גליון 511

מגזין

מהוליווד לארץ הקודש

מאת:צבי פישמן

"כשלמדתי על פרשת לך-לך ויציאת מצרים הרגשתי שאני לא שייך במדינה של גויים. הרגשתי כמו הדמות אי-טי של שפילברג, יצור מהחלל החיצון שנמצא על איזשהו כוכב זר ורוצה לחזור הביתה. בפעם הראשונה שביקרתי בישראל ידעתי שעליי לגור כאן. הכול היה קדוש. האנשים, הבניינים, השמיים, הנוף. כשחזרתי לאמריקה הרגשתי שאני לא יכול לנשום. לא הייתה קדושה באוויר".

שבוע הספר העברי בוטל רשמית, 'גילוי דעת' ניצל את ההזדמנות לשוחח עם הסופר צבי פישמן, מחברם של עשרים ספרים על תשובה ועל עלייה, לרגל צאת ספרו החדש 'מהוליווד לארץ הקודש'
הספר הוא ביוגרפיה המתארת את דרך התשובה הארוכה והמפותלת מימיו ההיפיים בגריניץ וילג' לחיי הבוהמה בהוליווד, ומשם לימי המתרוצצים בעיר ניו יורק עם הרב יהודה חזני ומאיר אינדור, והמסע מלא הניסים לישראל.
נכון, כמה וכמה שחקנים ומפיקים ישראלים עזבו את ישראל כדי להשיג הצלחה ופרסום בהוליווד, אבל צבי פישמן הוא היהודי היחיד שאנחנו מכירים שנטש את עיר הסלבריטאים כדי לגור בארץ הקודש.
במאה השנים האחרונות אף אחד ממאות השחקנים היהודים המפורסמים, הבמאים, המפיקים, הזמרים, המלחינים, הקומיקאים והסופרים לא הצליח למצוא את הדרך לציון. איך עשית את זה?

"הרגשתי ריק בהוליווד. ההצלחה והעושר לא השתיקו את ההרגשות הכלליות של עצבות ואי-שביעות רצון. אחרי שגיליתי את התורה הבנתי שנפשי היהודית אינה מקבלת את התזונה הרוחנית שהיא צריכה".
מדוע לא כל היהודים בהוליווד חווים את אותה ריקנות כמו שהרגשת? אילו היית מהסלבס הגדולים, אולי לעולם לא היית נעשה בעל תשובה?
"יכול מאוד להיות שזה נכון. אף על פי כן, בגיל 25, צעיר למדי, מכרתי ארבעה תסריטים מקוריים בהרבה כסף. רוב הסיכויים שהתסריט הבא שלי היה מעשיר אותי עוד יותר. כמה שנים אחר כך פרסמתי את הרומן הראשון שלי בהוצאת ספרים גדולה בניו יורק. 
"בכל יום אני מודה לה' שלא הגעתי להצלחה מטורפת כמו סטיבן שפילברג, שנכלא על ידי כל כרישי הענק, הדינוזאורים והחייזרים שיצר. מבחינתי החיבור לה' ולתורתו והזכות שאין דומה לה לחיות בארץ ישראל שווים יותר מספרייה שלמה של פרסי אוסקר".
יש הרבה יהודים אורתודוקסים בלוס אנג'לס. יכולת להישאר שם וליהנות מהטוב משני העולמות.
"כשלמדתי על פרשת לך-לך ויציאת מצרים הרגשתי שאני לא שייך במדינה של גויים. הרגשתי כמו הדמות אי-טי של שפילברג, יצור מהחלל החיצון שנמצא על איזשהו כוכב זר ורוצה לחזור הביתה. בפעם הראשונה שביקרתי בישראל ידעתי שעליי לגור כאן. הכול היה קדוש. האנשים, הבניינים, השמיים, הנוף. כשחזרתי לאמריקה הרגשתי שאני לא יכול לנשום. לא הייתה קדושה באוויר".

נגיף הקורונה עדיין מתפשט ברחבי העולם, המהומות באמריקה משתוללות, ויש תחזיות לעלייה מוגברת.
"אני מקווה שלא מאוחר מדי. מאז עליתי לפני שלושים וחמש שנה כתבתי יותר משלושת אלפים בלוגים על מצוות יישוב הארץ, שאין כמוה בכל התורה כולה בהשוואה לריקנות החיים היהודיים בגלות.
"בזמן האחרון, עם עולים אחרים מאמריקה, כתבתי לראשי נפש בנפש וההסתדרות הציונית העולמית לסייע בהקמת מיזם לאומי של עלייה וקליטה מסיבית באמצעות בניית עיר אוהלים חדשה ומודרנית סמוך לשדה התעופה רמון, כמו במאמצים החלוציים של העבר. אפשר להקים במקום פארק תעשייה, מרכז היי-טק ובית חולים כדי לספק אלפי מקומות עבודה.
נוסף על כך יש להקים רשת של תמיכה חברתית: ישראלים יאמצו עולים יחידים ומשפחות, ינחו וילוו אותם דרך חוויית העלייה. כשהגעתי לארץ פתחו את ליבן ובתיהן לקראת בעל התשובה החדש מהוליווד המשפחות של מאיר אינדור, עירא רפפורט והרב יהודה חזני זצ"ל. ישראל גולדברג מ'פרסומי ישראל' נתן לי את העבודה הראשונה שלי, למד איתי משניות במרכז הרב ופרסם את ספריי הראשונים, כולל 'טוביה בארץ המובטחת'.
האם אפשר להתפרנס בישראל כסופר?
"לא מרומנים, זה בטוח. אני כותב מאמרים על ישראל לעיתון יהודי בניו יורק, סופר 'רפאים' של אנשים אחרים ומפיק סרטונים קצרים לארגונים. לא מזמן התחלתי לתרגם את ספרו של הרב ראובן פיירמן, 'קורבנות התרבות'. כתבתי עם הרב יוסף מנדלביץ' תסריט חדש על אחת עשרה שנותיו בבתי הכלא הסובייטיים בשל ניסיון לחטוף מטוס לישראל, ושלחנו אותו לנטפליקס".

ברור שהרקע שלך בהוליווד שונה מאוד מרקע של אסיר ציון לשעבר. איך הצלחת להכניס את עצמך לנעליו?
"באמריקה גם אני הייתי אסיר. מבחינה מסוימת המאסר שלי היה קשה משלו. לפחות הוא ידע שהוא בכלא. הוא יכול לראות את גדר התיל ואת סורגי התא שלו. באמריקה הסורגים אינם נראים. היהודים שם חושבים שהם חופשיים, אך למעשה הם כלואים בכל התענוגות החומריים והאשליות של החיים היהודיים בגלות. אני מקווה שסרט המתאר את מאבקו ההרואי של הרב מנדלביץ' יעורר את יהודי התפוצות לעלות על המטוס הראשון לארץ המובטחת האמיתית".
הספרים 'מהוליווד לארץ הקודש', 'הכוזרי מעובד לבני הנעורים', 'הדיסקמן והגורו', 'כתיבה יוצרת יהודית' והרומן החדש 'אבא' זמינים במהלך שבוע הספר העברי להורדות חינם באדיבות 'פרסומי ישראל' באתר tzvifishmanbooks.com.

שתפו

גלילה למעלה