גליון 511

מנהיג נגד הזרם

מיכאל בן ארי

הרב מאיר כהנא

הייתי כבן 16 כשהתוודעתי אל הרב כהנא. הימים היו ימי הסכמי קמפ דייויד, מסירת סיני ועקירת יישובי חבל ימית. בגין, מנהיג המחנה הלאומי, הוביל את ההסכם שהפנה עורף לציונות בעקירת יישובים יהודים, הסכם שבפעם הראשונה הכיר בזכות ההגדרה של ה'עם הפלסטיני' (נזכיר שבן-גוריון וגולדה מאיר סירבו בכל תוקף להכרה מהסוג הזה, והיא שהובילה בסופו של דבר לאוסלו).

בצומת הרחובות יפו וקינג ג׳ורג׳ עמד בחור, תיק על גבו, וחילק לעוברים ושבים נייר שניכר שהודפס במכונת שכפול מיושנת. אספתי את אחד הניירות שהושלכו. המסרים של הרב כהנא היו קצרים וחדים. באותם ימים הייתה האווירה ברחוב הימני, גם זה האידאולוגי, של ׳בגין יודע מה הוא עושה׳. אופוריית ה'שלום׳ דוממה גם את מנהיגי גוש אמונים של הימים ההם. הפינוי של אלון מורה, שנעשה מייד עם עלייתו לשלטון, אף הוא לא גרם להתפכחות.  

בזמן שנחה תרדמת מרצון על מנהיגי הימין היה הרב כהנא היחיד שהתריע במאמרים, בנאומים ובהפגנות של מתי מעט על האסון הקרב. לעומת זאת רק שנתיים אחר כך הוקמה 'התחיה' של גאולה כהן, שקראה תיגר על 'הסכם השלום', ורק כשעלה הכורת על יישובי חבל ימית הוקמה התנועה לעצירת הנסיגה מסיני.

הרב כהנא הי״ד הוא האב טיפוס של מנהיג נגד הזרם. משבית החגיגות, מנפץ האשליות. פופולרי הרבה יותר לדבר על שלום ועל דו-קיום ועל דמוקרטיה. 'מנהיגים' שאומרים את מה שהציבור רוצה לשמוע ולא את מה שצריך להיאמר מקבלים מיקרופונים, מוזמנים לקוקטיילים ולאולפנים, כותבים טורי דעה בעיתונים חשובים. הרב כהנא, לעומת זאת, בחר להנהיג גם במקום שבו חוטפים יריקות ובוז. האזהרות שלו, שבאו מלב בוער באהבת ישראל, נתקלו בהתקפות מרושעות חסרות תקדים, בדמוניזציה, בהחרמה תקשורתית ובפסילה שערורייתית ואנטי-דמוקרטית, אך לאסוננו המציאות שטופחת על פנינו חזקה הרבה יותר מההתכחשות.

לאחר הפסילה של תנועת כך הזהיר הרב כהנא: מי שפסל את כהנא יביא לכאן את ערפאת. רק שנתיים הבדילו בין פסילת הרב כהנא לוועידת מדריד, שבה נפגשו אנשי הליכוד בראשות שמיר עם אנשי אש"ף, ושלוש שנים אחר כך, בהסכמי אוסלו, פרסה מדינת ישראל שטיח אדום לרב המרצחים ערפאת: שטיח אדום מדם יהודי של קורבנות התנפצות אשליית השלום.

הפסילה של הרב כהנא, הפסילה של תלמידיו וסתימת הפיות הבריונית בשם הדמוקרטיה הן ניסיון נואל להתכחש למציאות ולעובדות שטופחות על פנינו. לא מפתיע שמי שפעל באובססיביות לפסול אותנו נתן באותה נשימה תעודת כשרות למי שחותר בגלוי להשמדת המדינה היהודית ולמהללי שהידים. כי כמו שאמר הרב כהנא, או כהנא או ערפאת. 

גלילה למעלה