גליון 511

יהדות

תורה שמדברת נשית

נראה שהוא כאן מאז ומעולם, אבל אולי גם אתכן (ואתכם) יפתיע לגלות שהוא הוקם לפני עשר שנים ﭏ המגזין שיצר מהפיכה תרבותית במגזר הדתי הנשי ובכל ראש חודש יוצא לאור עם תורה נשית ותכנים איכותיים, מגוונים ומעניינים ולא מפסיק לצמוח ולהתפתח ﭏ מגזין פנימה – יומולדת וסיכום עשור

מוריה אופיר |

50,000 קוראות כנראה לא טועות. עולם שלם של מילים, רגש וחוויה נפרש בפניהן בכל חודש מחדש כאשר הן קוראות את מגזין "פנימה" שעוסק בתחומי החיים הנשיים ומקיף את כל רבדיהם: זוגיות, חינוך ילדים, אופנה ועיצוב הבית, תזונה ובריאות ועוד. בין הכותבות את התכנים ניתן למצוא את הרבנית ימימה מזרחי, ד"ר חנה קטן, זיוה מאיר, תמר נזרי, אמילי עמרוסי, עדן הראל, יובל דיין, רוחמה בן יוסף, גלית גלבוע ואלינור רחמים, שמגישות לקוראות מדי חודש מדורים צבעוניים ומלאים בתוכן, לצד כתבות מגזיניות בשלל נושאים. 
"פנימה התחילה באמת מבפנים- מתוך הבית," מגלה בחיוך עפרה בוארון (המוכרת בשם העט רות עזריה) – העורכת הראשונה ומייסדת העיתון. "כרעיה וכאמא גם אני חיפשתי מקום לגדול ולצמוח, אבל חוגי ההורים ושיעורי ההתפתחות, המודעות, התורה והזוגיות לא היו נגישים לי. השתוקקתי ללכת לימי עיון והתחדשות, אבל טכנית – לא יכולתי. אז אמרתי לעצמי שאם מוחמד לא יכול לבוא להר, ההר יבוא למוחמד- הרבה יותר קל להביא את עולם התוכן לכל אישה שצמאה לכך, מאשר שהיא תתחיל לנסות לפנות זמן בין כל שלל עיסוקיה".

כך הוקם מגזין "פנימה", שקוראות אותו כ-50,000 נשים מדי חודש. "בהמשך התווספו מדורי העיצוב, האפייה והטיפוח שהפכו את המגזין לחגיגה של ממש. לא דמיינתי ש"פנימה" יהפוך למעצמה נשית, של עשרות אלפי נשים", משתפת בוארון. משנה לשנה גדל המגזין, השתדרג וצבר תאוצה בקרב קהלים נוספים שמצאו בו בית נשי ואיכותי שתואם לערכים ולהשקפת העולם שלהם. "אנחנו משתדלים לא למרוח על עמודים שלמים תמונות של נשים באופן שהוא מחפיץ, כמו שרואים במגזינים כלליים, ודאי לא על שער המגזין," אומרת אחת מחברות המערכת, "וזאת מתוך תפיסה עמוקה שאישה וגופה אינם מקדמי מכירות. ובדיוק מהמקום הזה – אנחנו מפיקים מדורי אפנה, טיפוח וסטיילינג ברמה הכי גבוהה שיש. פנימה הביאה לעולם בשורה של חיבור בין גוף לרוח, של נשיות שמחה ומלאה. לשמחתנו, קהל הקוראות מוכיח לנו יום יום שיש לבשורה הזו ביקוש רב".

אביטל טרקיאלטאוב, העורכת הראשית של המגזין מספרת שמדי חודש מתארחות בפנימה נשים פורצות דרך ומובילות בתחומן. "נחשפה אצלינו לראשונה אשת ראש המוסד איה כהן, וגם הרבניות טובה בורשטיין והרבנית שרה דרוקמן שהתראיינו בראיונות עומק מרתקים ובלעדיים. חשוב לנו להיות בית ולתת במה לכל אישה במקום שבו היא נמצאת," היא אומרת. 

יש כאן גישה אחרת לעיתונות. גישה שנוגעת בטוב ומעצימה אותו. גישה שלא חותרת לחשוף את המכוער, החשוך והצהוב. גישה שמבקשת 'לפתח את מה שמבשם את אוויר העולם,' כדברי הרב קוק


מה לדעתך הדבר שתופס את קהל הקוראות?
"אנחנו פונים לנשים בכל שלבי החיים והאתגרים שהם מביאים. יש כתבות על סבתאות ומעבר דירה בגיל הפנסיה, יש כתבות על עיבוד לידה ואתגרי פוריות ויש על רווקות. אנחנו שמים דגש על תכנים חברתיים כמו אלימות במשפחה ובעלי צרכים מיוחדים, לצד תכנים קלילים יותר כמו טרנדים אופנתיים, הפקת אירועים, וכתבות הומוריסטיות".

 עם התקדמות השנים, החליטו בפנימה שצריך ליצור תוכן נוסף, מעבר לזה הנשי. כך פרץ "ילדים" שהיה מגזין- הבן של הגליון. בהמשך הוא ומגזין "אותיות" התאחדו למגזין "אותיות וילדים", אך לא בכך תמה ההתרחבות. "בקרוב מאוד יפתחו אתר ואפליקציה חדשה שפיתחנו," מספר אביחי בוארון, יוזם ומו״ל המגזין, "ואנו עובדים בימים אלה על מגזינים נוספים בתחומים שונים למגזר הדתי והמסורתי, ויש לנו עוד תוכניות רבות".
לאחרונה הושק גם ערוץ "פנימה TV" בדיגיטל הכולל שיעורים, סרטונים וסדנאות בשלל תחומים שמעבירות כותבות המגזין ואנשים נוספים כמו יעל שבח, הרב מנחם בורשטין ועוד.
שירה מלמד, שמנויה למגזין כבר מהשנה הראשונה מספרת: "בכל חודש אני מחכה בקוצר רוח למגזין ומתיישבת לקרוא אותו בשקיקה. זה הפינוק שלי בשבת".
מה מיוחד בפנימה בעינייך?
"פנימה זו קהילה. קהילה של נשים עוצמתיות, שמשלבות בין הבית לעשייה בחוץ, בין נאמנות להלכה למימוש עצמי והתפתחות אישית, בכל רבדי החיים". "פנימה הביאה בשורה אחרת, היא שמה את האישה הדתית בקדמת הבמה ונותנת לה את זמן האיכות שלה עם עצמה, את היחס המתאים ואת התוכן הרלוונטי," אומר בוארון. "לפני חודשיים רחלי מוסקוביץ' ועפרה בוארון ראיינו את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו בגובה העיניים, בלי מסכות בלי פילטרים. במהלך הריאיון היא התרגשה עד דמעות ואמרה שמעולם לא ראיינו אותה ברגישות שמגיעה למקום הכי אישי כפי שהן עשו. יש כאן גישה אחרת לעיתונות. גישה שנוגעת בטוב ומעצימה אותו. גישה שלא חותרת לחשוף את המכוער, החשוך והצהוב. גישה שמבקשת 'לפתח את מה שמבשם את אוויר העולם,' כדברי הרב קוק. זו הסיבה שכבר עשר שנים עשרות אלפי קוראות נאמנות לרוח הזו״. 
מנכ"ל "פנימה", נהוראי חסידים: "המטרה שלנו היא להעביר את המסרים האלה במדיומים שונים. לכן הקמנו את "פנימה tv" ולכן אנחנו מקפידים לערוך מידי חודש אלול את כנס פנימה לנשים בבניני האומה. לאחר שבשנת הקורונה ערכנו כנס מדהים ללא קהל, השנה אנחנו שבים לבנייני האומה בכל הכוח ועם כנס שלא ישכח ואנחנו מזמינים את כולן לבוא השנה לערב הזה!"
"אחרי עשור של פעילות אנחנו יודעים להסתכל אחורה ולציין בסיפוק את העשיה הזו," מסכם בוארון וחסידים מוסיף בחיוך: "כמו שקבענו לפני הרבה שנים, 'פנימה – מקום לכולן'".

עוד במדור זה

ניצחון הרוח

ניצחון הרוח

המרד הגדול – מצעד האווילות או סוד הקיום', ספרו של…
שמיטת כספים

שמיטת כספים

אם נשאל אדם ממוצע ברחוב מה המושג ״שמיטה״ אומר לו,…
מחילת עוונות בנדיבי ארץ

מחילת עוונות בנדיבי ארץ

השבוע בתאריך י"ב בתמוז חל יום פטירתו של הרב יעקב…
על החיים ועל המוות

על החיים ועל המוות

הייתי באמצע קניות עם ארבעה ילדים תוססים כשהסלולארי שלי צלצל.…
31 שנים למבצע שלמה: צמצמנו פער של 3,000 שנה ב-30 שנה

31 שנים למבצע שלמה: צמצמנו פער של 3,000 שנה ב-30 שנה

מ בצע שלמה' או בשמו המקורי 'מבצע גשמי זעף' היה…
תפילת הביכורים בשמיטה

תפילת הביכורים בשמיטה

"צפה משה ברוח הקודש וראה שבית המקדש עתיד ליחרב והביכורים…
ירושלים והאסלאם: קשר דתי או קשר פוליטי?

ירושלים והאסלאם: קשר דתי או קשר פוליטי?

יום יום ירושלים מתקרב ובא, כשברקע אנחנו צופים בהתפרעויות המוסלמים…
חומש מזיכרון לעצמאות יהודית

חומש מזיכרון לעצמאות יהודית

ביום העצמאות תשס״ה נהרו עשרות אלפים אל עבר חבל יישובי…
אנחנו מסובבים את הספינה של יד ושם לפי התפיסות שלנו

אנחנו מסובבים את הספינה של יד ושם לפי התפיסות שלנו

כשזלדה הילדה הצעירה נדחפה לתוך בית הכנסת בביאליסטוק שבפולין ונשרפה…
יהודי מצרים: מאז ועד הסוף המר

יהודי מצרים: מאז ועד הסוף המר

על פי הנכתב בתלמוד הבבלי במסכת עבודה זרה, דף ט'…
האנשים שחולמים על קרבן פסח בזמן הזה

האנשים שחולמים על קרבן פסח בזמן הזה

צוות קרבן פסח היא המצווה הראשונה שעם ישראל הצטווה כעם.…
רעידת אדמה בחקר המקרא

רעידת אדמה בחקר המקרא

קשה להפריז בחשיבותו ההיסטורית של אתר הר עיבל. בפרשת ״כי…
איש של תורה

איש של תורה

לצד הכאב האישי העצום על הסתלקות מורי ורבי, הלוויית מרן…
היהודים תמיד הופכים בקלות להיות הקורבן הראשון

היהודים תמיד הופכים בקלות להיות הקורבן הראשון

את הרב שניאוד דייטש, שליח חב״ד לעיירת האדיטש במזרח אוקראינה,…
על רפורמים ורפורמות

על רפורמים ורפורמות

חצי שנה עברה מאז הוקמה "ממשלת השינוי" וקואליציית "ברית האחים"…
סבתא - הרבנית רחל נריה

סבתא - הרבנית רחל נריה

י"ט כסלו שחל בשבוע שעבר הוא גם יום פטירתו של…
גלילה למעלה