שליפות

שליפות

דביר עמיאור

מזכ״ל תנועת הנוער ׳אריאל׳, 37

דביר עמיאור

מזכ״ל תנועת הנוער ׳אריאל׳, 37

מזכ״ל תנועת הנוער ׳אריאל׳, 37

אבא
זן נכחד, חרדי אמיתי, איש עשייה, שילוב נדיר של עוצמה ושל צניעות. אבי שילב שני עולמות הנתפסים כהפוכים: מחד לוחם בנח"ל המוצנח שחצה את התעלה במלחמת יום כיפור עם אריק שרון, מאידך חרדי פורץ דרך. הקים את התלמוד תורה הראשון במעלות ואחריו בית ספר, גנים, סמינר ועוד.
אימא
רבקה ז"ל. אישה צדיקה וטהורה שמעולם לא חטאה. ילידת מרוקו, כל חייה היו בשביל אחרים. אחות רחמנייה מעל 40 שנה, ילדות שבה כל ילד בשכונה שנפצע, הגיע לחבישה אצל רבקה לוי. ממוצע בכל שבת שש דפיקות בדלת, פעם זריקה ופעם חבישה והכול עם חיוך. המחלה הארורה ניצחה אותה.
החצי השני
מיכל. ארגנטינאית, יועצת חינוכית. אישה מלאה באנרגיות ובטוב לב. לימדה אותי פרק על משפחה ועל איך לאכול בשר. מהווה דוגמה לאיך לחשוב על הילדים קודם לחשיבה על הצרכים שלה.
המשפחה
שני בנים מדהימים. שמונה אחים ואחיות. אינספור אחיינים. יש לי תאומה 🙂 אחיי ואחיותיי בעיקר בזרם החרדי הקלאסי, מנותקים מהמדיה ומהרשתות, שומרים על קשר חם למרות החלטתי לשרת בצה״ל.
ילדות ונערות
ילדות מדהימה. למדתי בתלמוד תורה (חיידר) 'המסורה' בגאולה. עמלתי רבות להפוך לשובב של השכונה, לבסוף הצלחתי.
שירות צבאי
לא היה בתכנון, במקרה שמעתי על נצח יהודה, זרמתי. מעבר חד מישיבה ובהמשך הסתובבות חסרת מעש למסלול לוחם קשוח וחורפי. השידוך צלח והחלטתי לצאת לפיקוד ואז לקצונה בבה"ד 1. השתחררתי כקצין אג"מ של הגדוד.
מילואים
סמג"ד, יוצא לקורס מג"דים.
הנח״ל החרדי
מהפכה אמיתית. מעל 10,000 בוגרים לגדוד, מעל 20,000 למסלולים החרדיים. 95% מהם סיפורי הצלחה בכל היבט – דתי, מקצועי, חברתי.
שבאבניקים
מושג קשה. השוליים מתרחבים, אלפים רבים של בני נוער חרדים שוהים בסטטוס הנ"ל, אך המילה נועדה לתאר חרדים בחורי ישיבות שנהנים משני העולמות. אירוע שהופך לנדיר. והסדרה? מעולה.
ישיבות הסדר חרדיות
מהפכה. שרי הביטחון הקודם והנוכחי הצהירו כי המפתח לשילוב חרדים בצה"ל הוא רק דרך מסגרות ההכנה. כיום אנו מפעילים שלוש מסגרות כאלו, והיעד הוא עשר לפחות.
המגזר החרדי
1.3 מיליון איש, גידול מעריכי. עשרות גוונים (רק במשפחה שלי!), שוליים מתרחבים. לדוגמה, בעולם החסידי יש לפחות שתי חסידויות שאין להן שום בעיה עם גיוס לצה"ל. אם כבר, אז אני תפילה שאנו כחברה נתבגר, והפירוד ההזוי בין ספרדים לבין אשכנזים ייכחד מהעולם, ושכולם ידעו להכיל ילד שבוחר להתגייס לצבא.
הרב יצחק בר חיים
ראוי להדליק משואה. איש צנוע, האמיץ הכי גדול בדור, הקים את הנח"ל החרדי וספג עלבונות והשפלות. נוסע כבר 24 שנים בכל שבוע לחיילים, מחבר ומחזק.
ליווי אישי ורוחני
חייל חרדי זקוק למסגרת דתית שתאפשר לו שמירה על הערכים שלו בשירות הצבאי, לצד זה קיימת חובה קריטית לחבר בין החייל לבין משפחתו ולכור מחצבתו, לכן אנחנו שם! עמלים קשה על חיזוק ועל מוטיבציה ורואים פירות.
בתי החייל החרדי הבודד
בשבוע שעבר פתחנו את הבית ה-17 (!) של עמותת נצח לחיילים חרדים בודדים. כשגזרנו את הסרט, הודעתי שבע"ה זה יהיה הבית האחרון. את הבית הראשון זכיתי להקים בשנת 2013 כשהשתחררתי מקבע. לא להאמין שיש עדיין הורים שבוחרים להוציא ילד מהבית רק בגלל שביקש ללכת לצבא ולהגן על העם ועל המדינה שלנו. בעבר היו 70% חיילים בודדים, כיום פחות מ-20%.
בוגרים
קהילה עוצמתית של כ-20,000 בוגרים. כוחנו באחדותנו. מכנה משותף אדיר של שירות צבאי ומשפחת 'נצח'. יש לנו בוגר המכהן כשר בממשלה, בוועדת חוץ וביטחון אשתקד, חלקתי על דעתו והוא בחר לתמוך בי בכל זאת. שאלתיו מדוע? והוא ענה: "קודם כול נצח יהודה".
עמותת נצח יהודה
אחד הגשרים החשובים ביותר במדינת ישראל. חוק הגיוס הפיל ממשלות, החברה הישראלית עוינת כלפי חרדים עקב בחירתם שלא לשרת. עמותת נצח יהודה, שהקימה את הנח"ל החרדי ומסלולי צה"ל לחרדים, יצרה מהפכה חברתית, ועוסקת בתחום הכי חשוב לעתיד הביטחוני והכלכלי של המדינה. יום אחד המדינה תבין זאת ותתמוך בה משמעותית. העמותה היא הבית לכל חייל חרדי או בוגר חינוך חרדי המשרת בצה"ל, הן בליווי אישי, הן בחיזוק ועידוד אלפי חיילים, הן בדיור לחיילים בודדים, הן בהכנה לצה"ל לנוער חרדי והן בחיזוק אלפי בוגרים ושילובם בכלכלה ובמשק.
חוק הגיוס
קחו נשימה. נדחה ויידחה שוב. החוק לא עבר מעולם את מבחן בג"ץ בהיבט השוויון. החוק מעולם לא הוכיח את עצמו, לא ביעדי גיוס אגרסיביים עם סנקציות פליליות ולא בחוק טל עם שנת הכרעה. אסור להוריד את גיל הפטור ל-21 כי נער חרדי לעולם לא יתגייס אם ידע שעליו להמתין שנה-שנתיים ולקבל פטור מהיר. משמע, פגענו אנושות ב-1,200 החרדים המתגייסים בשנה + 500 לשירות אזרחי וסה"כ 15% משנתון חרדי המתגייס לצה"ל ולשירות אזרחי. שנית, ירידה לגיל 21 כבר נוסתה פעמיים בעבר, המדינה בעצמה הודיעה שהניסיון כשל וחרדים לא עזבו בהמוניהם את הישיבה והצטרפו לכלכלה.
אז מה כן? הורדת גיל הפטור ל-23. פיתוח תוכנית רצינית לשילוב חרדים בצה"ל, מה שלא קרה מעולם. כך נרוויח חרדים בביטחון וחרדים בכלכלה איכותית. הוכח מחקרית שבוגרי צבא חרדים משתלבים בכלכלה בדומה לחילונים, אולם שונה מחרדים שמשתלבים בכלכלה ללא שירות צבאי. כושר ההשתכרות שלהם הוא 50% מהממוצע הכללי.
לימודי ליב"ה
בארצות הברית חרדים לומדים לימודי חול. צריך למחוק את המילה ליב"ה ופשוט להרחיב צעד אחר צעד את כמות שעות לימודי החול בשבוע.
יציאה לשוק העבודה
מי שלומד תורה, דעתי היא שרצוי וימשיך בכך. ללמוד תשע שעות תורה ביום במשך שנים רבות זו משימה מורכבת מאוד. אני אישית, מעריץ. לצד זאת, חובה על כל מי שלא לומד לתרום ולהגן, וכן להצטרף לשוק התעסוקה. ■

עוד במדור זה

שליפות

שליפות

אבא איש חינוך. אומרים שהקשר לאבא משתקף בקשר עם הקב״ה…
שליפות

שליפות

אבאג׳ק סיאלום. נולד בתוניס ובהמשך היגר בגיל שמונה לצרפת עם…
שליפות

שליפות

אבאגיבור. חושב עליו בכל יום. אבי ז״ל נפצע בקרב עם…
שליפות

שליפות

אבאאינטלקטואל, למדן.אימאהעוגן של המשפחה, מורה בנשמתה, מנהלת בית ספר, בשלנית.…
שליפות

שליפות

אבאזאב. פתח אותי לעולם הכלכלה. משתכנע מכל טיעוני הימין, אבל…
שליפות

שליפות

אבא האבא הכי טוב בחיים, רחמים טסה. אבא שלמדתי ממנו…
שליפות

שליפות

אבא תותח, דוגמה אישית, יציבות, ביטחון, אכפתיות, קשיחות, אהבה, השראה,…
שליפות

שליפות

ההוריםדוד ואסנת. בעלי תשובה, עלו מאוסטרליה מתוך ציונות ואהבה לארץ.…
שליפות

שליפות

אבא אבא עלה מדרום אפריקה בגיל 19-20 אחרי מלחמת ששת…
שליפות

שליפות

אבאאהרן, יליד העיר יזד בפרס. עלה לארץ בשנת 1958. חשמלאי…
שליפות

שליפות

אבאמשה, בן לחלוצי כפר פינס. חקלאי בנשמה.אימאמלי, שורדת שואה שהטביעה…
שליפות

שליפות

אבאאבי היקר משיח. יליד שכונת הבוכרים בירושלים של שנות ה-40,…
שליפות

שליפות

אבא אהרון. אימא שושנה. החצי השני שרית. המשפחה עלמה (9),…
שליפות

שליפות

אבאגדל במוסקבה ולמד אומנות. עלה לארץ בראשית שנות ה-90.אימאגדלה בברדיצ'ב,…
שליפות

שליפות

אבאהוא ההוכחה שעם הרבה אמונה וכח רצון אפשר להתגבר על…
שליפות

שליפות

אבא יהושע. גדול הדור שלי. ממנו ספגתי אהבה לעם, לארץ…
Scroll to Top
גלילה למעלה