כץ ולעניין

חכמת הלב

שילה כץ

מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

האינטליגנציה הרגשית היא החכמה של הלב, היא היכולת ליצור הרמוניה בין שכל
לרגש ולהביא אותם לידי ביטוי מעשי.

בפרשות השבוע, ויקהל-פקודי, מסתיימת בניית המשכן. במהלך הבנייה נאמר כמה וכמה פעמים הביטוי: “חכמי לב”, “חכמת לב”, “חכם לב”. לכאורה היה צריך להיות כתוב: “חכמת ראש” או “חכמה” או “חכם”. מה הקשר ללב?
חכמה פירושה לפעול בעזרת האינטליגנציה, הרציונל, ניסיון החיים והמחקר.
חכמת לב פירושה לפעול ולהשתמש ברגשות באופן מושכל ורצוי. זוהי אינטליגנציה רגשית.
ע”פ המחקרים יש בין 6-8 סוגי אינטליגנציות לאדם (אינטליגנציה מילולית, אינטליגנציה מרחבית, אינטליגנציה מוזיקלית ועוד). חלקן דומיננטיות יותר וחלקן פחות. אינטליגנציה רגשית היא אחת מהן והיא חשובה ביותר לתקשורת בין בני אדם בכלל ובין בני זוג בפרט. האינטליגנציה הרגשית היא החכמה של הלב, היא היכולת ליצור הרמוניה בין שכל לרגש ולהביא אותם לידי ביטוי מעשי.
המושג “אינטליגנציה רגשית” מובע בפרשת תצווה פרק כ”ח פס’ ג’. הקב”ה אומר למשה רבינו “וְאתה תדבר אֶל־כָּל־חַכְמֵי־לב…” תבחר לעבודת המשכן את אלה שיש להם את החכמה שבלב, את היכולת לחבר שכל ורגש. תבחר את מי שיכול לשמוע רעיון שכלי גבוה, לחבר אותו אל הלב ורק אז להביא אותו לידי ביטוי בפועל.
האינטליגנציה הרגשית נדרשת יותר וגם באה לידי ביטוי בצורה מוחשית יותר בשעות של צרה ומצוקה. כשהמצב “לא טוב” ויש כעס, כאב, תסכול, אכזבה או כל רגש “שלילי” אחר, אז האינטליגנציה הרגשית חייבת לפעול ביתר שאת, באמצעות הקשבה, חמלה, הבנה, הכלה, אמפטיה. האדם שיש לו אינטליגנציה רגשית אמור ל”השתלט” על המצב ולנווט בצורה בריאה את הסיטואציה כדי שכל המעורבים ירגישו: א. התייחסות אישית למצבם, ב. הבנה וחיבור לתחושתם.
ובהשלכה לזוגיות, אינטליגנציה רגשית= חכמת הלב, היא תכונה מאד חשובה בזוגיות. היא בין השאר היכולת לשלוט ברגשות, היכולת לבחון אותן ורק אז להגיב בפועל. בני זוג הנמצאים ביחד ורוצים בטובתו של האחר, מגיעים מידי פעם לחוסר הסכמה, ויכוח, ריב, העלולים להידרדר לאמירות לא חכמות ולא מכבדות ואולי אף למעשים לא חכמים ולא מכבדים.
חשוב כל כך דווקא אז להיות ה”בוגר האחראי” שעל אף הכאב והפגיעה שבן/ת הזוג גרם/ה לך, בכל זאת להתעלות ולפעול באמצעות חכמת הלב. הנטייה הראשונית שלנו היא לעיתים להתנגד, להתווכח, להיות הצודק ואולי אף לכעוס. אדם בעל אינטליגנציה רגשית, וחכמת לב, יעצור את תגובתו הראשונית, יקדים את הרגש לשכל, יחבר ביניהם, יבחן את רגשותיו ויגיב באופן מושכל. כי שיחה הבנויה על חכמת לב, אין בה ויכוח עקר והוצאת רגשות הדדיים, אלא היא שיחה שיש בה הקשבה והפנמה וגם תוצאה ששני חכמת הלב אינה פחותה בחשיבותה מחכמת הראש, ולכן חשוב כל כך ששני בני הזוג ילמדו כיצד לפעול בצורה טבעית תמיד עם הראש ועם הלב.

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה. מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות. לתגובות : meezoog1@gmail.com ,054-7002069

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה