גליון 511

בדרך לכותל

מתאחדים בהר

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכתל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

שבת בבוקר בדרך לכותל. ירושלים עוטפת אור. רוח קרירה וריח אורנים. לקראתי צועד יהודי חרדי בקפוטה שחורה, ר' חיים ויסברג, בנו של יוסל'ה, המוהל האגדי של ירושלים. גם צדיק וגם מומחה. אני מספר לר' חיים, שממשיך למול בדרך אביו: שאלתי פעם את הרב צבי יהודה "מה עדיף? מוהל מומחה או מוהל צדיק?" הרב ענה לי ללא היסוס: "מוהל מומחה". לאחר שנים הבנתי שהרב התכוון שמוהל מומחה כמו רופא מומחה שמצליחים במלאכתם מתגלים בהם כישרונות מבורכים. ניכר שברכת שמיים שרויה במעשה ידיהם המקצועיות.

יוסל'ה ז"ל, שהיה בעל חזות חרדית מובהקת, מל את אביה יהושע שלנו בישיבת מרכז הרב הסרוגה. הוא מל גם, ייבדלו לחיים ארוכים, את בננו היקר צבי יהודה בבניין הישיבה הישן ברחוב הרב קוק, וגם את בננו ישי לב שמחה. ישי קיבל את שמו משום שברית המילה שלו הייתה בדיוק ביום של הפיגוע הנורא בכפר דרום ת"ו. עמדנו בירושלים וחיכינו לניצולים ולמצילים שיחליפו את החולצות ואת השמלות הלבנות הספוגות בדם לבגדים צחורים ויבואו לחגוג איתנו בדמעות של עצב ורעד את הברית בירושלים. ברית דמים.

יוסל'ה החרדי היה מקובל במרכז הרב כמעט כמו מוהל הבית. ראיתי בזה הווי טבעי שיש קשר הדוק בין אנשי היישוב הישן ובין הסרוגים הציונים. באותה תקופה גרתי בשכונה החרדית גאולה, צמוד לביתו של מורי ורבי הרב צבי יהודה קוק.

בסמוך בלטו עוד בתים של מנהיגי התורה של הציונות הדתית, כמו הרב אברהם שפירא וגם הרב הנזיר הכוהן הירושלמי, גיסו של הרב גורן, ועוד. היו יחסים של כבוד הדדי ואפילו הערכה עם הציבור החרדי. אני התקבלתי בחום בקרב השכנים החרדים, והם הזמינו אותי לסעודות שבת והקפידו להציע לי בהתלהבות שידוכים…

אני מתגעגע לימים שבהם היה הרב שלמה זלמן אוירבך פוסק מקובל על הציונות הדתית והעריך אותה מאוד. כששאלו אותו על נסיעה לגליל לקברי צדיקים הוא ענה בהחלטיות: "מדוע תיסעו לגליל? כאן בסמוך, בהר הרצל, טמונים קדושי עליון, חיילים שחירפו נפשם על גאולת הארץ ועל משמר עמנו".

לאחר שאביה שלנו נהרג ונטמן בהר הזיתים, ליד הרב צבי יהודה, התחלנו להביא להר יהודים רבים כדי שהאזור לא יהיה שומם ולא ישמש מטרה לוונדליזם ולפיגועים. ב-12 השנים האחרונות 'קרן אביה' מארגנת בין השאר סיורים, תפילות ואירועים במהלך כל השנה ולימוד בליל הושענא רבה לאלפי עולי רגל. אנו מארגנים שבתות במלון שבע הקשתות, כמו בשבוע האחרון ובשבת יום ירושלים. בשבתות הנפלאות חוגגות איתנו מאות משפחות מול נוף הר הבית בשירים, בתפילות, בשיעורים, בסעודות ובריקודים, הכול בשיתוף פעולה עם הרב הלל הורוביץ ועמותת אלע"ד.

באורחים היקרים אני מקפיד להזמין גם משפחות חרדיות וגם חיילים בודדים שיצאו מהמשפחות החרדיות והתגייסו לצבא. לא אחת הצלחתי לחבר ולעשות סולחה בין החיילים הבודדים היקרים והאמיצים למשפחותיהם החרדיות בהתרגשות עצומה ששמורה במיוחד לאווירה המאחדת בהר הזיתים, מול קודש הקודשים.

שבת שלום, שבת מאחדת ומפייסת.  

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה