שאלה:

איך אפשר לחוש באמת את קדושת החגים?

שאלה טובה מאוד. התשובה לשאלה כוללת שני חלקים, ההכנות לחג, והחג עצמו. נתחיל מההתחלה:
לימוד הלכות החג.
הרציונל: הקדושה במיטבה היא עשיית רצון ה’. ההלכה היא הבסיס להכול וכדי להגיע לקדושה אמיתית צריך להתחיל בידיעת ההלכה וקיומה.
למעשה, אני מציע לך ללמוד את הלכות החג. יש כמה אפשרויות טובות ופשוטות לכך: אפשר ללמוד שולחן ערוך עם מפרש שתבחר, רמב”ם (משנה תורה), או משנה עם פירושים שמביאים את פסק ההלכה (רמב”ם וברטנורא למשל).
מובן שחוץ מזה יש עוד הרבה אפשרויות (ילקוט יוסף, פניני הלכה ועוד), תוכל להחליט בעצמך או להתייעץ עם הרב שלך.
הרעיון הפנימי
הרציונל: לכל חג יש את “הרעיון" שלו. כדי להרגיש את הקדושה המיוחדת של החג ולצאת ממנו עם תובנות חדשות לחיים, כדאי ללמוד לפני, מהו דבר ה’ אלינו בחג הזה. במהלך הלימוד כדאי לשאול שאלות כדי לברר את הדברים ולהגיע לתובנות משמעותיות יותר.
למעשה, ישנם הרבה ספרים ושיעורים ביוטיוב שתוכל להיעזר בהם. גם כאן תוכל להתייעץ עם רב, מדריכים או חברים…
עד כאן ההכנות לחג. בחג עצמו העבודה נחלקת לשני תחומים: חברה וקודש.
העבודה החברתית
החגים הם זמן נהדר להתקרב יותר אל המשפחה והחברים. הסעודות והדיבורים הם זמנים שכדאי לנצלם לפיתוח הקשרים עם הסביבה. חוץ מזה, מהנביא ועד הפוסקים מודגשת החשיבות של העזרה לשכבות החלשות, במיוחד בתקופות אלו. הייתי מציע לך לחפש איך לעזור לחלשים, לאו דווקא מבחינה כלכלית, אלא גם חברתית. אם תאמץ לך מנהג (בלי נדר) לחפש איך לעזור לחלשים בכל חג, התנדבות בגמ”ח או עזרה חברתית כלשהי, אתה תרגיש אחרת בחגים, זוהי קדושה אמיתית.
עבודת הקודש
חוץ מקיום המצוות בחג עצמו, חשוב להוסיף שצריך להקדיש זמן גם ללימוד תורה במהלך החג. אפשר ללמוד את הלכות החג או כל דבר אחר. כך אתה גם תזכור במהלך כל החג שזהו יום שבו הכול רצון ה’. זו הקדושה האמיתית.
מקווה שהתשובה עוזרת, תמיד מוזמן לשאול עוד!
אביאל

2021-06-21
Scroll to Top
גלילה למעלה