גליון 511

שליפות

יהושע לימוני

מאת:ברל'ה קרומבי

בשבילי הציונות הדתית זה עם ישראל. הציבור הכי איכותי שיש היום, בלי לחלק ציונים כמובן לאף אחד אחר. מאד מחובר לרב קוק זצ״ל ומרגיש שהרב קוק עדיין לא התגלה.

בשבילי הציונות הדתית זה עם ישראל. הציבור הכי איכותי שיש היום, בלי לחלק ציונים כמובן לאף אחד אחר. מאד מחובר לרב קוק זצ״ל ומרגיש שהרב קוק עדיין לא התגלה.

יהושע לימוני | מוזיקאי וזמר

אבא
מרדכי ז"ל, נפטר לפני 18 שנה. הוא היה איש שיווק במקצועו, שעסק בפילוסופיה. שיתף אותי בכל העולם הפנימי שלו, ממש הייתי הכלי שקיבל את האורות הפילוסופיים שיצאו ממנו. זה היה חלק מהתפקיד שלי לטוב ולמוטב. הייתה לו נוכחות מאד חזקה שאי אפשר היה להתעלם מהאישיות שלו.
אמא
אסתר, עסקה בתחום המלונאות והיום פנסיונרית. קשה להגדיר אמא בכמה מילים. אמא זה הכל.
החצי השני
הילה רבקה, דוקטור לספרות. שנינו לקחנו את הזמן עם הרווקות ועברנו את המסע שלנו עד שנפגשנו. אנחנו הכי מתאימים. בא נגיד שבזכותה אני צומח ומגלה דרכה איפה אני נמצא. היא האור שבחיי.
הרצליה
גדלתי בהרצליה וחזרתי לגור בה אחרי החתונה. מאד אוהב את הרצליה, יש בה משהו מהכפר ומהעיר ואני מרגיש בה בטוח. לא יודע אם נוכל להישאר כאן, אבל בינתיים נעים לי בה.
לאס אנג’לס
נסעתי ללמוד לתופף בלאס-אנג’לס אחרי הצבא, באחד מבתי הספר המוכרים שם. שם גם התחלתי את ההתקרבות ליהדות. היה לי שותף לדירה בשם זהר דוד, הוא היה בתחילת הדרך של ההתקרבות והגיע להקליט אלבום בלאס-אנג’לס. הוא נתן לי לקרא כמה ספרים ונכנסתי ל״אורות״. היום הוא שליח חב״ד ברישיקש בהודו.
תל אביב
חזרתי לארץ לתל אביב. הייתי כמעט 20 שנה בתל אביב, גרתי בה בתור חילוני גמור ואחרי עשור גיליתי את חב״ד והחלטתי לחזור ממש בתשובה. שם גם פיתחתי את המוזיקה, כמתופף, באלבום הראשון של אביתר בנאי, עם אריאל הורוויץ, פבלו רוזנברג, עוזי חיטמן, שאיתו גם ניגנתי בהופעה האחרונה שלו.
עוזי חיטמן
הייתה לנו שיחה מאד רצינית אחרי ההופעה האחרונה שלו, בחדר האמנים. ישבנו שעה וחצי לשיחה, עם שאר האמנים. הוא דיבר שם על איך שהוא נתפס כאמן של ילדים, למרות שהוא יצר הרבה מעבר לזה. זה מאד תסכל אותו. לא היינו כאלה קרובים, ניגנתי איתו בערך שנה, אבל השיחה הזו מאד השפיעה עלי וחצי שנה אחרי הפטירה שלו עוד הרגשתי את הנוכחות שלו.
הקיץ האחרון
בגיל 18 ניגנתי בלהקת “שפיות זמנית״ למשך שנתיים. הייתי ממקימי הלהקה ושלושה ימים לפני הגיוס הלכנו להקליט שיר לפני שאני מתגייס, פעם ראשונה בחיים באולפן הקלטות. זה היה השיר “הקיץ האחרון״ ושנה אחרי אני באוהל בצבא ופתאום אני שומע אותו ברדיו. זה היה השיר שהכי הצליח במוזיקה הישראלית, שטיפס שנה וחצי בכל המצעדים.
היום אני לא מסתכל על זה כפספוס, אבל באותם ימים זה היה מתסכל שהייתי בצבא מחוץ לגמרי מכל החגיגה סביב ההצלחה של השיר, בזמן שכל החברים קיבלו כתבות אמצע בשבע ימים. הייתה איזו צביטה בלב, אבל במבט לאחור אני לא ממש לא חושב שזה היה פספוס. מבחינת קריירה כל מי שהיה אז בהצלחה המסחררת לא מתעסק היום במוזיקה ורק אני כן, ככה שאני לא חושב שמבחינה מוזיקלית זה היה הפסד.
⋅ ⋅ ⋅
רווקות מאוחרת
לא ממליץ, אם יש משהו אחד שאני מתחרט עליו זו הרווקות המאוחרת.
סיכוי לאהבה
אני חושב שהמילים האלה מגיעות כל הזמן עם סימן שאלה וכל עבודת השם שלנו היא לדעת לאהוב ולהסכים להיות אהוב. זה נוגע במקומות הכי עמוקים בנפש, להרגיש שאני “חלק אלוקה ממעל ממש״.
אני זוכר את עצמי יושב על המיטה לקריאת שמע ערב אחד, רווק עם בדידות מאד גדולה ולידי היה הספר “האם יש סיכוי לאהבה״ וככה כתבתי את השיר שלי סיכוי לאהבה. השיר הזה נוצר אחרי כמה שנים שלא יצרתי בכלל בגלל התשובה, ואז דווקא בעקבות איזו פריצה הביתה שגנבו לי בה את כל הציוד, נפתח לי משהו רגשי וזה בעצם הוליד את האלבום “סיכוי לאהבה״. זה היה האלבום הראשון שכתבתי בתוך התשובה.
חב"ד
אין על חב״ד. את חב״ד פגשתי בחצות לילה של חג שבועות בלב תל אביב, ברחוב שיינקין. אני מסתובב ברחובות ופתאום רואה דלת פתוחה לבית כנסת מואר. מצאתי את עצמי מציץ ומצאתי את עצמי שם עד אור הבוקר יושב עם השליח בתל אביב הרב יוסף גרליצקי.
ברסלב
חבר שניגן איתי לקח אותי לאומן לפני הרבה שנים ומאז התחלתי ללכת עם ציצית. כשאני פותח ליקוטי מוהר״ן נפתח לי הלב בשניה, פיזית אני מרגיש חום מתוק כזה בגוף.
ציונות דתית
בשבילי הציונות הדתית זה עם ישראל. הציבור הכי איכותי שיש היום, בלי לחלק ציונים כמובן לאף אחד אחר. מאד מחובר לרב קוק זצ״ל ומרגיש שהרב קוק עדיין לא התגלה.
⋅ ⋅ ⋅
אביתר בנאי
ניגנתי איתו בתחילת הדרך. הייתי איתו כשהכל קרה, כשאף אחד לא האמין שהוא יגיע לכאלה ממדים. כשיצא האלבום הראשון שלו אף אחד לא חשב שזה יהיה מיינסטרים. גם אביתר עצמו לא ציפה לזה. אני חושב שהוא אחד המאסטרים ועד היום אני מאד מעריך את היצירה שלו.
אמיר דדון
חיבור של קול ענק ונשמה גדולה.
דודו טסה
יצא לנו לכתוב כמה שירים ביחד באלבום שפרץ איתו “בסוף מתרגלים להכל״. דוגמא לעקביות, חריצות ונאמנות לדרך.
אריאל זילבר
קודם כל אין כאלה אנשים. יש רק אריאל זילבר והוא יחיד במינו. יש שם איזה קסם בפשטות שלו, אדם אמיתי בגובה העיניים וכישרון מטורף.
יהושע לימוני
ממשיך להשתפר כל הזמן.

1.
שיר שגרם לך לבכות?
שיר “נבואי קוסמי״ בביצוע של יוני רכטר. נסעתי איזה לילה לצפת לקבר של האר״י ולמחרת שמעתי את השיר הזה תוך כדי שאני מנקה את הבית ופשוט פרצתי מבכי.

2.
נותנים לך יומיים לבזבז, מה אתה עושה איתם?
כותב שירים.

3.
נותנים לך כרטיס פתוח לכל העולם לאיזה יעד אתה טס?
חו״ל פחות מדבר אלי. הייתי הולך על צפת יותר.

4.
אחרי איזה
דף פייסבוק / אושיית רשת אתה עוקב?
עציון מאיר, חבר שהוא גם אומן ומוזיקאי. כתבתי לו שיר עכשיו שנקרא "תחזיר לי את הים". חבר מאד כישרוני בתחום המוזיקלי.

5.
איך אתה קובע עיתים לתורה?
יש לי המון, אני טוב בזה. פשוט קובע חברותות ושיעורים ומשתדל להתמיד בהם.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה