גליון 511

בדרך לכותל

משואה לחירות

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכתל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

לפני כשנה וחצי צעדתי בשבת בבוקר, כדרכי, למניין של גבי שיינין בכותל.

לצידי צעד מקס פוקס, בן דודי הצעיר והיחיד מניו ג’רזי. מקס קפץ לביקור בישראל לאחר שנים רבות. הוא התרגש מאוד כשגבי כיבד אותו בעלייה לתורה.

לא מזמן קיבלתי שיחת טלפון מקפיאה: בן דודי מקס נפטר בפתאומיות מדום לב בזמן שקצץ את הדשא בביתו. טסתי בצער ללוויה. שם, בניו יורק, בימי השבעה, אצל דודתי שתחי’, נחשפתי לסיפור יציאת מצרים המשפחתי, שאת חלקו לא הכרתי.

אימי ודודתי שרדו בחסדי שמיים, כילדות, את השואה האיומה. הן הוגלו עם סבי וסבתי לסיביר, ושם הועבדו בעבודות פרך.

לאחר השואה הן עלו לארץ והתחתנו. דודתי התחתנה עם וורן פוקס, פרופ' צעיר לכימיה מהרווארד. הוא הגיע מאמריקה בימים של תחילת המדינה והקים כאן בעידודו של ראש הממשלה דוד בן-גוריון, יחד עם שותפים יקרים, את חברת IDC שעסקה בתכנון הנדסי ניהול ופיקוח של פרוייקטים תעשייתיים עם חשיבות לאומית. IDC הניחה את היסודות למפעלי ים המלח ולתעשיה הכימית והפטרוכימית במדינת ישראל. IDC  תכננה את התשתית לרמת חובב, למפעלי חיפה ולעוד מפעלים רבים וחשובים בארץ.

הסוד שהתגלה לי בימי השבעה בניו יורק מרגש ומצמרר. ידוע שלקראת סוף מלחמת העולם השנייה התעורר סוף-סוף הנשיא פרנקלין רוזוולט ויזם מהלך להכרעת המלחמה. המיזם הסודי נקרא "פרויקט מנהטן" על פי עצתו ולחציו של פרופ' אלברט איינשטיין (היהודי). רוזוולט גייס מאות מדענים אמריקנים למבצע חירום סודי לייצור שתי פצצת אטום לפני שהגרמנים יצליחו ליצר פצצה כזו. פרופ' וורן פוקס, מדען יהודי צעיר, נקרא בדחיפות להשתתף בצוות המדענים שייצר את שתי הפצצות שהוטלו על נגסאקי והירושימה, ובכך סייע להפסקת ההשמדה של עם ישראל בידי העמלק הנאצי ימ"ש.

פרופ' פוקס הצעיר לא קיבל חינוך דתי, אך חש בכל מאודו שלאחר השואה הוא חייב לעלות לישראל ולסגור מעגל מסירות חלוצי בבניין התעשייה והמחקר הכימי בארץ.

וורן הקים בישראל משפחה ותרם רבות למדינה הצעירה, אך נאלץ לצערו הרב לשוב ולרדת לניו יורק לאחר שאימו חלתה שם. לאחר מכן חלה גם הוא, מכיוון שנחשף לחומרים כימיים ורדיואקטיביים רבים בפעילותו בארץ ובחו"ל.

סיפורו של פרופ' וורן פוקס הוא דוגמה לסיפור גבורה, מסירות נפש וחלוציות יהודית.

'בכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים'.

התרומה של עם ישראל לעולם ולאומות העולם בכל הדורות ובכל תחומי החיים מופלאה: בפסיכולוגיה, בפילוסופיה, בחקר החלל, בחקר הגרעין, בהיי-טק, ברפואה ובמדע, במתמטיקה ובמהפכות חברתיות ותרבותיות. מדינת ישראל היא דוגמה ומופת ברוח ובחומר לעולם כולו. אנו רואים בעינינו את תחיית האומה והתורה בארץ ישראל. מעולם לא למדו רבים כל כך תורה כמו היום בארץ ישראל.

יציאת מצרים הפרטית שלי, בן הדור השני לשואה, בן להורים שניצלו מגיא ההריגה, היא לבנות בית ומשפחה של תורה. להיוולד בארץ ישראל ולשמש תלמידי חכמים של תורת ארץ ישראל. לעסוק בבניין הארץ ויישובה. לבנות מפעלים של יצירה, תעסוקה ובניין. להקים מפעלי צדקה וחסד. לעסוק בחינוך הנוער בדרך של תורה ואהבה. להפעיל מערכת הסברה לזהירות בדרכים. לפעול לאחדות העם מתוך אהבת כל יהודי ומתוך אהבת הארץ.

זהו סיפורו של הדור הזה, דור שראה חורבן ורואה עכשיו יחד תקומה וגאולה. דור שלא ישקוט עד שיראה את הבניין השלם, במהרה בימינו, אמן.

שבת שלום ופסח כשר ושמח. 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה