שלב ההכנה

ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

הניסיון הגדול הידוע של אברהם ויצחק הוא ניסיון העקדה. עקדה היא קשירה – אברהם אבינו קושר את ידיו ואת רגליו של יצחק כדי להקריבו על גבי המזבח. יצחק הוא בן 37 שנים והוא לא מתנגד.. ברור למה קוראים לניסיון זה ׳עקדה׳ ולא ׳קורבן׳ – כי הרי בסוף לא הוקרב ב״ה קורבן, לכן האירוע בעצם הסתיים מעט אחרי העקדה, עוד בטרם הגיע שלב ההקרבה.
אבל האמת היא שהיה מדויק יותר לקרוא לניסיון הזה לא ׳עקידת יצחק׳, אלא ׳שימת יצחק על המזבח׳. הרי העקדה הייתה רק השלב המקדים להעלאת יצחק על המזבח, שחיטתו ולאחר מכן העלאתו באש כקורבן; אני חושבת שאם אנחנו מדגישים את העקידה ולא את ההנחה על המזבח, אנחנו רוצים לומר שאין השלב האחרון קובע, אלא לפעמים עיקר המעשה הוא השלב המקדים, ההכנה. החסידים, למשל, מרחיבים ב׳הכנות׳ לתפילה ולפעמים מקדישים זמן להכנה שהוא ארוך מאשר למצווה עצמה, ויש בזה עניין גבוה.
העיקרון הזה נכון גם בבריאות. לפעמים מה שנקרא ׳רפואה מונעת׳ חשוב הרבה יותר מאשר הטיפול בבעיה אחרי שהיא תוקפת את האדם. יש טענה שהרפואה המודרנית לא מספיק משקיעה ברפואה מונעת, זה נכון במידה חלקית. ישנם מיזמים הפונים באופן פרו-אקטיבי למטופלים ומציעים ביצוע של בדיקות סקר כמו ממוגרפיה או בדיקת דם סמוי ועוד. ברמת הפרט – האדם בדרך כלל פונה לרופא רק כשכואב לו וכך הרופא הופך למכבה אש. אם המטופל היה פונה לקבוע תור לשם קבלת מידע על רפואה מונעת, היה הרופא יושב איתו בשמחה ומדריך אותו בדבר הצעדים שיש לנקוט כדי לשפר את הבריאות – זאת רפואה מונעת. מדובר על הדרכה לפעילות גופנית מותאמת, תזונה נכונה, הורדת סטרס וביצוע בדיקות סקר.
אין כמו רפואה מונעת מהטבע. המזון שיש לרשותנו מכיל את כל החומרים שהגוף שלנו צריך, אבל חשוב לבחור נכון. לאחרונה פורסמו מחקרים על יעילות אגוזים, שקדים ופקאנים במניעת מחלות לב וכלי דם וגם סרטן. ריבונו של עולם הטביע בפירות ובירקות שלל ויטמינים במינון המדויק ביותר. גם בריא וגם טעים… אבל כל ויטמין שאינו נצרך הוא בהכרח מזיק. פה אנחנו פוגשים את תחום ׳צמחי המרפא׳ – זה נראה כל כך ׳טבעי׳ וזה אמור למנוע א-ב-ג-ד-ה…. אז למה לא?
השימוש בצמחי מרפא עלול להיות מסוכן. תכשירים אלו נמצאים תחת הכותרת של 'תוספי תזונה', מפני שמערכת הרוקחות של משרד הבריאות מסתייגת מהכנסת תכשירים עלומים תחת המטריה של 'תרופות', ומעדיפה להכניסם לסל הנזיל והלא-מחייב של 'תוספי תזונה'. שימו לב – צמח המריחואנה הוא 'צמח' טהור, וכך תרופה ללב בשם דיגוקסין ועוד תרופות פוטנטיות מאוד הן למעשה תמצית של צמחים בלבד. לגבי השפעת תכשירים אלו אין עדיין מספיק מחקרים מבוקרים כפולי-סמיות, מהסוג שנדרש היום לפני שכל תרופה קונבנציונלית יוצאת לשוק.
גם לפני חתונה ישנן בדיקות שחשוב שהכלה תבצע, מעין ׳רפואה מונעת׳ – בדיקות גנטיות, בדיקות סרולוגיות, וחשוב שהיא תיטול חומצה פולית – כל זה כהכנה להיריון. אומנם זה נראה רחוק, אבל אנחנו מתכוננים, וריבונו של עולם רוקם את תוכניותיו.

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה