גליון 511

אורי שכטר

אל תשליכני לעת זקנה

אורי שכטר

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

בדיוק נכנסה אמא של הבחור הצעיר לחדר. צחקתי ואמרתי להם שאני סמח”ט המילואים של חטיבת הנח”ל. האמא של הבחור התלהבה וצילמה אותנו ביחד.

בדיוק נכנסה אמא של הבחור הצעיר לחדר. צחקתי ואמרתי להם שאני סמח”ט המילואים של חטיבת הנח”ל. האמא של הבחור התלהבה וצילמה אותנו ביחד.

01
לפני כמה שנים יצא מחקר שסבא וסבתא שנמצאים בקשר עם הנכדים שלהם חיים בין שלוש לחמש שנים יותר מסבא וסבתא שלא בקשר עם הנכדים שלהם.
לקחתי פעם את סבתא חנה, סבתא של אשתי כנה שהיא כיום בת 99 לאירוע משפחתי ושאלתי אותה, ‘סבתא שמעת על המחקר הזה?’ היא ענתה לי: ‘לא צריך שום מחקרים אני ההוכחה החיה, הנכדים באים אלי, מתקשרים אלי ולפעמים ישנים אצלי זה נותן לי הרבה חיים’.
פעם אחת כשהייתי במילואים בתרגיל גדול מאוד שהתרחש בצפון הארץ, במסגרת התרגיל נכנסתי לקבל פקודה בבסיס מסוים. בכניסה ללשכה של מפקד הבסיס ישבה חיילת, היא הסתכלה עלי במבט כאילו היא מכירה אותי. שאלתי אותה – “הכל בסדר?” והיא השיבה לי בשאלה משלה – “תגיד לי, אתה אולי מרצה בבתי ספר?” עניתי לה שכן. ואז היא שאלה – “גם בתי ספר לא דתיים?” עניתי לה, “כן, דתיים, לא דתיים , חרדים אני מרצה לכולם”. ואז היא אמרה – “רצית להגיד לך ששינית לי את החיים” אמרתי לה – “אני לא מבין?” והיא המשיכה ואמרה: “הייתי בהרצאה שלך כשהייתי בכיתה ט’. בהרצאה שלך אמרת ששבת לא נכנסת אם לא אמרנו שבת שלום לסבא וסבתא ומאז לא פספסתי שבת אחת, אפילו כשהייתי בטיול גיוס עם החבר’ה בחו”ל הקפדתי להתקשר לסבא ולסבתא, לדבר איתם לפני שבת ולהגיד להם שבת שלום, גם בטירונות וגם בכל הצבא לא פיספסתי אפילו שבת אחת”. נפרדתי מאותה חיילת בשמחה וחשבתי לעצמי איך יכול להיות שאמירת שבת שלום לסבא וסבתא שינתה לה את החיים.

02
כתוב “אדם לעמל נולד” (איך אבא שלי היה אומר: ‘נחים בסוף’) ואם בעמל היום יומי שלנו נעשה טוב ונגיד טוב, זה לא יגמר בשבת שלום לסבא וסבתא, יתחברו לזה עוד הרבה מעשים טובים. אני בטוח שהחיילת הזאת עושה הרבה דברים טובים בנוסף על השבת שלום לסבא וסבתא. פשוט ההתעוררות הקטנה הזאת יחסית יצרה כדור שלג חיובי שהשפיע על כל חייה.
אני מוכן להוריד את השמיים כדי שהילדים שלי יגידו לסבא וסבתא שבת שלום אבל שני הוריי נפטרו…
יש לנו חבורה מיוחדת שמדי פעם הולכת לשמח חולים בבתי חולים בירושלים. באחד הפעמים הגענו ביום שישי לבית החולים שערי צדק. באחד החדרים שאליהם נכנסנו , בקצה החדר שכב אדם מבוגר קטוע רגל ובחור צעיר עם קעקוע על ידו ניגב את פניו עם מגבונים לחים.
ניגשנו לכיוונם ותוך כדי הנגינה והשירה שאלתי את הבחור הצעיר: “האדם ששוכב פה הוא סבא שלך?” והוא ענה לי שכן.
המשכתי ושאלתי אותו, “מבחינת הגיל ומבנה הגוף שלך, אתה נראה לי לוחם בצה”ל”? ובנוסף שאלתי אותו “אתה נשאר עם סבא שלך בשבת”?
הוא אמר לי שהוא נישאר בשמחה עם סבא שלו בשבת והוא גם סיפר לי שהוא לוחם בסיירת נח”ל.

בדיוק נכנסה אמא של הבחור הצעיר לחדר. צחקתי ואמרתי להם שאני סמח”ט המילואים של חטיבת הנח”ל. האמא של הבחור התלהבה וצילמה אותנו ביחד. פתאום נזכרתי שבשבוע הקרוב יש תרגיל חטיבה באזור הבקעה והיחידה שלו הולכת לעבוד קשה מאוד.
אמרתי לבחור” “יש תרגיל חטיבה השבוע ובשבת שלפני התרגיל אתה עם סבא שלך, אתה ממש מתוק”.
פתאום עברה במוחי הברקה ושאלתי את הבחור “מה אתה אוהב לשתות”? הבחור לא הבין לאן אני חותר אמו מאחורי גבו צעקה “מנגו, הוא מת על משקה מנגו”.
אמרתי לו עוד ניפגש ונפרדנו בברכת שבת שלום.
03
ביום ראשון לאחר שהיחידה שלו בחום של בקעת הירדן הלכה כ-30 ק”מ בעליה עד לאזור הישוב אלון מורה. הגעתי לשם עם ג’יפ וחיפשתי את הבחור , וכשמצאתי אותו הורדתי מהג’יפ את הצידנית עם הקרח ומתוכה הוצאתי לו בקבוק מנגו 1.5 ליטר קר.
הבחור הסתכל עלי כלא מאמין, ואמר “ואוו לא יכולתי לחלום על כזה דבר מרגיש ממש בגן עדן”.
אמרתי לו ‘מגיע לך’.
ואז הוא המשיך ואמר “אבל איזה פה יש לך, הגיע אלי המג”ד ואמר לי היית עם סבא, גם המ”פ אמר לי היית עם סבא וגם לבסוף הגיע מפקד הצוות שלי ואמר לי היית עם סבא, למה סיפרת לכולם?’
אמרתי לו שרצית שיראו איזה חיילים טובים יש להם…

04
ואסיים בשיעור שלימד אותנו ילד בשם גל אוחנה, רק בן 16: בתחילת הגל הראשון של הקורונה, הוא החליט שהוא משנה את חייו – ארז תיק ועבר לגור עם סבא שלו. הנכד גל שלח את המטפלת הביתה ולא נתן לאף אחד להיכנס לבית של סבא שלו יעקב בן ה 89.
סבא יעקב צמחוני אז הנכד גל גם הפך להיות צמחוני , סבא יעקב צריך תספורת אז גל סיפר אותו, האכיל ועזר לסבא יעקב להתקלח .
״אני לא מעכל שהוא וויתר על כל העולם בשביל סבא שלו״, אמר סבא יעקב.
״אני אמשיך כמה שצריך״, אמר גל המתוק.
למרות שבמקור הפסוק ‘אל תשליכני לעת זקנה ככלות כוחי על תעזבני’ נכתב כבקשה לבורא עולם, אבל הוא נכתב גם כמסר חשוב לכולנו….

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה