הרב גבי קדוש

אמונה ואמנות

אמנות היא מלשון אמונה, האמנות הינה לא רק שפה המביעה את מחשבותיו ודעותיו של האומן אלא יש באמנות גם משהו עמוק יותר מכך.

הרב גבי קדוש

רב מועצה אזורית בני שמעון

הרב גבי קדוש

רב מועצה אזורית בני שמעון

רב מועצה אזורית בני שמעון

בדרך לכותל לא חשתי כלל בצינת הבוקר של השבת האביבית הנפלאה כי ליבי היה מלא חום ושמחה למראות ניצני האביב ולנוכח הילדים והנכדים שהתארחו אצלנו בשבת קודש.
חתני יהל אופן מעופרה שם פעמיו עימי לכותל ואף זכה לעלות לתורה בשבת פרשת “פרה” ממש כאן מול מקום השלכת אפר פרה אדומה, לטהר את בני ישראל, במעלה הר הזיתים.
בכניסה לרחבת הכותל פגשתי בשמחה גדולה את ידידי, היזם “בונה ארץ ישראל” – ולול הורוביץ. הורוביץ וצביקה אייכל הם שותפים ותיקים, ממש כמו אחים, בחברת ש.א.ג, שבונה במשך שנים רבות כמעט בכל היישובים ביו’’ש מאות בתים מדהימים שמתאכלסים במהירות. כמה מהפרויקטים נבנים בשותפות עם חברת “בתי אמנה”. ספינת הדגל היא השכונה החדשה במצפה יריחו שלידה גר ולול ומשפחתו.
שני השותפים, יחד עם משפחותיהם, מתארחים אצלנו ב”מלון שבע הקשתות” מידי שנה, בשבתות “חופשת תרבות” שאנו מקיימים בהר הזיתים במסגרת “קרן אביה” לע’’נ בננו היקר אביה יהושע ז’’ל שטמון בחלקת הנביאים. השנה הכול השתבש בגלל הקורונה. אמנם הצלחנו לקיים כמה אירועים גדולים בהר הזיתים אבל המפגש היה בעיקר בזום ובלי התקהלות.
“מלון שבע הקשתות” משמש בשנה האחרונה כמלונית קורונה לחברה הערבית, שרחוקה עדיין משליטה בנגיף ומתחסנת בקצב איטי למדי. לכן ברור לי שלא נוכל לחגוג יחד עם החברים היקרים ליד הציון של אביה וליד מקום שריפת פרה אדומה את שבת הגדול, שבת יום ירושלים ושבת שבועות. נתפלל להיפגש בשבתות חודש אלול או בהושענא רבה.
מי שמתגעגע לנוף הנשקף מהר הזיתים ומעוניין לפקוד את קברי הצדיקים ששוכנים בהר, יוכל להצטרף לקרן-אביה לסיורים מרתקים בין שבילי העבר ההווה והעתיד שצופן הר הזיתים, מעליית השכינה לאחר חורבן הבית ועד לדורנו דור הגאולה.
מי שיסייר אתנו בהר הזיתים יוכל להתרשם ולהתרגש ממש במקום המדויק של שריפת אפר פרה אדומה בקו ישר מול שער הרחמים וקודש הקודשים.
המקום הזה מתואר בגמרא כנקודה יחידה שבה הכהן שעוסק בהכנות לטהר את בני ישראל המבקשים לבוא בטהרה אל הקודש, עומד על הר הזיתים ומשקיף דרך שער המזרח ושערי ניקנור עד הפרוכת שמסתירה את קודש הקודשים.
לכן, פוסקת הגמרא שמזבח האבן הגדול הוצב בחזית ההיכל כך שלא יסתיר את שער פתח האולם כדי לאפשר לכהן בהר המשחה להישיר מבטו נוכח קודש הקודשים ולשאוב משם את כוח הקדושה לטהר את בני ישראל מטומאתם. מקום שריפת אפר פרה אדומה בהר הזיתים מגודר היום בתוך חצר של כנסייה. החצר עומדת על חלל גדול שהיה בור מים שחצץ מפני טומאת התהום. בפינת החצר מקווה טהרה גדול, עתיק ומרשים.
הנוצרים בנו את בית התיפלה שלהם כך שהחלון שנפתח בחזית המבנה ממוקם בדיוק מול שער הרחמים שמתחתיו מציץ השער המקורי לרחבת הר הבית. השתי וערב שמוצב על החלון משמש כמו כוונת של מטווח שמכוונת בדיוק לקודש הקודשים. במשך אלפיים שנה ניצלו אומות העולם את הגלות של החורבן הנורא והשתלטו בנחישות ובבקיאות מפתיעה על אתרים קדושים וחשובים לעם ישראל כדי לינוק משם כוחות של קדושה וכדי לנסות לנתק בגסות את העם הנבחר ממקורותיו ומנכסיו הרוחניים.
מבט חטוף על הר הזיתים, הר ציון, הר הבית, אורוות שלמה, העיר העתיקה, מערת המכפלה וקבר יוסף, יחשוף לכל בר דעת את המזימה רבת השנים לחבל ולנכס את כל הקדוש לנו.
ממש ביציאה מרחבת הכותל פגשתי את ידידי מתי דן הכהן, גואל ירושלים, מנכ’’ל “עטרת כוהנים”. מתי הזמין אותי לסיור בכותל הקטן, הסמוך ממש לקודש הקודשים. עיריית ירושלים עשתה לאחרונה בכותל הקטן, מבצע ניקיון ושילוט. אך את מפגעי האשפה שמפריעים ברחבה לא הצליחה לפנות מחשש תגובה של השכנים הערבים. בית המשפט, בצו מיוחד, הורה לפנות את המפגעים והאשפה, אך העירייה עדיין מתעכבת. אני מאמין שבעז’’ה תמצא בקרוב הדרך לפנות את האשפה ואת המפגעים המכוערים מהכותל הקטן. זו תהייה תשובת המשקל למגמה של חורשי רעתנו שמנסים בכל כוחם לכרסם, להשתלט, לחבל ולהרוס כל אתר שקדוש ליהודים.
ביום ראשון ושני השבוע יתקיים בעז״ה כנס ירושלים השנתי מטעם קבוצת “בשבע”. במסגרת הכנס יתארח בבנייני האומה גם ראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו הי’’ו. ועדת פרס ירושלים בחרה השנה ב”קרן אביה” שלנו לקבל את פרס ירושלים. זכות היא לנו לקבל את פרס ירושלים המכובד לצד עמיתים יקרים כמו סיוון רהב מאיר ועוד.
תודה לכול המתנדבים הרבים והיקרים ב’’קרן אביה’’ שעושים איתנו לילות כימים לסייע לכול אדם בקהילה בשיתוף אנשים בעלי צרכים מיוחדים ונוער בסיכוי. תודה מקרב לב לצוות “בשבע”, לנשיא דודו סעדה ולמנכ’’ל דודי פינקלר על ההמלצה החמה על ‘’קרן אביה’’ לוועדת פרס ירושלים.
אביה שלנו, בענווה רבה, ברח מכיבודים ומפרסים, אך אני בטוח שבגנזי מרומים הוא זוכה עתה להתעלות ולנחת נוכח ההזדמנות לסחוף עוד ועוד מתנדבים לסייע לכל נצרך בעם ישראל ולחזק מפעלי התיישבות, חינוך ותורה.

עוד במדור זה

קדושה‭: ‬ להתאחד‭ ‬ולהגיע‭ ‬לקדושה

קדושה‭: ‬ להתאחד‭ ‬ולהגיע‭ ‬לקדושה

בימים‭ ‬אלו‭ ‬אנו‭ ‬מציינים‭ ‬שלושה‭ ‬אירועים‭ ‬משמעותיים‭ ‬ביותר‭ ‬בימי‭ ‬תקומת‭…
כוחן‭ ‬של‭ ‬מילים‭ ‬ובמיוחד‭ ‬בעת‭ ‬מלחמה‭ ‬

כוחן‭ ‬של‭ ‬מילים‭ ‬ובמיוחד‭ ‬בעת‭ ‬מלחמה‭ ‬

אדם‭ ‬המעיין‭ ‬בחוק‭ ‬האזרחי‭ ‬בעניין‭ ‬‘לשון‭ ‬הרע‮’‬‭ ‬יגלה‭ ‬כמה‭ ‬סלחני‭…
שבת‭ ‬הגדול‭:‬ פועלים‭ ‬גאולה

שבת‭ ‬הגדול‭:‬ פועלים‭ ‬גאולה

השבת‭ ‬הסמוכה‭ ‬לחג‭ ‬הפסח‭ ‬נקראת‭ ‬‮'‬שבת‭ ‬הגדול‮'‬‭ ‬מטעמים‭ ‬רבים‭. ‬אחד‭…
לא‭ ‬להחטיא‭ ‬את‭ ‬ההזדמנות

לא‭ ‬להחטיא‭ ‬את‭ ‬ההזדמנות

הרצון‭ ‬העז‭ ‬לחזור‭ ‬לשגרה‭, ‬לחזור‭ ‬למוכר‭ ‬והרגיל‭, ‬הינו‭ ‬רצון‭ ‬אנושי‭-‬טבעי‭…
תָּמִים‭ ‬פָּעֳלוֹ‭ ‬צַדִּיק‭ ‬וְיָשָׁר‭ ‬הוּא

תָּמִים‭ ‬פָּעֳלוֹ‭ ‬צַדִּיק‭ ‬וְיָשָׁר‭ ‬הוּא

רבי‭ ‬דוד‭ ‬בן‭ ‬חסין‭ ‬ז"ל‭, ‬מגדולי‭ ‬המשוררים‭ ‬ופייטני‭ ‬יהדות‭ ‬מרוקו‭…
תרומת‭ ‬הדשן‭: ‬משהו‭ ‬חדש‭ ‬ממשיך

תרומת‭ ‬הדשן‭: ‬משהו‭ ‬חדש‭ ‬ממשיך

לא‭, ‬אין‭ ‬זו‭ ‬טעות‭, ‬משהו‭ ‬חדש‭ ‬הרי‭ ‬לא‭ ‬יכול‭ ‬להמשיך‭…
עמלק‭ - ‬לפעמים‭ ‬יש‭ ‬מצווה‭ ‬אפילו‭ ‬‮'‬לשנוא‮'‬

עמלק‭ - ‬לפעמים‭ ‬יש‭ ‬מצווה‭ ‬אפילו‭ ‬‮'‬לשנוא‮'‬

ישנם‭ ‬מילים‭ ‬שראוי‭ ‬היה‭ ‬שנמעיט‭ ‬מאוד‭ ‬בשימוש‭ ‬בהם‭ ‬לדוגמא‭ ‬המילה‭…
מכירים את פורים? בואו ונבדוק!

מכירים את פורים? בואו ונבדוק!

1. למה לעשות דווקא? מדוע‭ ‬מרדכי‭ ‬מתעקש‭ ‬לא‭ ‬להשתחוות‭ ‬להמן‭?‬‮ ‬הרי‭…
כיצד‭ ‬מחברים‭ ‬חלקים‭ ‬לשלם‭?‬

כיצד‭ ‬מחברים‭ ‬חלקים‭ ‬לשלם‭?‬

בדרך‭ ‬כלל‭ ‬דבר‭ ‬שלם‭ ‬הוא‭ ‬סך‭ ‬כל‭ ‬חלקיו‭. ‬נכון‭ ‬לגבי‭…
פרשת שקלים: להפוך ׳מטבע׳ ל׳אש׳

פרשת שקלים: להפוך ׳מטבע׳ ל׳אש׳

לשבת הקרובה, לפני ראש חודש אדר, יש שם מיוחד: ׳שבת…
דרוש: מנהיג עם תודעת שליחות

דרוש: מנהיג עם תודעת שליחות

מנין שואב משה רבנו את הכוח והסבלנות לראות את עם…
להעלות נר תמיד

להעלות נר תמיד

מרתקת היא הדלקת הנר, מציתים את הגפרור ומצמידים לפתילה, אין…
הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל

הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל

נותן נשמה לתורה, עם, ארץ ומדינה הרב צבי יהודה הכהן…
מי באמת חופשי ומי עבד?

מי באמת חופשי ומי עבד?

עדיין הרושם החזק של מעמד הר סיני ונתינת עשרת הדברות…
קבלת התורה: נשמה לעולם

קבלת התורה: נשמה לעולם

דורות רבים חיכה העולם לרגע המכונן הזה, מעמד הר סיני…
פרשת בשלח- העיצה היחידה: דבר אל בני ישראל ויסעו!

פרשת בשלח- העיצה היחידה: דבר אל בני ישראל ויסעו!

רק שבוע ימים עבר מאז הניסים הגדולים שבני ישראל חוו…
Scroll to Top
גלילה למעלה