אורי שכטר

להתחיל בטוב

אורי שכטר

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

אורי שכטר

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

בימים אלו מתחילים ילדינו את החופש הגדול. צריך לראות את ההתחלה הזאת כנקודת ציון משמעותית בחופש הגדול – ההתחלה היא כוח גנוז עצום של רצון ושל שאיפה והיא בעלת פן חגיגי שאין דומה לו בהמשך. ביהדות אנחנו מקדשים התחלות: ראש חודש, ראש השנה, בכורות במשפחה, פטר רחם, ביכורים ועוד.
למדתי פעם ממישהו שכדאי להתחיל כל דבר בחיים ובעיקר בחינוך ילדים – בנתינה. זו ההתחלה הכי משמעותית שבה כדאי להתחיל כל דבר. כשהשתחררתי מהצבא הדרכתי תקופה מסוימת במקביל ללימודים בראש צורים, והייתי נוהג להתחיל כל חופשה עם הנוער במעשה נתינה אחר. את החופש הגדול היינו מתחילים בדרך כלל במבצע גדול כלשהו של נתינה, ובהמשך החופש היינו עושים קייטנה לילדי איל"ן. גם בתחילת חופשת הפסח היינו מנקים ומשפצים בתים של זקנים עריריים, בחנוכה היינו עושים לאדם נזקק אחד 'נס חנוכה' בתרומה גדולה של מוצרי חשמל החסרים בביתו ובניקוי הבית וצביעתו. וכך הלאה לאורך כל השנה.
גם בביתנו הפרטי השתדלנו לפני כל אירוע משמעותי, להתחיל בנתינה. כשהתקרב תאריך בת המצווה של בתנו הבכורה שחר, חשבנו על רעיון שיוסיף משמעות וערכיות לחגיגה: יצרנו קשר עם יחידה צבאית מסוימת והחלטנו להכין חבילות מזון מכובדות לחיילים מהיחידה שמשפחתם זקוקה לסיוע. וכך בתחילת בת המצווה היו פזורים משטחים של מוצרי מזון שונים, וכל באי בת המצווה היו חלק מאריזת החבילות, בעוד שחר, כלת בת המצווה, ניהלה את כל האופרציה של העשייה הנפלאה הזאת. בסיום החגיגה הגענו ל- 50 חבילות גדולות, ואז הגיעה משאית צבאית לאסוף אותן וליד הנהג ישב אחד מקציני היחידה. הוא הסתכל על החבילות, תוך כדי כך שהמבוגרים שבחבורה מעמיסים את החבילות על המשאית, וכשדמעות ממלאות את עיניו אמר: "לא ראיתי כזה דבר נפלא מעולם".
אוסיף סיפור נפלא ומרגש אשר התחיל בהודעת וואצפ שקיבלתי לפני כשבועיים: "שלום אורי, אנחנו לא מכירים. אני.. ואת מספר הטלפון שלך נתן לי היום מ' לאחר שנסעתי איתו בטרמפ. בשעה טובה אני מתחתנת בעוד חודש וקצת 🙂 אני וחתני גרים, הגענו מ…. מ' אמר לי שכדאי לפנות אליך לעזרה. אנחנו עדיין מחפשים מקום לחתונה במחיר צנוע. אין לנו קייטרינג ואין מי שיקשט את המקום לחתונה. חשבנו על סביבות 60-70 אורחים. אם יש לך כיוונים או רעיונות בשבילנו אנחנו יותר מנשמח".
התקשרתי אליה וכבר באותו הערב אשתי ואני קבענו איתה פגישה ופגשנו בחורה מדהימה. וכבר אז התחלנו לסגור את פרטי החתונה, בעוד האולם נסגר במהירות כשבעלת האולם אמרה מייד בשמחה שהחתונה תיערך אצלה. ואז כרגיל עם ישראל המתוק התחיל להתגייס בהתנדבות לחתונה הצנועה של הזוג ותוך פחות מחצי שעה הכול נסגר: אולם יש. שמלת כלה יש. דיג'יי יש. צלם סטיילס ווידאו יש. ארבעה נגנים שילוו את הזוג לחופה יש. קייטרינג נסגר. מלצרים מתנדבים יש. חופה מעוצבת נתרמה. פרחים ותבלינים לקישוט השולחנות יש. ניגשתי לקנות גם 2 ארגזי דובדבנים, ואז הבחור שבאתי לקנות ממני שאל: "למה אתה צריך כל כך הרבה דובדבנים?", סיפרתי לו את סיפור החתונה והוא אמר: "קח את 2 הארגזים בחינם, אתה לא צריך לשלם לי כלום". אפילו הבעלים של יקב גוש עציון ששמע על החתונה מייד אמר: "בואו לקחת בחינם ארגז יין אדום וארגז יין לבן לכבוד החתונה".
ביום שישי שלאחר מכן הזוג הגיע יחד לראות את האולם. בשלב מסוים החתן שאל: "אני לא מבין, למה אתם עושים את כל זה בשבילנו?", עניתי לו ששבועיים לאחר חתונתם אנחנו מחתנים את הבת שלנו, ושבועיים לפני בורא עולם זיכה אותנו לחתן את האחים שלנו. הוא פרץ בבכי, והאמת שלכולנו הדמעות נצנצו בעיניים מהתרגשות.
ולמה אני מספר את כל הסיפור הארוך הזה? כי האירוע נגע בשלוש התחלות: התחלת החופש הגדול של בוגרי ובוגרות כיתות י' בראש צורים שהתנדבו לאירוע במסירות אין קץ עד השעות הקטנות של הלילה, התחלה של הפקת החתונה על ידי בתי ניצן שמתחתנת שבועיים לאחר החתונה הזאת, כי אין כמו להתחיל את החיים בעשייה של חתונה למישהו שצריך לפני החתונה שלך, וגם התחלה לענבר, חברתה של ניצן ושכנתנו, שבאה לעזור בחתונה והתחתנה שלושה ימים לאחר החתונה.
כל כך מרגש לראות היה לראות את הקשר היום יומי של ניצן עם הכלה, כמה היא עסוקה בעבודה יום יומית כדי שהחתונה הזאת תצא יפה ומושקעת, וגם בחתונה עצמה היא ליוותה אותה במסירות ובאהבה גדולה.
ממש לפני החתונה ניצן גילתה שהכלה לא כל כך מכירה שירי חתונה והיא שאלה אותה: "עם איזה שיר את מתכוונת להגיע לחופה?" והכלה ענתה שהיא לא כל כך יודעת. ניצן אמרה לה: "אני נכנסת עם השיר 'אהבת עולם תביא להם' זה שיר נפלא" והסבירה לה את משמעות השיר. הכלה המיועדת אמרה: "אם לא אכפת לך אני אשמח גם להיכנס עם השיר הזה לחופה". נשאר רק לאחל לשתי הכלות המדהימות ולבני זוגם: "אהבת עולם תביא להם וברית אבות לבנים תזכור".
"כי התחלת הדבר יש לו צד בחינה שהוא עיקר הדבר, במה שהוא התחלה, ואחר התחלה נמשך הכל" (המהר"ל נצח ישראל).

עוד במדור זה

ערבות הדדית

ערבות הדדית

דברים שכתב בן משפחתו של אופק רוסו ז״ל, שנהרג בקרב…
אחינו החרדים

אחינו החרדים

עוד ידובר רבות אחרי המלחמה הזאת על תרומתם של אחינו…
לא לפספס את הילדים…

לא לפספס את הילדים…

בימים האלו שכולנו במלחמה וחלקנו מגוייסים חשוב מאוד שלא נפספס…
רק בגלל הרוח…

רק בגלל הרוח…

בימים האלו עם ישראל מתגלה בתפארתו ויוצא ממנו כל הטוב…
אחים אנחנו

אחים אנחנו

לפני שלושה שבועות גוייסתי למלחמה יחד עם חתני וילדי .יש…
אז מה יהיה בסוף

אז מה יהיה בסוף

לא מעט פעמים בפגישותיי עם חברים ומכרים שונים אני שומע…
לדעת לשחרר

לדעת לשחרר

בימים האלו שבין ראש השנה לבין יום הכיפורים, וכהכנה ליום…
חינוך בונה חובה

חינוך בונה חובה

01לפעמים בחינוך, אם כהורים, אם כמחנכים בבית הספר ואם כמפקדים,…
ניצול הזדמניות

ניצול הזדמניות

01במהלך היום בורא עולם שולח לנו כל מיני הזדמנויות קטנות…
שינוי קטן

שינוי קטן

01לפני כ-34 שנים, כשהייתי לוחם צעיר בגדוד 50, שימשתי כ׳מאגיסט׳…
אלול

אלול

01לפני יותר מ-20 שנה הייתי בשליחות בצרפת. באחד מהימים הייתי…
סיפורים של אמונה

סיפורים של אמונה

בשבוע שעבר ביום חמישי בערב נפגשנו כמה חברים טובים במושב…
נתינה מדויקת

נתינה מדויקת

אשתף אתכם בשלושה סיפורים מדויקים על נשים שעסקו בנתינה, ועל…
להיות חלק מהמעשה הטוב

להיות חלק מהמעשה הטוב

אני משתף אתכם בסיפור מדהים ומרגש שסיפרה ורד אברהם מאפרת."אחרי…
מחזיר אותנו למסלול

מחזיר אותנו למסלול

מדי פעם בורא עולם נותן לנו סטירות קטנות, שמטרתן בדרך…
אהבת חינם

אהבת חינם

לקראת תשעה באב המתקרב אלינו ובעקבות המצב המורכב שבו אנו…
Scroll to Top
גלילה למעלה