גליון 511

שליפות

צחי קליין

מאת:מוריה אופיר

פרוייקט שירת השבוע
לעשות את הבלתי יאומן – להוציא שיר טוב בכל שבוע, אמנם בהפקה צנועה אבל בהחלט ראויה וטובה. לחבר את התוכן של התורה דרך השירים זה אחד החלומות הגדולים שיצאו אל הפועל דווקא בתקופות של בידודים, כשהתקשורת עם הקהל חייבת לעבור דרך המדיה.

פרוייקט שירת השבוע
לעשות את הבלתי יאומן – להוציא שיר טוב בכל שבוע, אמנם בהפקה צנועה אבל בהחלט ראויה וטובה. לחבר את התוכן של התורה דרך השירים זה אחד החלומות הגדולים שיצאו אל הפועל דווקא בתקופות של בידודים, כשהתקשורת עם הקהל חייבת לעבור דרך המדיה.

צחי קליין | זמר יוצר ור"מ בישיבה גבוהה

אבא
מנחם (מריו) קליין, אלוף אמיתי. שופט מבריק ואנושי, אוהב תורה וחסידות, שוער ברזילאי מדהים, בעל הומור דרום אמריקאי, איש אמת ואיש חזון. אני מגלה מיום ליום את הדמיון בינינו על אף השוני העצום.
אמא
דורית קליין, או בשמה המסחרי – 'דורית יודאיקה'. מלאת אהבה ורגישות, אומנית גדולה, המוזיקה שלי בזכותה, כשרון גדול בהרבה תחומים, נותנת בלי גבול, סבתא נפלאה! חייב לה המון על כל התמיכה והאמון לאורך השנים. זכיתי .
החצי השני
חן אשתי. המתנה הכי גדולה שקיבלתי בחיים, אין מילים להודות לה' על הנס הזה שכל יום הולך ומתגלה. אחת עשרה שנים של למידה, אהבה והתחדשות. אמא נפלאה ואשת קולנוע מוכשרת ונדירה.
פתח תקווה
ילדות ונעורים, הרבה עוצמות חיים וגם הרבה התמודדות, שם גדלתי וגיליתי את עצמי, חלמתי ונלחמתי, נפלתי וקמתי, בעיקר רכשתי בשנים הללו הרבה ממה שאני היום. 17 שנה בשומרון ועדיין מרגיש קצת עירוניסט בנוף.
ישיבת אלון מורה
מהפך בחיים, גילתי שם את האור כמו חוזר בתשובה קלאסי. צור מחצבתי. חינוך של הרב אליקים לבנון, חברתיות ועין טובה, משפחה מדהימה עד היום! חלומות גדולים נרקמו שם מתוך שמחת חיים אמיתית.
חסידות
דביקות בה', תפילה, התוועדות, נגינה, רגש, התחדשות. אני מנסה לגלות אותה 14 שנה לאט לאט, מכוון את הגוונים שלי בתוכה בסבלנות יתרה, משתדל לטעום מהכל. חולם יום אחד להיות טוטאלי לכיוון אחד או להתבטל לצדיק אחד, אבל יודע בתוך תוכי שלא אצליח, אני פשוט לא בנוי ככה.
פרוייקט שירת השבוע
לעשות את הבלתי יאומן – להוציא שיר טוב בכל שבוע, אמנם בהפקה צנועה אבל בהחלט ראויה וטובה. לחבר את התוכן של התורה דרך השירים זה אחד החלומות הגדולים שיצאו אל הפועל דווקא בתקופות של בידודים, כשהתקשורת עם הקהל חייבת לעבור דרך המדיה.
נִידָבֵּק
סינגל ראשון שהפתיע גם אותי. שיר שיצא בגל הראשון של הקורונה ועשה הרבה גלים ב"ה. יניב הופמן, מורה לריקוד מהבולטים בארץ, עשה עליו קליפ מחווה מרגש עם 50 מתלמידיו. זו היתה חותמת גדולה מבחינתי על הרצון שלי לא להיות זמר מגזרי בלבד, על אף הקושי שבדבר.
שלהי שנה
סינגל מדהים ומיוחד, שבע שמיניות, פיוטי אבל קליל, עומק ישן בעטיפה מודרנית ומרעננת.
מופע שתי אהבות
מופע מדהים שמספר דרך השירים את החיים שלי בהווה. יש לי הרכב מדהים שהולך איתי כבר שנה וחצי ואין חוויה מתוקה יותר מליצור איתם יחד. ב"ה עד עכשיו התגובות נפלאות ויש לנו ב"ה עוד דרך ארוכה! מתפלל להיות מכוון ולתת את זה מעומק הלב בכל פעם מחדש.
מוסיקה
פלא הבריאה, חסד ה' ענק עם כל אדם בעל לב פועם, רפואה לכל המחלות, ככתוב – "וריחמת עליי כמו אם וניצחת איתי הכל".
חנן בן ארי
השראה! הפעם הראשונה ששמעתי את חנן, היתה באזכרה של חברי היקר אביה גולדברג ז"ל. הוא שר שיר לזכרו ונפעמתי מהעומק. עד היום אני מפזם אותו מדי פעם. כבר אז ידעתי שיש כאן כשרון גדול שעוד נשמע עליו. לאחר מכן התנדבנו יחד במחנה 'אילן' וגיליתי איזה נשמה אדירה יש שם מאחורי המילים. לא אשכח שכששמעתי לראשונה את "הילדים הללו", אמרתי לאשתי בנחרצות: 'זהו, זה הכוכב הבא שם עם ישראל!', וב"ה שזכינו לאורו.
תורה ובמה
וואו. פיצול האישיות שכנראה לא ייגמר לעולם. יש שיאמרו 'צרות של עשירים' אבל באמת יש שם גם הרבה כאב, דמעות ממש. בשיר "שתי אהבות" כתבתי: "יום יבוא ואמצא בתוכי שלום, מאמין ואפילו יודע, קצת אומץ ולב שבוכה בלילות וגם אבא רחמן שתמיד אוהב, בי בוטח". הלוואי שהיה לי ממי ללמוד איך לשלב בין הקצוות שבי.
אני לא מכיר עוד ר"מ בישיבה גבוהה שבבוקר מעביר שיעור בעיון, ראשונים ואחרונים, גברא וחפצא, קצות ונתיבות, ובערב מופיע מול קהל, אורות עשן וכפיים. אשמח להכיר מישהו כזה, עד אז תמיד ארגיש שאני עושה משהו מוזר, אפילו על גבול השיגעון, אבל אני באמת גם לא יכול אחרת, שניהם לגמרי אני… מודה לה' שהתלמידים שלי מכילים את זה, וגם למו"ר הרב דוד דודקביץ' ראש הישיבה, שנותן בי הרבה אמון, כוח והכוונה.
קורונה
מצד אחד טרגדיה גופנית ונפשית, היא פתחה לנו המון פצעים, כלליים ופרטיים. מצד שני, אני מאמין בכל לב שהיא באה מלמעלה כדי לתת רפואה למשהו מהותי יותר. סבלנות, עוד נגלה.
מדינת ישראל
אהבה גדולה. גדול עלי לתת כמה מילים על תופעה כל כך אלוקית ומדהימה ומצד שני כל כך מורכבת.
צחי קליין
שאלה קשה מדי, אפילו חידה.

שיר שגרם לך לבכות? 

"התקווה". באמת.

אם שיר שהוא לא המנון אז "מחיאות כפיים" של אביתר בנאי. אין מה להסביר, תאזינו ותבינו.
נותנים לך יומיים לבזבז, מה אתה עושה איתם?

לבזבז ימים? חס ושלום! אולי לצאת קצת לנופש, יומיים רק עם אשתי, סטנדר, גמרא וספרי הרבי מפייסצנא, במקום רחוק ומבודד, רק שיהיה בו גם פסנתר.
נותנים לך כרטיס פתוח לכל העולם לאיזה יעד אתה טס?

טיסה בשמי הארץ. מאז 'טיול בר מצוה' לקניה לא יצאתי מהארץ, אני פשוט לא מסוגל. אולי יום אחד זה ייפתח, אבל בינתיים אני קשור מדי לארץ ישראל בכדי לעזוב אותה לרגע אחד. אני יודע שבחו"ל הלב שלי יישבר לרסיסים ולא אוכל ליהנות משום דבר…

אחרי איזה דף פייסבוק / אושיית רשת אתה עוקב?
‏לא ממש עוקב, אבל אוהב לקרוא את ידידיה מאיר והרב חגי נבון.

איך אתה קובע עיתים לתורה?
חברותא נפלאה בהלכה מוקדם בבוקר לפני ותיקין, קשה מאוד לעמוד בזה ברציפות גמורה, אבל מה זה שווה אם היה הולך לי בקלות? גמרא בעיון בסדרי בוקר עם תלמידי שיעור א' האהובים. מדי שבוע אשתי ואני נוסעים יחד להעביר שיעור ב"המקום" בת"א.שיר שגרם לך לבכות? 

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה