גליון 511

שליפות

פנינה עומר

מאת:ברל'ה קרומבי

לזכור ששום דבר ממה שיש לנו
אינו מובן מאליו וגם להודות לבן הזוג שלי על השותפות המופלאה. מחפשים דרך מיוחדת לציין את יום האהבה? תחתמו על הסכם לכבוד הדדי המחודש

לזכור ששום דבר ממה שיש לנו
אינו מובן מאליו וגם להודות לבן הזוג שלי על השותפות המופלאה. מחפשים דרך מיוחדת לציין את יום האהבה? תחתמו על הסכם לכבוד הדדי המחודש

מנכ"לית ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון

אמא
מינה ריין, אשת חינוך. יש לי הרבה מה ללמוד ממנה, אבל יותר מכל סבלנות אין קץ. זו תכונה שיש לה ממנה במנות גדושות, ואי אפשר שלא להתפעל מזה. הלוואי והייתי מקבלת ממנה בירושה קצת יותר סבלנות. גם כיבוד הורים צריך ללמוד ממנה, היא הציבה לנו סטנדרט גבוה מאוד, ובמובן זה היא השראה.
אבא
גדעון ריין, הוא איש של חסד. מסוג האנשים שלא מדברים אלא עושים – הראשון שיפנו אליו לקבל עזרה והוא תמיד יתייצב .
אחד מזיכרונות הילדות שלי הוא נסיעה שגרתית ואבא שלי עוצר לחלץ רכב שעומד בשולי הכביש, זה היה קורה כמעט בכל נסיעה. באופן קבוע היינו שואלות “מי זה”, ואבא שלי היה משיב “יהודי”.
זו הייתה דרכו לחנך אותנו להיות ערים לסביבה, לסייע למי שצריך, מבלי לשאול שאלות.
החצי השני
יעקב הוא האיש שלי כבר חצי יובל. לא תמצא בכל העולם כולו מי שיגיד עליו אפילו חצי מילה רעה. עבורי הוא אי של ביטחון ואהבה גדולה ללא תנאי. היה לי הרבה מזל שמצאתי אותו, “מזל של מתחילים” – הוא התחיל איתי ואיזה מזל שאמרתי כן .
סרבנות גט
ניצול ציני של ההלכה היהודית, תופעה אלימה שאין מגזר או מגדר שחסין ממנה ואסור לתת לה מקום בעולם.
בעיני סרבנות גט היא חרפת העולם היהודי ומשימת העל של מורי ההלכה בדור שלנו הוא למצוא לה פתרון.
ההסכם לכבוד הדדי המחודש
הסכם שמטרתו למנוע סרבנות גט, המהווה תעודת ביטוח למקרה שמשהו משתבש בחיי הנישואים. מטרתו למנוע מצב בו אחד מבני הזוג כלוא בנישואים לאורך זמן בניגוד לרצונו.
ההסכם הזה הוא הדרך שלנו לומר לבן/בת הזוג: האהבה שלי אליך היא כל כך גדולה, שלעולם לא ארצה להחזיק אותך בכח בניגוד לרצונך.
צריך לגלות אחריות אישית וחברתית ולהפוך את ההסכם לכבוד הדדי המחודש, למסמך חובה בכל חתונה יהודית.
מקור השראה
סבתא שלי ניצולת אושוויץ, שיותר מכל אדם בעולם לימדה אותי להעריך את החיים, לאהוב אותם ולמצות אותם ככל יכולתי. בזכותה אני מי שאני.
ט”ו באב
הזדמנות נעימה להודות לקב”ה על כל הטוב הזה. לזכור ששום דבר ממה שיש לנו אינו מובן מאליו וגם להודות לבן הזוג שלי על השותפות המופלאה.
מחפשים דרך מיוחדת לציין את יום האהבה? תחתמו על הסכם לכבוד הדדי המחודש.
גמרא
החמצה. לראשונה בחיי פתחתי דף גמרא כשהייתי בת 44, ואני לומדת גמרא באדיקות כבר ארבע שנים, אבל לא מצליחה להשלים את הפערים.
זכויות נשים
בעיני כל בני האדם נבראו בצלם, לכולנו ניתן העולם הזה לחיות בו ולפעול בו, כולנו שווים בעיני אלוהים וכולנו צריכים וצריכות להיות שוות גם בעיני אדם.
אין יותר פשוט מזה.
טוענת רבנית
הטוענות הרבניות של יד לאישה הן לוחמות חופש, מצילות חיים ופועלות לשם שמים. הן נמצאות בחזית המאבק לשחרור נשים מסורבות גט ועגונות, ובזכותן שחררנו עד היום כמעט 1,000 נשים.

מוזיקה מרגשת אותי.
עמיר בניון מתחנן למשיח שיבוא, יכול לסחוט ממני דמעה, וגם קרן פלס עם ‘באת לי פתאום’. אבל יותר מכל, לשמוע את איתן הבן שלי שר ולדעת שהמוזיקה משכיחה ממנו כל צער.

נותנים לך יומיים לבזבז, מה אתה עושה איתם?
יורדת למדבר. שותה בצמא את השקט, מאפסת כוונות.

את מקבלת כרטיס פתוח לכל העולם, לאיזה יעד אתה טס?
יש לי איזה חוב לא סגור עם איי סיישל. נראה לי שהייתי מנצלת את ההזדמנות לסגור את הפינה הזאת. אני מקווה שהכרטיס הפתוח כולל גם הוצאות, כי אם כבר נוסעים לכזה אתר, אז שיהיה בלי חשבון.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה