שליפות

שליפות

אבא
הרב מיכה בלוך. פוסק הלכה, מקובל וראש המשפחה. החיוך השובב שלו עם העיניים מעל המשקפיים אחרי איזו בדיחה מתוחכמת, הוא פשוט פרייסלס.
אימא
חנה בלוך. מורה ומחנכת שאלפי תלמידות עברו תחתיה. מטפלת רגשית שדואגת לכל אדם באשר הוא. אפשר להגדיר אותה בשלוש מילים: דאגה, חום ואהבה.
החצי השני
ספיר בלוך. מרגיש היום שהיא הרבה יותר מאשר החצי השני. קשה להסביר את זה במילים.
ילדות
גדלתי בקריית משה עם שתי אחיות ואח קטן. גם כשעברנו דירה, זה היה לרוב בתוך השכונה. זכיתי שהקשר המיוחד של ההורים שלי עם הרב מרדכי אליהו זצ”ל, השכן הראשון שלהם לאחר החתונה, עבר גם אלי. לא פעם הייתי הולך עם אבא שלי לשיעורי הלווין של הרב אליהו בבית הכנסת שלו, ונרדם שם עם איזה ממתק ביד.
שירות צבאי
גולני, גדוד 51. נלחמתי על הזכות להיות לוחם. לאחר שחליתי במחלת הנשיקה וסרבו להחזיר אותי לטירונות, השתחררתי מהצבא בתום תקופת ההסדר ולאחר מספר חודשים חתמתי על ויתור כדי לחזור לטירונות הקרבית.
קרית ארבע
שם נולדתי. הספקתי לטפס בכל מקום אפשרי בגן העץ לפני שעברנו לירושלים. אחרי שנים חזרתי לתקופה קצרה כמדריך בסניף בני עקיבא של הקריה.
חינוך חרדי
בדיעבד זה מה שעיצב אותי לאדם שאני היום, בעיקר מבחינה ציונית וערכית. אחד האירועים שהכי זכורים לי הוא בתקופת ההתנתקות, כאשר מדי יום הייתי מגיע עם סרט כתום על התיק והמנהל היה מעיף לי סטירה ותולש אותו. כל יום היה לי סרט כתום חדש. כבר אז הייתי עקשן לא קטן. אחרי תקופה ארוכה ההורים שלי גילו את האלימות הזאת, ושלפו אותי משם במהירות.
הר הבית
לב האומה. בזכות הר הבית הכרתי את אשתי, וכאשר אני מתפלל לבניין המקדש שלוש פעמים ביום – אינני דובר שקר בלבבי.
ערוץ כנסת
התחנה הראשונה שלי בתקשורת. עבדתי שם כתחקירן, מצאת החמה, לעיתים עד אחרי צאת הנשמה. שם למדתי את החשיבות של האיזון בסיקור, כאשר לא פעם רון נוטקין היה מבטל פאנלים כי לא היו מספיק מאוזנים. ראיתי, למדתי והערכתי.
סרוגים
האתר הגדול והמשפיע בציונות הדתית. הדרג הבכיר והחברים הם כמו משפחה. שם התחלתי את תפקידי ככתב משפט, לשם חזרתי לתקופה קצרה גם כפרשן. חממה שהיא בית.
ערוץ 14
תקופה מאתגרת. לא פשוט להיות כתב המשפט הראשון של ערוץ טלוויזיה בחיתוליו. שמח על ההזדמנות.
מעריב
הגעתי לעיתון רק השבוע. מודה לקב”ה ולהנהלה על ההזדמנות הנפלאה. יהי רצון שלא יארע דבר תקלה על ידי.
פציעה בשומר החומות
אירוע מכוער שלא זכה לתגובה משטרתית הולמת בעת התקיפה בשער שכם, וגם לאחר שהתבצעה חקירה התיק נסגר מ’חוסר ראיות’. ראיתי את תיעוד האירוע. ראיות זה לא מה שהיה חסר שם. לצערי אני סובל מהשלכות האירוע עד היום, ומוגדר בעקבותיו (בעזרתה של עו”ד שירן זליגמן) כנפגע פעולת איבה.
רשתות חברתיות
דבר מבורך שהביא לפריחה של שוק הדעות בישראל. עם זאת, לצערי בשנים האחרונות יש יותר מדי פילוג ברשתות החברתיות. היד מאוד קלה על המקלדת.
‘ביביסטים’
כינוי גנאי למי שהולך אחרי נתניהו בעיניים עצומות, שאיבד מהקשרו. היום כל איש ימין שמעז להביע עמדה שלא עומדת בסטנדרטים מסוימים הוא ‘ביביסט’. נו, שוין.
אהרון ברקילד ניצול שואה שצמח להיות נשיא בית המשפט העליון של מדינת היהודים. במנותק מתפיסתו הפוליטית והמשפטית, אי אפשר שלא להעריך.
הרפורמה במערכת המשפט
נדרשת ללא ספק רפורמה במערכת המשפט, אבל צריך להגיע להסכמות רחבות. לצערי כעת נראה שאין כל כך עם מי לדבר באופוזיציה. יש דברים שצריכים שינוי ועידון ברפורמה, כמו למשל הביטול המוחלט של עילת הסבירות והמתווה הנוכחי של פסקת ההתגברות.
מתווה הנשיאלא חושב שכולו נכון. עם זאת, יש נושאים נדרשים בהחלט, כמו חוק יסוד החקיקה שימנע מלשחק בחוקי יסוד כמו פלסטלינה. מספיק לראות את מופע האימים בשינוי חוק יסוד הממשלה בפעם השנייה לצרכיו האישיים של אריה דרעי בכדי להבין שחייבים לשנות את המצב הקיים.
דין תורה
צריך לקבל יותר מקום. ■

אברהם בלוך

כתב המשפט של ‘מעריב’

אברהם בלוך

כתב המשפט של ‘מעריב’

כתב המשפט של ‘מעריב’

אמיר אביבי תא״ל במיל׳, יו״ר תנועת ׳הביטחוניסטים׳

אבא
משפחה ספרדית, דור 14 בירושלים. 51 שנה דיפלומט, שגריר ישראל בקולומביה, צ׳ילה וטורקיה ומשנה למנכ״ל משרד החוץ. אחד בדורו. הדיפלומט המוערך ביותר בהיסטוריה של משרד החוץ. קשה לתאר את תחושת התרוממות הנפש בכל פעם שאני פוגש מישהו שעבד איתו ושומע תמיד את אותה תגובה: ״אתה יודע איזה איש מדהים אבא שלך?״.
אימא
אימי מדלן נולדה בבולגריה ובגיל שנה עלתה עם המשפחה לארץ ערב ההכרזה על עצמאות. כל הבולגרים נסעו ליפו ואימי עם הוריה ואחיה הגיעו לירושלים לבקעה, שם התגוררו הסבים שלי כל חייהם. אישה חזקה, מוכשרת ודומיננטית. העוגן המשפחתי והכוח המניע שאפשר לאבי לעשות קריירה מזהירה.
החצי השני
ענת אשתי האהובה וחברת הנפש שלי. קצינה במיל׳, אימא לחמישה ילדים, בוגרת תואר ראשון בכלכלה ובספרות אנגלית, ובעלת תואר שני במנהל עסקים בארה״ב. עבדה שנים רבות בתעשייה ובהמשך כעיתונאית שוק ההון ב׳כלכליסט׳. מתנדבת כנהגת אמבולנס וחובשת בכירה, וחברת מועצה אזורית חוף כרמל. יותר מכול ענת שותפה לדרך בכל מה שקשור לביטחוניסטים. כשהתייעצתי לגבי שם שיהיה מילה אחת, אמרה לי: אתה עוסק בביטחון אז אתה ביטחוניסט, וכך נולדה תנועת הביטחוניסטים.
המשפחה
אנחנו משפחה גדולה ורב גונית. ענת ואני נשואים 18 שנה, נישואים שניים, גידלנו חמישה ילדים, שניים שלי, לענת שלושה. הדובדבן שבקצפת אלה שני הקטנים המשותפים שלנו, בני 12 ו-9 , צמד חמד והדבק של המשפחה המיוחדת שלנו.
ירושלים
העיר היפה והמרגשת שיש בעולם הזה, ואני אומר את זה כאחד שראה הרבה מאוד עולם עם המון שליחויות כילד וגם בתפקידיי השונים. בירושלים נולדתי, זה כור מחצבתי.
הנדסה קרבית
שירתי 30 שנה בצבא ואת רוב שירותי עשיתי בחיל ההנדסה הקרבית. בתחילת שירותי זה היה חיל שחיפש את דרכו במציאות שאחרי מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון. עם השנים חיל הנדסה הפך לחיל מוביל באיכות האנושית, בחשיבות שלו בשדה הקרב, ברלוונטיות וביכולות, והתעצם בהתאם. שמח על הזכות הגדולה שהייתה לי לשרת במקום מיוחד זה.
מבקר מערכת הביטחון
תפקידי האחרון בצבא כתא״ל. תפקיד שבו הייתי אחראי לנהל את כלל הביקורות על מערכת הביטחון, ממוכנות למבצעים ולמלחמות בכל הזירות ועד לפרויקטי ענק, רכש סייבר ועוד. זה תפקיד ייחודי שהופך אותך למומחה למערכת הזאת מזווית שאף אחד אחר לא זוכה לראות בעומק וברוחב.
משה בוגי יעלון
עם סיום תפקידי כמפקד גדוד 605, נבחרתי על ידי בוגי להיות ראש לשכתו בלשכת הרמטכ״ל. זו הייתה זכות גדולה מבחינתי לעבוד עם בוגי, אדם אמיץ ביכולת קבלת ההחלטות שלו, ראיתי זאת לא פעם בהחלטות של חיים ומוות. ללא ספק התפקיד המעניין ביותר שעשיתי, הכולל חשיפה לכל תהליך קבלת ההחלטות של מדינת ישראל. לצערי רמטכ״לים מוערכים ביותר ומוכשרים בוחרים ללכת לפוליטיקה, מקום שדורש סט יכולות לעיתים שונה לחלוטין ומאבדים הרבה מהיוקרה שלה זכו בצדק.
תוכנית ההתנתקות
קו פרשת מים בשבילי. ראיתי מאוד מקרוב את תהליך קבלת ההחלטות הקלוקל, כאשר ראש הממשלה שרון החליט מבלי להתייעץ עם הצבא על מהלך דרמטי בעל השלכות שאנחנו משלמים עליהן עד היום ביוקר. הייתי בדיון הקבינט כשבוגי כרמטכ״ל ודיכטר כראש השב״כ התריעו שעזה תוך שנה תהפוך לחמאסטן וכך בדיוק היה. שמעתי את כל ה׳לשעברים׳ מזמרים את אותה המנגינה שההתנתקות תביא שלום ושאם זה לא יעבוד נשטח את עזה, והיה לי ברור שהכול מנותק מהמציאות.
׳הביטחוניסטים׳
תנועת הביטחוניסטים כבר מונה כ-17 אלף חברים, אלפי קצינים במיל׳, מפקדים, לוחמים לשעבר וגם מכיניסטים וציבור שחשוב להם ביטחון ישראל. גורם משפיע בקבלת ההחלטות ובעיצוב התודעה הלאומית והבינלאומית. גאה על הזכות להיות המייסד של ארגון מופלא זה.
ריבונות ביהודה ושומרון
אין קיום לאורך זמן לישראל בלי יו״ש, ולכן ככל שנקדים לקדם ריבונות דה פקטו ודה יורה בבקעה ובהתיישבות, כן ייטב. רוצים יותר ביטחון? תביאו עוד שני מיליון יהודים ליהודה ושומרון. האם זה אומר שצריך לתת לשני מיליון פלשתינים אזרחות ישראלית? חד משמעית לא, יש מגוון פתרונות רחב שמאפשר המשך ניהול עצמי של הפלשתינים, וזה לא עומד בסתירה לריבונות.
הרשות הפלשתינית
גוף מסוכן, מושחת ורקוב שעבר זמנו ובטל קורבנו, וטוב שיתפרק כמה שיותר מהר. במערכת הביטחון יש נטייה לדבר על חשיבות התיאום הביטחוני, אך צריך לזכור שכל המערכה לדה לגיטימציה בעולם, התשלום של מיליארדים למחבלים, ההסתה במערכת החינוך – זה הכול הרשות. להתחיל לחשוב על אלטרנטיבות.
מדינה פלשתינית
אם רוצים אז בירדן או בעזה וסיני, לא ביהודה ושומרון. הגיעה העת לחשוב מחוץ לקופסה על פתרונות חדשים. עם עזה בידי החמאס ועם ההתפרקות הקרובה של הרשות, השנייה כל הרעיון הוא לחלוטין לא רלוונטי ומוטב שנתמקד בקידום ריבונות.
נוער הגבעות
זכיתי לראות הרבה חברה טובים שמצאו את מקומם בעשייה ציונית ואף התגייסו לצבא ותורמים באופן משמעותי, כולל ביחידת ספר המדבר שהוקמה על בסיס חברה עם רקע של נוער גבעות. הרוב המכריע של הציבור הישראלי לא באמת יודע במה מדובר. לצד זאת יש כאלו שפועלים בניגוד לחוק ותוך פגיעה בחיילים או נגד פלשתינים, אלה דברים שצריך להוקיע ולטפל בחומרה.
המנהל האזרחי
גוף שזקוק לשינוי גדול והכוונה. אני סבור שנוכח השינויים בממשלה הנוכחית בהחלט ייתכן שנראה מנהל אזרחי שמבין שאסור לאפשר לפלשתינים להשתלט על יו״ש.
שוויון בצה״ל
מושג לא רלוונטי. צבא לא אמור לעסוק בשוויון, הוא עוסק בהכנות למלחמה ובחתירה לניצחון. המושג הרלוונטי שבגינו בוחנים שירות נשים הוא מיצוי הסד״כ, קרי, איך להוציא את המקסימום מהאיכות שעם ישראל מביא לצה״ל. כאן חשוב שהמיצוי יהיה רלוונטי ושערך הניצחון יהיה הערך המוביל. לצה״ל אסור להיכשל בעניין זה.
גיוס חרדים
לאט אבל בטוח ולא בכוח. יש מקום להרחיב את גיוס החרדים, ובוודאי כל אלה שאינם לומדים תורה ושנשרו. יש גם מקום נוכח אתגרי העורף להשתמש בהון האנושי של החרדים לבניית פלוגות משמר לאומי במשטרה ומג״ב שיגנו על הערים החרדיות והשכונות, כמו גם גיוס לכיבוי אש ולמשימות לאומיות נוספות.
שאיפות פוליטיות
לא כרגע. מבחינתי המשימה היא לבנות תנועה שתבטיח את ביטחון ישראל לדורות. הביטחוניסטים זה אירוע שיהיו לו השלכות לדורות. לבנות מערכת כזאת לוקח שנים וזו רק ההתחלה.

שיר שמרגש אותך? 

'עטור מצחך'

מקום שאתה חוזר אליו בטבע?

בית גוברין ובכלל שפלת יהודה.

הספר האחרון שקראת?

׳שיבת ציון נס לעמים׳.

תחביבים?

מוזיקה קלאסית, נגינה וריצה.

שבת בשבילך

זמן איכות עם ענת ועם הילדים.

איך אתה קובע עיתים לתורה

אני מקשיב לדרשות בנסיעות. מתעניין מאוד בכל שבוע בפרשת השבוע. מדהים כמה חומר יש ברשתות, עושר אינסופי.

שאיפה עתידית

להגיע ליום שבו אני אסתכל לאחור ואגיד, תרמתי משהו לביצור ביטחון ישראל. לדעת שהתממשו התנאים לקיום הדורות הבאים ולשגשוגם, ושנבנתה מערכת שתשמור את הרכבת הציונית על המסילה.

עוד במדור זה

שליפות

שליפות

אבא איש חינוך. אומרים שהקשר לאבא משתקף בקשר עם הקב״ה…
שליפות

שליפות

אבאג׳ק סיאלום. נולד בתוניס ובהמשך היגר בגיל שמונה לצרפת עם…
שליפות

שליפות

אבאגיבור. חושב עליו בכל יום. אבי ז״ל נפצע בקרב עם…
שליפות

שליפות

אבאאינטלקטואל, למדן.אימאהעוגן של המשפחה, מורה בנשמתה, מנהלת בית ספר, בשלנית.…
שליפות

שליפות

אבאזאב. פתח אותי לעולם הכלכלה. משתכנע מכל טיעוני הימין, אבל…
שליפות

שליפות

אבא האבא הכי טוב בחיים, רחמים טסה. אבא שלמדתי ממנו…
שליפות

שליפות

אבא תותח, דוגמה אישית, יציבות, ביטחון, אכפתיות, קשיחות, אהבה, השראה,…
שליפות

שליפות

ההוריםדוד ואסנת. בעלי תשובה, עלו מאוסטרליה מתוך ציונות ואהבה לארץ.…
שליפות

שליפות

אבא אבא עלה מדרום אפריקה בגיל 19-20 אחרי מלחמת ששת…
שליפות

שליפות

אבאאהרן, יליד העיר יזד בפרס. עלה לארץ בשנת 1958. חשמלאי…
שליפות

שליפות

אבאמשה, בן לחלוצי כפר פינס. חקלאי בנשמה.אימאמלי, שורדת שואה שהטביעה…
שליפות

שליפות

אבאאבי היקר משיח. יליד שכונת הבוכרים בירושלים של שנות ה-40,…
שליפות

שליפות

אבא אהרון. אימא שושנה. החצי השני שרית. המשפחה עלמה (9),…
שליפות

שליפות

אבאגדל במוסקבה ולמד אומנות. עלה לארץ בראשית שנות ה-90.אימאגדלה בברדיצ'ב,…
שליפות

שליפות

אבאהוא ההוכחה שעם הרבה אמונה וכח רצון אפשר להתגבר על…
שליפות

שליפות

אבא יהושע. גדול הדור שלי. ממנו ספגתי אהבה לעם, לארץ…
Scroll to Top
גלילה למעלה