גליון 511

בדרך לכותל

פצצה של עם/ ישראל גולדברג

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכתל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בדרכי לכותל אני נזכר ביהודי מופלא. וכך היה המעשה: שירתּי ביחידה מובחרת והוצבתי שלוש שנים במדבר סיני, בבסיס על גבול מצרים, 'אום חשיבה'. הבסיס צפה כמעט על כל תעלת סואץ והביא למדינה גם מודיעין איכותי וגם הגנה שאין לה תחליף עד היום. היציאה הביתה בכל שלושה שבועות הייתה מסובכת מאוד. היינו צריכים לעבור בדיקות של פקחי האו"ם, ולאחר עוד כמה קילומטרים של פקחים אמריקאים, ששמרו על הפירוז החד-צדדי בשטח ההפרדה. 

את הפירוז, שנשמר לצערי, כרגיל, באופן חד-צדדי על ידי ישראל, רקם וקבע קיסינג'ר לאחר מלחמת יום כיפור. הרב צבי יהודה נהג לקרא לשר החוץ האמריקאי הזה 'בעל הגויה'… לאחר יום של טרטורים בחום המדבר הגיעה השיירה הצבאית סמוך להר סיני, לשדה התעופה ברפידים. הקצינים ועוד יחידי סגולה זכו לטוס בהרקולסים ללוד, והחיילים הוסעו שמונה שעות באוטובוסים ישנים דרך רפיח לגוש דן. יום אחד כשהגעתי הביתה ציפתה לי הפתעה.

בטרם פשטתי את מדיי ביקשה ממני אימי (שתחי') היקרה להזדרז ולגשת למלון הילטון, שניצב במרחק הליכה מביתנו, על חוף הים בתל אביב, וללוות לביתנו יהודי מיוחד, פרופ' אדוארד טלר, ממציא פצצת המימן, שביקש להתארח אצלנו כדי להתאמן על פסנתר הכנף של אחותי. נגינתו המופלאה והמרגשת מילאה ימים רבים את חלל ביתנו בעת שהתכונן לקראת ערב התרמה מיוחד שבו הוא ינגן למען חיילי צה"ל.

התרגשתי לפגוש יהודי מדהים ציוני ואוהב מדינת ישראל שלא מחמיץ הזדמנות, למרות גילו המופלג, לבוא לארץ ולהשתתף בערבי התרמה לחיזוק צה"ל וחייליו. טיילנו לאורך החוף. פרופ' טלר התרגש מאוד מהאפשרות לשוחח באנגלית עם חייל צה"ל צעיר שמלווה אותו ברחובות תל אביב לבוש במדי צבא ההגנה לישראל. 

פרופ' טלר שאל אותי בהתעניינות כנה על החיים של צעירים בישראל, על הווי החיילים, על מפעלי החסד וההתנדבות החברתית בארץ ועוד. באותם ימים היו אירועי אלימות של אזרחים ממוצא אפריקאי באמריקה. פה בארץ היו הפגנות נגד קיסינג'ר ובגין על פינוי סיני. הוא ראה את פניי המודאגות וביקש להרגיע אותי נחרצות: "כאן בארץ למרות כל חילוקי הדעות תמיד תהיה אחדות לאומית בזכות המורשת המפוארת שלנו, בזכות החזרה אל ארץ התנ"ך ובזכות מתנת הקב"ה לעם ישראל בהר סיני – תורת ה'".

תבינו, אדוארד טלר, ממציא פצצת המימן לאחר מלחמת העולם השנייה, לא חי כיהודי דתי! ממש רחוק מזה. אבל המתנה האלוקית שקיבלנו על הר סיני הייתה חשובה מאוד בעיניו לקיום נצח ישראל ואחדות ישראל, יותר מכל פצצות האטום והמימן החבויות אי-שם בצוללות ובבונקרים סודיים ברחבי ארץ הקודש.

שבת שלום וחג שבועות שמח ומלא תורה ואמונה.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה