גליון 511

מגזין

קרוב לבבות בשמחה

מאת:יעלי אליה מדי

ימי אלול, ראש השנה ויום הכיפורים הם ימים של סליחות וחשבון נפש בין אדם לעצמו ובינו לבין לבוראו. יצאנו לשמוע את הרב חיים הורוביץ, שחרט על דגלו לאחד לחבר בין כל חלקי העם בחיוך ובמילה טובה. זה צו השעה בימים אלו, ובכלל, כוחנו באחדותנו. בימים כתיקונם הוא ממלא אולמות בדברי תורה המשלבים הומור בחן, והקורונה קצת שינתה את שגרת יומו. זה זמן טוב לחשבון נפש

הרב חיים הורוביץ נולד בפתח תקווה וגדל בבני ברק, וזה עשרים שנה שהוא גר בתל אביב ומשמש רב שכונת צהלה וישגב בצפון העיר. "התחלתי את דרכי בפרויקט לקירוב לבבות בצפון העיר, ומשם הכול היסטוריה, בחסדי שמיים". בתפקידו ברבנות כמרצה וכמחנך נוכח הרב להבין את כוחו של חיוך ומאור פנים להפיל מחיצות ולהפשיר ‏לבבות. מסקנה זו עומדת לנגד עיניו בכל משימה: לקרב לבבות ישראל לאביהם שבשמיים ולהשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם.‏ הקירוב בין חלקי העם חרוט על ליבו והוא חלק בלתי נפרד מעשייתו ומחייו.
מה תפקידו של רב שכונה?
"תפקידו של רב הוא לקרב, להאהיב את התורה, את היהדות ואת דרך החיים .שיעורים, פגישות, מעורבות קהילתית ודאגה לכלל ולפרט. 

אין ספק כי להיות רב במקום שאין בו הרבה דתיים זה תפקיד מחייב ומאתגר ובעיקר מייצג. "חרטתי על דגלי כי היהדות אינה שייכת לדתיים אלא ליהודים. בכל פעם אני נרגש ונפעם מחדש מהלבבות הפתוחים שיש ליהודים באשר הם, בעיקר בימים כמו חודש אלול, ימי הרחמים הסליחות והימים הנוראים".
כחלק מתפקידך אתה גם מייעץ לזוגות. אתה מרגיש עליהם את השפעות הקורונה?
"לחלוטין. הקורונה משפיעה לטוב ולמוטב. יש שהעמיקו את הקשר שהיה קיים ממילא, ויש שהעמיקו את הקרע שהיה קיים ממילא, אך לכל כלל יש יוצא מן הכלל. היו זוגות שעקב השהות הממושכת בבית נתגלעו ביניהם בעיות, ויש כאלה שלהפך. איך אמר לי אדם השבוע? גיליתי שיש לי אישה וילדים מדהימים".

מה אתה מציע לזוגות בתקופה הזאת?
"לחוש את התקופה הזו כאפשרות להעמקת הקשר ולהנאה מרובה מהמשפחה. זה זמן שאפשר להשקיע בו יותר בזוגיות, בילדים ובתא המשפחתי. ברגע שניקח זאת באופן הזה, ננצל את המיטב והמרב, גם נצליח. תחשבו טוב, יהיה טוב".

איך השפיעה עליך הקורונה?
"הקורונה אומנם העלימה שיעורים והרצאות רבות משתתפים אך לימדה אותנו רבות על "רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום'".
איך ייראו תפילות החג השנה?
"זו אכן חידה, ונוכל לענות עליה רק אחרי החגים .אבל אם נשקיע בתפילה אמיתית מן הלב, שהרי זו היא עבודה שבלב, בטוחני כי נעבור זאת על הצד הטוב ביותר".
בדרשות שלך אתה מביא את התורה עם הומור. מה עומד מאחורי זה?

"הקהל תמיד זקוק לחיוך, בטח בדורות אלו, וקל וחומר בימים ובתקופה שכזו .העברת מסרים בהומור מקנה את היכולת להיות קשובים למשך כל זמן ההרצאה ומחדירה את המסרים באופן ברור. הציבור אוהב מחכה ומצפה לעוד ועוד הרצאות שמעבירות מסרים לחיים ומלווות בהומור".

איזה מסר תעביר לציבור בערב ראש השנה תשפ"א?

"מסר ברור מאוד שהדבר החשוב ביותר הוא להיות בשמחה. כך רצונו יתברך, שנהיה בשמחה, וכך נצליח להגיע לעבודת ה' אמיתית, שלא לדבר על הצלחה בחיים ובמשפחה, כי השמחה היא המפתח העיקרי לכול, ברוחניות ובגשמיות. השמחה, האושר, הטוב והחיובי נמצאים אצלנו בראש ובלב, ולא בנעשה סביבנו. זו העבודה שלנו. גילו ברעדה, ושתחל שנה וברכותיה".

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה