גליון 511

שליפות

יוסף שפרייזר

מאת:יעלי אליה מדי

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO,
לומד בכל יום מעולמות החול ומקפיד על קביעת עיתים לתורה. יוצא פעם בשבוע לטייל במסלול חדש בארץ

דוקטורנט להיסטוריה וארכאולוגיה, מורה דרך והבעלים של חברת התיירות Israel-2GO,
לומד בכל יום מעולמות החול ומקפיד על קביעת עיתים לתורה. יוצא פעם בשבוע לטייל במסלול חדש בארץ

יוסף שפרייזר

מי אתה?
"יוסף שפייזר, בן 36, נשוי למור, אבא לזוהר וזיו. נולדתי וגדלתי בירושלים, אני דור שישי בירושלים. המשפחה מצד אימי עלתה לארץ במאה ה-19 עם הבן איש חי, ומאז אנחנו כאן. זו אחת הסיבות שאני מרגיש מאוד מחובר לירושלים ומוצא את עצמי חוזר אליה שוב ושוב מכל כיוון.
"כילד חייתי בין כמה עולמות. גרנו בנחלאות, סבתא רבתא גרה במאה שערים, וכשהייתי בן שנתיים עברנו לגור לתקופה קצרה בטבע, בסטף. עברנו הרבה דירות בירושלים והרבה שכונות. עד היום אשתי צוחקת כשאני מספר לה בכל פינת רחוב בירושלים על זיכרון ילדות כזה או אחר. למדתי בגימנסיה העברית בירושלים ולאחר מכן נסעתי לאוסטרליה לטיול לפני צבא. בצבא שירתי בסיירת מורן, ואחרי השחרור נסעתי שוב".

עולם העסקים.
"את ראשית דרכי העסקית אפשר לומר שהתחלתי מגיל ממש צעיר, כשהיינו האחים עוזרים בעסק המשפחתי. היינו סוחבים סחורה, מנקים את החנות ובעיקר לומדים מלהביט איך עושים את זה. שנים קדימה הקמתי רשת חנויות אופנה בירושלים ובתל אביב".
השינוי.
"תוך כדי ניהול העסק הרגשתי שאני חייב להיזכר מה עושה לי טוב לנפש והתחלתי ללמוד בקורס מורי דרך. הרגשתי שאני חייב לצאת מהקניונים ולנשום אוויר ולחוות את הטבע הנפלא בארץ שלנו. לאחר תקופה ארוכה מכרתי את החנויות, הלכתי להיות מורה דרך והקמתי חברת תיירות ירושלמית, וזה מה שאני עושה עד היום".

הדוקטורט.
"אני כותב דוקטורט בהיסטוריה ובארכאולוגיה של ירושלים לאחר שסיימתי שני תארים באוניברסיטת בר-אילן. מלבד החיבור שלי לארץ הסקרנות שלי רבה, ואני נהנה מההזדמנות לחקור את העבר שלנו כאן במקום הזה".
העיסוק.
"חברת Israel-2GO שהקמתי מתמחה בהפקה ובהדרכה של סיורים וטיולים בארץ, בדגש על ירושלים. הדבר שאנחנו הכי אוהבים הוא להצליח להראות ולגלות לאחרים פינות נסתרות שלא חשבו עליהן, 'עוד לא תמו כל פלאייך'. הוצאנו יותר מ-150,000 איש לסיורים המיוחדים שלנו, וזה מרגיש כמו שליחות של ממש".
השפעות הקורונה.
"התקופה הזו מאתגרת מהרבה מאוד בחינות. ציבור מורי הדרך וענף התיירות היה הראשון להיפגע וכפי הנראה יהיה האחרון להתאושש. עם זאת דווקא עכשיו כשקיץ וכולם בארץ גילינו מחדש כמה אנשים אוהבים לטייל דווקא בארץ. פתאום הפשוט נהיה הכי מעניין.
"יש לנו סיורים מיוחדים שפתוחים לציבור הרחב ומראים את הרחוב הירושלמי במלוא הדרו, את הדמויות הירושלמיות הוותיקות, את שוק מחנה יהודה ואת הרוח שאין בשום מקום אחר בעולם".
הסיורים המיוחדים.
"בימים האלה יש ביקוש כמו שלא היה מעולם לסיורים הפתוחים שאנחנו מוציאים על בסיס שבועי לקהל הרחב בירושלים. בכל יום חמישי יוצאים סיור מאפיות וטשולנטיות בשכונות החרדיות באזור מאה שערים, סיורי טעימות לקראת שבת בשוק מחנה יהודה, סיור בשוק מחנה יהודה של הלילה בין הברים והמסעדות, סיורי בעלי מלאכה בעיר העתיקה ועוד".
תנועת התעוררות.
"אני חבר בתנועת התעוררות, ובשנה הבאה בע"ה איכנס כחבר מועצת העיר בירושלים מטעם התנועה. אני מאמין שהדרך לתקן דברים מתחילה מהשטח, מלמטה.
"מאז כניסתי לזירה הציבורית אני נדרש להכריע בסוגיות ציבוריות רבות בין ערכים סותרים. זה אף פעם לא קל. לעיתים יש גם אי-הסכמות עם חברי לתנועה, אבל אני גם משתדל לשים לב ללב ולמניעים. האם יש אמונה באנשים? כן, אני מוכן להתאזר בסבלנות גם כשלא תמיד מסכימים איתי. אבל הלב הטהור, הכוונה הטובה, מנחה אותי".

 

מיזמים חברתיים.
"יש כל כך הרבה טוב בעם שלנו. תפיסת העולם של התנועה שמה את הזרקור על איך אפשר וטוב לחיות יחד בחברה שבה הרבה גוונים וסוגים אנושיים, חברתיים, דתיים, ודווקא מתוך כך לעשות דברים נפלאים. בעקבות התקופה הרמנו יוזמה בשיתוף תנועת התעוררות בירושלים, יוזמה שקמה לעזור למורי הדרך: סיורים בירושלים ובסביבותיה בהובלת מיטב מורי הדרך הפתוחים לקהל הרחב במחירים שעושים טוב למי שרק רוצים לטייל ולמי שרק רוצים להתפרנס.
"בימים המעטים מאז עלה הפרויקט לאוויר הגיעו מאות פניות של מורי דרך שרוצים להשתתף במיזם ולעשות את מה שהם יודעים הכי טוב: לחלוק מהידע שלהם לאחרים ופשוט להדריך".

ויש גם פורום דיגיטלי.
"עוד לפני שהקורונה הדביקה את הילדים חזק למסכים הקמתי את 'הפורום הדיגיטלי – שומרים על הילדים ברשת', ארגון הפועל למען מוגנות ילדים ברשת. השחיקה של התום והאמון דרך תכנים פוגעניים הייתה הרסנית בעיניי בכל מקום ובכל ציבור. ניסיתי ואני מנסה עד היום ליצור חלופות ראויות למצב הבלתי נסבל שבו ילדים נחשפים לתכנים פוגעניים שיקשו עליהם אחר כך בניית מודלים ויחסים אוהבים ומאמינים.״

כי אין כמו ארץ ישראל.
"אני אוהב מאוד לטייל, וביקרתי בעשרות מדינות. ועדיין, בכל שבוע מחדש אני מכור לטיול במקום שעוד לא הייתי בו בארץ. 90% מהשבילים המסומנים כבר כיסיתי, עכשיו אני עסוק במקומות הפחות מוכרים ונגישים, וזו הרפתקה בכל פעם מחדש".

בשעות הפנאי.

"משתדל ללמוד תורה".

חלומות? שאיפות?

"לעשות דברים משמעותיים כאן למען העם והארץ. להגיע לנקודה שנוכל להגיד שעשינו דברים משמעותיים בתקופה הייחודית שאנו חיים בה, למלא את רצון ה' ולדעת שבנינו נדבך נוסף בתהליך הגאולה".

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה