ברלה קרומבי

ראש ממשלה על הנייר

ברלה קרומבי

ברל'ה קרומבי

יועץ אסטרטגי ואיש מדיה

זה בדיוק ההבדל. נתניהו הוביל את הספינה ימינה ובלם את הסטיה החדה שמאלה. לבנט לא תהיה אפשרות כזו. הוא יהיה ראש ממשלה על הנייר, בזמן שיאיר לפיד וליברמן ינהלו אותו כמו בובה על חוט.

1.
השקר הכי גדול של ממשלת בנט-לפיד הוא "אבל בנט יהיה ראש ממשלה". כי מה שיקרה החל מעוד מספרים ימים הוא שאולי יהיה לבנט את התואר ראש הממשלה, אבל שום לא שום דבר מעבר לזה.תחשבו רגע מה יקרה אם למשל ניצן הורוביץ, שר התחבורה המיועד, יחליט לפתוח את התחבורה הציבורית בשבת.
בואו נגיד שבנט יכעס וירצה להעמיד אותו במקום. איך הוא יעשה את זה עם שישה מנדטים ובלי אף סמכות, כשכל ח"כ במרצ יכול להפיל לו את הממשלה? או למשל מה יקרה אם גנץ יחליט להקפיא את כל אישורי הבניה ביו"ש ולפנות מאחזים. איך בנט ימנע את זה ממנו, אם על כל ציוץ שלו כל חבר כנסת בכחול לבן יכול להפיל לו את הממשלה?
אומרים לי נכון, אבל גם נתניהו הקים ממשלות עם השמאל. ההבדל הוא שנתניהו הקים ממשלות עם השמאל ובנט מקים ממשלת שמאל. אפילו בממשלה הפירטטית נתניהו באמת היה ראש ממשלה, עם מעל 30 מנדטים וכשגנץ התחיל להשתולל, עם חוק הפונדקאות למשל, או עם ניסנקורן במשרד המשפטים, נתניהו העמיד אותו במקום והקפיא את התקציב.
זה בדיוק ההבדל. נתניהו הוביל את הספינה ימינה ובלם את הסטיה החדה שמאלה. לבנט לא תהיה אפשרות כזו. הוא יהיה ראש ממשלה על הנייר, בזמן שיאיר לפיד וליברמן ינהלו אותו כמו בובה על חוט.
2.
הצביעות הכי גדולה היא לא של השמאל, אלא של הימין. אותו ימין בכאילו, שמורכב מאנשים שמדברים בסיסמאות גבוהות, אבל כשמגיעים לתפקיד אינם יודעים לממש אף אחד מהערכים בשמם נבחרו. בנט כשר ביטחון לא הכשיר את ההתיישבות הצעירה ושקד כשרת משפטים השאירה בתקפיד את אתי פלמור, דינה זילבר ושאר פקידי השמאל הקיצוני. הצמד הזה לימדו אותנו איך עושים הרבה יח”צ ומעט מאד עשייה בפועל. עכשיו הם אלה שמבינים את מצוקתם של הבדואים בנגב ובאים לקראתם, כי גם הם צריכים להרגיש חלק מהמדינה. כתב לי השבוע אליהו עטיה מפורום ההתיישבות הצעירה קצת נתונים, כדי שנבין: מבחינת מספרים האופציה הכי מינימלית שעל הפרק להסדרה של הבדואים (רק 3 ישובים) כוללת: 1. הקמת שלושה ישובים חדשים ועוד עיר עירונית. 2. היקפי הבניה הבלתי חוקית שהישובים נועדו להסדיר. אלה המספרים של הבנייה הבלתי חוקית שתאושר: א. במקבץ ח'שם זאנה – 1,000 יחידות דיור. ב. במקבץ רחמה: 400 יחידות דיור. ג. במקבץ עבדה – 300 יחידות דיור. ד. בנוסף מתוכננת הקמת עיר חדשה להסדרת בניה בהיקפים נרחבים. היקף שטח: 11,450 דונם.
סתם להשוואה, הסדרת כל ההתיישבות הצעירה, אמורה להסדיר כ-3,000 יחידות דיור, בהיקפי שטח של 7,500 דונם. אך למרות שאלה ישובים שנבנו באישור וחלקם אף על ידי מוסדות המדינה, הם לא מאושרים ועומדים תחת חרב העקירה. קוראים לזה אכיפה סלקטיבית.

3.
ואי אפשר לנקות גם את הממשלה היוצאת מאחריות לרפיסות הנוראה. לפני שבועיים רעשה הארץ, כשהטרור הערבי מבית הרים את הראש בתוך מדינת ישראל. אבל מערכות אכיפת החוק עדיין רואים את הבעיה בנערי גבעות עם דגל ישראל, במקום באיום האמיתי. השיא כמובן היה השבוע כשמשטרת ישראל מנעה מנערות להכנס לשער הפרחים עם דגלי ישראל בידם, כי מדובר ב”פרובוקציה”.
להיות עם חופשי בארצנו. * למעט ברחובות המסומנים בירושלים, שער שכם ושער הפרחים.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה