הרב גבי קדוש

אמונה ואמנות

אמנות היא מלשון אמונה, האמנות הינה לא רק שפה המביעה את מחשבותיו ודעותיו של האומן אלא יש באמנות גם משהו עמוק יותר מכך.

הרב גבי קדוש

רב מועצה אזורית בני שמעון

הרב גבי קדוש

רב מועצה אזורית בני שמעון

רב מועצה אזורית בני שמעון

בדרך לכותל לא חשתי כלל בצינת הבוקר של השבת האביבית הנפלאה כי ליבי היה מלא חום ושמחה למראות ניצני האביב ולנוכח הילדים והנכדים שהתארחו אצלנו בשבת קודש.
חתני יהל אופן מעופרה שם פעמיו עימי לכותל ואף זכה לעלות לתורה בשבת פרשת “פרה” ממש כאן מול מקום השלכת אפר פרה אדומה, לטהר את בני ישראל, במעלה הר הזיתים.
בכניסה לרחבת הכותל פגשתי בשמחה גדולה את ידידי, היזם “בונה ארץ ישראל” – ולול הורוביץ. הורוביץ וצביקה אייכל הם שותפים ותיקים, ממש כמו אחים, בחברת ש.א.ג, שבונה במשך שנים רבות כמעט בכל היישובים ביו’’ש מאות בתים מדהימים שמתאכלסים במהירות. כמה מהפרויקטים נבנים בשותפות עם חברת “בתי אמנה”. ספינת הדגל היא השכונה החדשה במצפה יריחו שלידה גר ולול ומשפחתו.
שני השותפים, יחד עם משפחותיהם, מתארחים אצלנו ב”מלון שבע הקשתות” מידי שנה, בשבתות “חופשת תרבות” שאנו מקיימים בהר הזיתים במסגרת “קרן אביה” לע’’נ בננו היקר אביה יהושע ז’’ל שטמון בחלקת הנביאים. השנה הכול השתבש בגלל הקורונה. אמנם הצלחנו לקיים כמה אירועים גדולים בהר הזיתים אבל המפגש היה בעיקר בזום ובלי התקהלות.
“מלון שבע הקשתות” משמש בשנה האחרונה כמלונית קורונה לחברה הערבית, שרחוקה עדיין משליטה בנגיף ומתחסנת בקצב איטי למדי. לכן ברור לי שלא נוכל לחגוג יחד עם החברים היקרים ליד הציון של אביה וליד מקום שריפת פרה אדומה את שבת הגדול, שבת יום ירושלים ושבת שבועות. נתפלל להיפגש בשבתות חודש אלול או בהושענא רבה.
מי שמתגעגע לנוף הנשקף מהר הזיתים ומעוניין לפקוד את קברי הצדיקים ששוכנים בהר, יוכל להצטרף לקרן-אביה לסיורים מרתקים בין שבילי העבר ההווה והעתיד שצופן הר הזיתים, מעליית השכינה לאחר חורבן הבית ועד לדורנו דור הגאולה.
מי שיסייר אתנו בהר הזיתים יוכל להתרשם ולהתרגש ממש במקום המדויק של שריפת אפר פרה אדומה בקו ישר מול שער הרחמים וקודש הקודשים.
המקום הזה מתואר בגמרא כנקודה יחידה שבה הכהן שעוסק בהכנות לטהר את בני ישראל המבקשים לבוא בטהרה אל הקודש, עומד על הר הזיתים ומשקיף דרך שער המזרח ושערי ניקנור עד הפרוכת שמסתירה את קודש הקודשים.
לכן, פוסקת הגמרא שמזבח האבן הגדול הוצב בחזית ההיכל כך שלא יסתיר את שער פתח האולם כדי לאפשר לכהן בהר המשחה להישיר מבטו נוכח קודש הקודשים ולשאוב משם את כוח הקדושה לטהר את בני ישראל מטומאתם. מקום שריפת אפר פרה אדומה בהר הזיתים מגודר היום בתוך חצר של כנסייה. החצר עומדת על חלל גדול שהיה בור מים שחצץ מפני טומאת התהום. בפינת החצר מקווה טהרה גדול, עתיק ומרשים.
הנוצרים בנו את בית התיפלה שלהם כך שהחלון שנפתח בחזית המבנה ממוקם בדיוק מול שער הרחמים שמתחתיו מציץ השער המקורי לרחבת הר הבית. השתי וערב שמוצב על החלון משמש כמו כוונת של מטווח שמכוונת בדיוק לקודש הקודשים. במשך אלפיים שנה ניצלו אומות העולם את הגלות של החורבן הנורא והשתלטו בנחישות ובבקיאות מפתיעה על אתרים קדושים וחשובים לעם ישראל כדי לינוק משם כוחות של קדושה וכדי לנסות לנתק בגסות את העם הנבחר ממקורותיו ומנכסיו הרוחניים.
מבט חטוף על הר הזיתים, הר ציון, הר הבית, אורוות שלמה, העיר העתיקה, מערת המכפלה וקבר יוסף, יחשוף לכל בר דעת את המזימה רבת השנים לחבל ולנכס את כל הקדוש לנו.
ממש ביציאה מרחבת הכותל פגשתי את ידידי מתי דן הכהן, גואל ירושלים, מנכ’’ל “עטרת כוהנים”. מתי הזמין אותי לסיור בכותל הקטן, הסמוך ממש לקודש הקודשים. עיריית ירושלים עשתה לאחרונה בכותל הקטן, מבצע ניקיון ושילוט. אך את מפגעי האשפה שמפריעים ברחבה לא הצליחה לפנות מחשש תגובה של השכנים הערבים. בית המשפט, בצו מיוחד, הורה לפנות את המפגעים והאשפה, אך העירייה עדיין מתעכבת. אני מאמין שבעז’’ה תמצא בקרוב הדרך לפנות את האשפה ואת המפגעים המכוערים מהכותל הקטן. זו תהייה תשובת המשקל למגמה של חורשי רעתנו שמנסים בכל כוחם לכרסם, להשתלט, לחבל ולהרוס כל אתר שקדוש ליהודים.
ביום ראשון ושני השבוע יתקיים בעז״ה כנס ירושלים השנתי מטעם קבוצת “בשבע”. במסגרת הכנס יתארח בבנייני האומה גם ראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו הי’’ו. ועדת פרס ירושלים בחרה השנה ב”קרן אביה” שלנו לקבל את פרס ירושלים. זכות היא לנו לקבל את פרס ירושלים המכובד לצד עמיתים יקרים כמו סיוון רהב מאיר ועוד.
תודה לכול המתנדבים הרבים והיקרים ב’’קרן אביה’’ שעושים איתנו לילות כימים לסייע לכול אדם בקהילה בשיתוף אנשים בעלי צרכים מיוחדים ונוער בסיכוי. תודה מקרב לב לצוות “בשבע”, לנשיא דודו סעדה ולמנכ’’ל דודי פינקלר על ההמלצה החמה על ‘’קרן אביה’’ לוועדת פרס ירושלים.
אביה שלנו, בענווה רבה, ברח מכיבודים ומפרסים, אך אני בטוח שבגנזי מרומים הוא זוכה עתה להתעלות ולנחת נוכח ההזדמנות לסחוף עוד ועוד מתנדבים לסייע לכל נצרך בעם ישראל ולחזק מפעלי התיישבות, חינוך ותורה.

עוד במדור זה

פרשת וישלח- והעיקר לא לפחד כלל!

פרשת וישלח- והעיקר לא לפחד כלל!

גילוי נאות: מאוד קשה לי אמירה זו… וכי מי שמפחד…
ברוך ה׳ א-לוקי ישראל

ברוך ה׳ א-לוקי ישראל

מדע החלומות חקר ומצא שכל אדם חולם, כולל תינוקות… אנו…
מעשק ושטנה לרחובות

מעשק ושטנה לרחובות

ברגעים אלו חיילנו היקרים, חיילי צבא הגנה ישראל הי״ו, שבים…
לא לדלג על השורשים העמוקים

לא לדלג על השורשים העמוקים

אם היינו רוצים להצמיד את פרשיות השבוע 'לך לך, וירא…
העקידה: עין במר בוכה ולב שמח

העקידה: עין במר בוכה ולב שמח

אחד הפיוטים המרגשים ביותר לפני תקיעות השופר בראש השנה: 'ויהי…
צו השעה: 'לך לך'

צו השעה: 'לך לך'

דווקא בשעת מלחמה, בשעה זו, כבר מבינים כולנו את המשמעות…
איתנים בעורף – מנצחים בחזית

איתנים בעורף – מנצחים בחזית

התחושה בכל זמן משבר, מלחמה, הרס, חורבן ומגפה היא 'האם…
מצום לשמחת הסוכה

מצום לשמחת הסוכה

חד המעבר בין יום הכיפורים לחג הסוכות 'זמן שמחתנו'. הרושם…
יום-הכיפורים: 'מקווה' הטהרה של עם ישראל

יום-הכיפורים: 'מקווה' הטהרה של עם ישראל

יום הכיפורים הוא שיאו של תהליך ארוך של ארבעים יום…
ראש השנה תשפ"ד: כיצד הופכים דין לרחמים?

ראש השנה תשפ"ד: כיצד הופכים דין לרחמים?

ערב ראש השנה, אווירת החג כבר בפתח – ההכנות כבר…
חזקו ואמצו

חזקו ואמצו

ברכתו של משה רבנו לקראת הפרידה מבני ישראל מתבטאת בשתי…
לא להיות כפוי טובה

לא להיות כפוי טובה

בפרשתנו מובאת מצוות הבאת ביכורים לכהן בבית המקדש מפירות שבעת…
בן סורר ומורה: הורה מפנק אינו הורה מחנך

בן סורר ומורה: הורה מפנק אינו הורה מחנך

האם יעלה על הדעת שתיתכן מציאות של הורים שיסקלו את…
גבול הציות

גבול הציות

האם יש גבול לציות לחוקי התורה? כל מערכת חוקים לוקחת…
ראה - לפניכם ברכה וקללה

ראה - לפניכם ברכה וקללה

בשאלת מיליון הדולר עוסקת פרשתנו – מה נחשב ברכה ומה…
למה אתה לא שומע?

למה אתה לא שומע?

התורה מצווה אותנו לעשות ״הַיָּשָׁר וְהַטּוֹב״ והשכר יהיה ״וְיָרַשְׁתָּ אֶת…
Scroll to Top
גלילה למעלה