע.

 

חגית משה

חגית משה
"נולדתי בבאר שבע לאחר קום המדינה להורים יוצאי טוניס. אני הבכורה משישה. הילדות בבאר שבע עיצבה אותי: הפשטות, ההסתכלות בגובה העיניים, הכבוד לכל אדם והיכולת להצליח, לא משנה מי אתה ומאיפה באת.
"לאחר התיכון התגייסתי לצבא למה שקרוי היום חיל התקשוב. את בעלי איציק הכרתי בתנועת 'תורה מציון': הוא היה מנהל מחוז ירושלים בתנועה, ואני הייתי מנהלת מחוז הדרום. לאחר נישואינו עברנו לגור בירושלים.
"ביום-יום המשפחה היא העוגן והכוח שלי, והעשייה הציבורית הפכה אותם שותפים לעשייה. בזכות הכוח שהם נותנים לי יש לי היכולת להיות כל כולי בעשייה הציבורית. אף על פי שלא נולדתי בירושלים אני מרגישה ירושלמית מלידה ומתרגשת בכל בוקר מחדש להתעורר בירושלים שלי".

חינוך
"חינוך בשבילי בראש ובראשונה הוא חינוך למוסר וערכים. בעולם החינוך משכה את ליבי העשייה הציבורית החברתית-חינוכית, ולכן לאחר הצבא ניהלתי במחוז הדרום יותר מארבעים סניפים בתנועת 'תורה מציון', שפעלה למען בני נוער באזורי פיתוח. בהמשך הייתי רכזת בתנועת 'תקוותנו', מרכז המסייע לילדים במצוקה.
"כיום אני מחזיקת תיק החינוך בעיריית ירושלים ואמונה על כ-300,000 תלמידים במוסדות החינוך בעיר. בעבורי זוהי שליחות גדולה, עבודת קודש חשובה ומאתגרת עם סיפוק אדיר. מערכת החינוך בירושלים היא המגוונת ביותר בארץ. יש בה ארבעה מגזרים – ערבי, חרדי, דתי וממלכתי – ולכל אחד צרכים ייחודיים משלו. יש בה הרבה מאוד עשייה והמון לב לילדי ירושלים.
"החינוך והעשייה הציבורית הם דברים שבנפשי, ולכן למדתי תואר ראשון במנהל ציבורי ומנהל עסקים והוצאתי תעודת הוראה. בקרוב אסיים תואר שני במנהל מערכות חינוך".

עשייה ציבורית
"לאחר שעברתי לירושלים הייתי יועצת לסגני ראש העיר מטעם המפד"ל. במהלך תקופה זו הייתי מעורבת במיזמים רבים בעיר, ובהם עבודה עם סגן ראש העיר שמואל מאיר ז"ל, וכן הייתי שותפה להקמת שכונת חומת שמואל בירושלים.
"לאחר מכן הייתי אחראית הכוון וייעוץ תלמידים בממ"ד במנהל החינוך בירושלים, ומשם המשכתי להיות מנהלת המחלקה לטיפול בפרט ובביקור הסדיר במנהל החינוך. זה אחד התפקידים המשמעותיים ביותר שעשיתי: הדאגה לנוער במצוקה והידיעה שכל ילד יכול להצליח אם רק יאמינו בו הם נר לרגלי.
"מעולם החינוך המשכתי אל עבר העשייה הציבורית ונבחרתי ליושבת ראש סיעת הבית היהודי בירושלים ולחברת מועצת העיר. הייתי מחזיקת תיק הכספים, ונשאתי באחריות ליותר מתשעה מיליארד שקלים".
המגזר הדתי
"אני באה מהציונות הדתית, ציבור ערכי, אידיאליסטי, אוהב ונאמן מאוד. יש לנו גוונים רבים וייחודיים, והגיוון מוסיף עוד הרבה קסם. אנשינו פועלים בכל תחומי העשייה בחברה הישראלית, בפרט בעולם החינוך. אני שמחה שאני שייכת למגזר. כיום הציבור עוסק בשאלת זהותו ודרכו הציבורית, ואני בטוחה שההחלטות שיתקבלו יהיו הטובות ביותר".
ירושלים שלי
"ירושלים בשבילי היא חלום של דורות שמתגשם לנו יום-יום מול העיניים. ירושלים היא לא סתם עוד עיר, היא עיר של קודש, ועלינו להתייחס אליה כך. אני אוהבת את העיר הזאת ומתרגשת מהזכות לחיות בה ולהיות שותפה בעשייה למען העיר הזאת. חשוב מאוד לשמור על הזהות של העיר הזאת ועל המגוון האנושי שלה, זה מה שעושה אותה מיוחדת כל כך".

אתגרי הקורונה
"הקורונה היא אתגר שלא חווינו מעולם, ובתקופה הזו מתגלה המון טוב באנשים שעוזרים זה לזה, בחסד ובנתינה. לילדים יש המון זמן פנוי, וחשוב לתת הכוונה ופעילות לנוער דווקא בשעה זו. כמו כן במערכות החינוך אני נותנת יותר תשומת לב לעולם הנפשי והרגשי של הילדים. את הידע הם יוכלו ללמוד גם אחר כך, אבל חיבוק חם, מילה טובה ויחס אוהב קשה יותר להשלים".
עולים חדשים במערכת החינוך
"העיר ירושלים קלטה עולים חדשים רבים, ובבתי הספר בעיר לומדים אלפי תלמידים עולים חדשים. כבר בתקופת הקורונה עלינו להיערך לגל העלייה הגדול הצפוי להגיע בשנים הקרובות. אני באופן אישי מעורבת בסיוע לעולים מצרפת ומצפון אמריקה. חשוב לזכור שגם להם יש קושי, הם כל השנים נתנו למדינת ישראל ולירושלים, ועכשיו אנחנו חייבים להיות בשביל אחינו בתפוצות".
שעות הפנאי
"אני עסוקה מאוד במהלך השבוע, ובזמן הפנוי שנותר לי אני נמצאת עם הילדים ועם הנכדים. הזמן עם המשפחה חשוב לי מאוד גם בשביל למלא את הנפש. נוסף על כך אני אוהבת לקרוא ספרים ומגזינים בנושאי היסטוריה וחינוך, להעמיק וללמוד דברים חדשים".
חלומות
"החלום שלי הוא שכל ילד וילדה, תלמיד ותלמידה, יוכלו ללמוד את מה שהם רוצים מתוך עולם ערכי מוסרי שלם לפי תורת ישראל, וכן שלא יהיו פערים במערכת החינוך ונהיה חברת מופת מוסרית יהודית מאוחדת אגב שמירה על הייחודיות של כל אחד ואחד".

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה